Author Topic: Despre parale ....  (Read 26167 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dorel

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #580 on: Thursday 21 June 2018, 21:00:59 »
Eu nu am niciodata atat de destept ca sa fiu ateu. Am crescut si trait asa cum m-au educat parintii

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #581 on: Thursday 21 June 2018, 23:05:05 »
Eu nu am niciodata atat de destept ca sa fiu ateu. Am crescut si trait asa cum m-au educat parintii

Si e foarte OK sa fie asa. Scopul final nu e sa fii aliniat obiectiv cu universul 100% ci sa iti traiesti bine zilele. Sa nu te caci pe tine cand doctorul o sa-ti zica ca mai ai 3 luni de trait.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #582 on: Friday 22 June 2018, 07:02:20 »
universul care e. Spatiul infinit care este.
Ca a asa au zis parintii, iar aia nu se poate judeca.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline monise

• Jr. Member
  • **
« Reply #583 on: Friday 22 June 2018, 08:36:35 »

Ateu sau credincios, astea nu se comanda . Asa te nasti, intr-una din conditile astea. Mai sunt si unii care din atei devin brusc credinciosi in urma unei revelatii sau suferinte, etc...dar rar.
Unde e Diaktoros , era misto userul ala cu teoriile astea , se pricepea : o stare sau predispositie neuro psihica e credinta sau ateismul si asta mi se pare si mie. Nu e chestie de educatie in copilarie , ca-ti inculca parintii ceva sau traiesti intr-un mediu religios.
A scris unu pe Pag Romanesti , George Radulescu, acu ceva timp un articol, Ortodoxia bunului simt parca, in care cam arunca cu noroi in atei el fiind probabil credincios fervent, si parandu-i-se ca ateii sunt in fel de nemernici nesabuiti. Mare gresala. E clar ca nu intelege treburile astea cu religia si de unde vine asta.
softly....

Offline sinaloa

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #584 on: Friday 22 June 2018, 10:37:40 »

Ateu sau credincios, astea nu se comanda . Asa te nasti, intr-una din conditile astea. Mai sunt si unii care din atei devin brusc credinciosi in urma unei revelatii sau suferinte, etc...dar rar.
Unde e Diaktoros , era misto userul ala cu teoriile astea , se pricepea : o stare sau predispositie neuro psihica e credinta sau ateismul si asta mi se pare si mie. Nu e chestie de educatie in copilarie , ca-ti inculca parintii ceva sau traiesti intr-un mediu religios.
A scris unu pe Pag Romanesti , George Radulescu, acu ceva timp un articol, Ortodoxia bunului simt parca, in care cam arunca cu noroi in atei el fiind probabil credincios fervent, si parandu-i-se ca ateii sunt in fel de nemernici nesabuiti. Mare gresala. E clar ca nu intelege treburile astea cu religia si de unde vine asta.

Uite ca se poate.
Cand isi ia pastilele poate sa posteze cat de cat coerent, fara injuraturi si isterie anti Israel.
Sau scrie altcineva de pe contul ei ?

Offline monise

• Jr. Member
  • **
« Reply #585 on: Friday 22 June 2018, 10:47:13 »

Uite ca se poate.
Cand isi ia pastilele poate sa posteze cat de cat coerent, fara injuraturi si isterie anti Israel.
Sau scrie altcineva de pe contul ei ?

pt tine sobolane NU  s-au inventat pastile pt inteligenta, insa.
Cind vine ziua aia, mai treci p-aici. Déocamdata e inutil, simpletoane.
« Last Edit: Friday 22 June 2018, 10:48:37 by monise »
softly....

Offline sinaloa

• Jr. Member
  • **
« Reply #586 on: Friday 22 June 2018, 11:58:26 »

[size=29px !important]לזיין אותך, כלבה מחדש[/size][/font]

I Translate it

Online janine

• Hero Member
« Reply #587 on: Friday 22 June 2018, 12:07:18 »

lasa-l incet ca si-a pierdut identitatea si nu stie daca e el acela sau asta  :laugh: ; toata lumea inventeaza povesti despre mustacioara lui...

Offline John Galt

• Sr. Member
« Reply #588 on: Friday 22 June 2018, 13:11:49 »

lasa-l incet ca si-a pierdut identitatea si nu stie daca e el acela sau asta  :laugh: ; toata lumea inventeaza povesti despre mustacioara lui...
haha, funny asta cu mustacioara. acum nu stiu ce istoric aveti voi, dar inafara de mustacioara lui (cine mai poarta mustata in ziua de azi?), nu e baiat asa rau. ii tine in brate pe queboni un pic ca mult, dar fiecare cum ii are la suflet. adevaru e ca si eu prefer un quebon separatist unui "orice" de stanga.

Online janine

• Hero Member
« Reply #589 on: Friday 22 June 2018, 13:35:50 »
(cine mai poarta mustata in ziua de azi?)

cine tine la traditie si obarsie!

Image result for poza cu tiganiImage result for poza cu tigani
« Last Edit: Friday 22 June 2018, 13:48:37 by janine »

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #590 on: Friday 22 June 2018, 19:33:09 »
..

Ca sa nu mai zic ca de cand am inceput sa dau atentie lui Jordan Peterson am inceput sa inteleg ca in cartile religioase e mult mai mult decat istorii de fermier de acum 4000 de ani, ca au un meaning si-un fel anume de-a defini directia in care pedalam in viata, cand viata e atit de multa suferinta ...

Si daca banuiesti ca ma macina vreun sentiment religios regasit indeobste dupa ce treci in a doua jumatate a vietii si te apropii de finish line, nu e cazul. Am inceput sa am respect si intelegere pentru Homo religiousus, pe care inainte il tratam de prost si nedesteptat.

Agno,

Nu ma consider un ateu, sunt doar un om clar impotriva religiilor, in forma lor dogmatica, cu o clasa aparte care sa manipuleze aceasta ideologie, pentru putere si bani.
Cred ca cea mai sincera pozitie intelectuala pe care un om o poate avea, este sa fie agnostic, mie-mi place chiar si pozitia ta, un agnostic cu inclinatie spre o anumita pozitie deista, in adancul fiintei mele ma situez acolo, mie-mi plac foarte mult ereticii si misticii.
N-am nimic impotriva credintei lui Dorel, el crede in ce doreste el, problema apare atunci cand religia este folosita ca mijloc de manipulare morala pentru putere.
Da, asa e, viatza e suferinta.
Suferinta are foarte multe fatzete, straturi... in primul rand e suferinta din straturile  grosiere:  moartea celor dragi, batranetea, boala, moartea.
Dar mai sunt si forme de suferinta foarte subtile, uneori nu-ti dai seama cat suferi, desi te consideri fericit.
Plictiseala, rutina cotidiana, insatisfactia, sunt forme subtile ale suferintei de a trai, ele sapa zilnic spiritul nostru, intocmai ca picatura chinezeasca, incet, incet, pana ce ne trezim intr-o zi apatici, distrusi sufleteste, melancolici, uneori cu ganduri suicidale.
Boudha a aratat atat de bine cauzele suferintei noastre.
« Last Edit: Friday 22 June 2018, 19:37:03 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #591 on: Friday 22 June 2018, 21:56:13 »
Dar mai sunt si forme de suferinta foarte subtile, uneori nu-ti dai seama cat suferi, desi te consideri fericit.
Plictiseala, rutina cotidiana, insatisfactia, sunt forme subtile ale suferintei de a trai, ele sapa zilnic spiritul nostru, intocmai ca picatura chinezeasca, incet, incet, pana ce ne trezim intr-o zi apatici, distrusi sufleteste, melancolici, uneori cu ganduri suicidale.

Can't agree more. Still, I'd rather have my First World problems rather than bumping into people on the first level of Maslow's pyramid. :)

I'm a choosy bitch.

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #592 on: Friday 22 June 2018, 23:25:52 »
problema apare atunci cand religia este folosita ca mijloc de manipulare morala pentru putere.
Christian, daca-mi permiti, o sa largesc un pic aria frazei tale, spunand ca apar probleme acolo unde o ideologie (nu numai religia) este folosita ca mijloc de manipulare. Si nu numai de catre grupul care guverneaza, ci de catre oricine, la orice nivel, chiar de catre un mic bully dintr-o scoala de cartier, care il spoliaza de maruntis pe pirpiriul clasei.
Stiu, Agno o sa spuna iar ca intervin in sprijinul copiilor din lumea a treia, numai pentru ca li se innoada lacrimile si mucii sub barbie, dar ...well,  trebuie sa le tina si lor cineva partea.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #593 on: Friday 22 June 2018, 23:28:48 »
Habar n-am cum e sa suferi din plictiseala sau rutina.
Eu sufăr că mă doare noada, am căzut catu-s de mare când m-am cocoțat pe un taburet instabil sa schimb apa la piiți.
Asta a fost de vreo săptămână și tot mă doare.
Deci sufar. Nu nespus de mult, dar sufar.

Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #594 on: Friday 22 June 2018, 23:31:12 »
CT, de ce ți-ai abandonat topicul cu vorbele tale și scrii la Agno?
E frumos?
Bucurati-va!

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #595 on: Saturday 23 June 2018, 08:15:46 »
Can't agree more. Still, I'd rather have my First World problems rather than bumping into people on the first level of Maslow's pyramid. :)

I'm a choosy bitch.

ete pxla choose bitch, esti un implinit, un realizat si alte adjective politziste sinonime.
I am in perfect shape for my weight.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #596 on: Saturday 23 June 2018, 12:37:39 »
Stiu, Agno o sa spuna iar ca intervin in sprijinul copiilor din lumea a treia, numai pentru ca li se innoada lacrimile si mucii sub barbie, dar ...well,  trebuie sa le tina si lor cineva partea.

Ca tot vorbesti de manipulare, prezentarea informatiilor la modul 'appeal to humanity', stii tu, femei singure, copii chinuiti, viata de caine in loc de rational analitic, clinic e tot o forma de manipulare. Ca asa e firmware-ul in noi, sa ne molesim emotional dar sa avem probleme sa vizualizam numere mari.

La noi, ca romani care am avut partea noastra de mizerie si ne-am mai vaccinat la suferinta lumii mai e cum mai e. Dar nataraii locali, care n-au mers niciodata mai departe de Buffalo/Seattle/Plattsburg whatever, astia-s devastati de o fotografie cu copil bun-presedinte american rau. Ca-n mintea lor putin umblata, peste tot in lume e ca-n Canada si State. Iar cand vad unul din astia, din extrema saraciei isi zic toti ca fac lumea mai buna daca-l fac cetatean canadian. Fara sa realizeze ca sunt inca 7 miliarde in aceiasi situatie disperata.

Le explic daca am chef ca ei vad lumea in termeni nord-americano-centrici, toti cumsecade, toti iubitori cand in realitate lumea e ca insule de normalitate asediate de multimi uriase de zombi flamanzi.

Ca si-n comunism, putem egaliza veniturile la nivel global. O sa fim toti saraci, dar cei mai saraci vor fi cu 1 cent mai bogati ca inainte.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #597 on: Saturday 23 June 2018, 16:38:59 »
frate io tot nu pricep, cum plm ajund toti din nigeria si alte tari mult datatoare de emigranti sa ajunga in hamerica ca apoi sa treaca granita in canada.
ca nu poti sa te sui in avion fara viza corespunzatoare, si sa nu-mi veniti cu versiunea cu containeru/vaporul ca traversarea hatlanticului nu e traversarea canalului minecii.
chiar si vara in conditii optime, hatlanticul tot nabadaios este, nu mai zic toamna/iarna/primavara.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #598 on: Saturday 23 June 2018, 16:43:50 »
frate io tot nu pricep, cum plm ajund toti din nigeria si alte tari mult datatoare de emigranti sa ajunga in hamerica ca apoi sa treaca granita in canada.
ca nu poti sa te sui in avion fara viza corespunzatoare, si sa nu-mi veniti cu versiunea cu containeru/vaporul ca traversarea hatlanticului nu e traversarea canalului minecii.
chiar si vara in conditii optime, hatlanticul tot nabadaios este, nu mai zic toamna/iarna/primavara.

Fac overstay la viza turistica. Pe care daca nu ai belele prin cazier sau membri de familie in ISIS o iei destul de lejer.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #599 on: Saturday 23 June 2018, 19:31:18 »
deci sa inteleg ca romanii daca vor sa viziteze maretzele state ate hamericii, fac o cerere de viza si in principiu se aproba?
habar nu mai am care mai sint conditiile, da cind am plecat noi nici nu se punea problema de asa ceva, loteria vizelor sau pa si pu, ne mai vedem la anu.