Author Topic: Despre parale ....  (Read 16965 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #420 on: Tuesday 15 May 2018, 18:19:19 »
n-am reusit sa vad rezervoarele alea.

Nici eu n-am vazut in viata mea suricata dar cred ca-s reale ca zicea Attenborough ceva de ele la BBC.

Unii ca mine, chiar nu pot vedea. Iar daca e ceva ce nu vad, nu vorbesc.

Fendere, stii de ce nu cred eu in avalansa asta de teorii conspirationiste moderne? Pentru ca, pe masura ce devin mai labartate, cu atit e nevoie de mai multi oameni sa tina ciocul mic.

Cineva chiar a studiat asta si-a calculat cat poate sa fie tinuta ascunsa o informatie functie de numarul de insi care sunt implicati. O sa te suprinda.

https://www.popsci.com/how-many-minions-can-you-have-before-your-conspiracy-fails
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0147905

« Last Edit: Tuesday 15 May 2018, 18:27:17 by Agno »

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #421 on: Tuesday 15 May 2018, 19:01:39 »
Nici eu n-am vazut in viata mea suricata dar cred ca-s reale ca zicea Attenborough ceva de ele la BBC.

Fendere, stii de ce nu cred eu in avalansa asta de teorii conspirationiste moderne? Pentru ca, pe masura ce devin mai labartate, cu atit e nevoie de mai multi oameni sa tina ciocul mic.

Cineva chiar a studiat asta si-a calculat cat poate sa fie tinuta ascunsa o informatie functie de numarul de insi care sunt implicati. O sa te suprinda.

https://www.popsci.com/how-many-minions-can-you-have-before-your-conspiracy-fails
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0147905

nu , dar daca exista si intr-adevar vrei sa le vezi, poti.
in partea ailalta, vrei, dar nu poti. Nu la mine. Incearca si tu, un telescop gasesti la orice Universitate de-aia de-ai zis, uita-te la lasere, uita-te la stele si mai vorbim dupa.
Daca mai vrei  - si numai asa.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #422 on: Wednesday 16 May 2018, 01:14:18 »
pai si au avut hydrogen lichid si oxygen lichid in modulul ala cu ei ?
n-am reusit sa vad rezervoarele alea.
cu pulsul laser, e iar o treaba. Am incercat sa-l vad si eu, dar se pare ca nu e decat pentru oameni ALESI. Unii ca mine, chiar nu pot vedea. Iar daca e ceva ce nu vad, nu vorbesc.
Special pentru Fender, de pe la min 21.00  https://www.youtube.com/watch?v=Ej5GnHJcGCM
nu , dar daca exista si intr-adevar vrei sa le vezi, poti.
in partea ailalta, vrei, dar nu poti. Nu la mine. Incearca si tu, un telescop gasesti la orice Universitate de-aia de-ai zis, uita-te la lasere, uita-te la stele si mai vorbim dupa.
Daca mai vrei  - si numai asa.

Telescoapele ala pentru retroreflectoarele de pe luna nu-s mititele, Fendere, sunt cat casa. Si nu le gasesti la orice Universitate, ci numai la unele. Iar un amator nu are cum sa verifice el ca sa vada el cu ochisorii lui lumina relfectata de pe luna, unless e dispus sa investeasca vreo doi ani din viata si cam 1 milion de dolari din buzunar sa-si faca set-up-ul necesar. Spre norocul nostru, s-au gasit altii care sa ne lase ceva palpabil : pe de-o parte cei de la Mythbusters s-au dus in Sacramento ( dar n-o sa-i crezi) si pe de alta parte studenti de la Univ. California San Diego care au masurat si ei distanta Pamant-Luna si si-au publicat experimentul http://tmurphy.physics.ucsd.edu/apollo/apparatus.html.

Te-am vazut spunand des ca americanii au mintit. Aici nu te contrazic, caci daca ar fi sa ma iau numai dupa cate minciuni toarna Trump, natia aia e formata numai din mitomani. Dar, crezi tu ca daca americanii n-ar fi ajuns pe Luna, rusii sovietici si chinezii comunisti ar fi avut vreun interes sa tina chestia asta sub tacere? Adu-ti aminte de propaganda comunista de la noi si intreaba-te daca sistemul sovietic nu s-ar fi folosit de hentz-ul in careu al americanilor sa-i faca de ras in toata lumea si sa proslaveasca binefacerile comunismului. Ce crezi?
« Last Edit: Wednesday 16 May 2018, 01:21:27 by shugharitza »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #423 on: Wednesday 16 May 2018, 06:39:12 »
fender e doar invidios ca sexul feminin a fost reprezentat primul in spatiul cosmic, e o forma de minimizare a realizarilor ofof

trebuie pedepsit, clar
"Aquilla non capit muscas"

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #424 on: Wednesday 16 May 2018, 06:46:34 »
Special pentru Fender, de pe la min 21.00  https://www.youtube.com/watch?v=Ej5GnHJcGCM
Telescoapele ala pentru retroreflectoarele de pe luna nu-s mititele, Fendere, sunt cat casa. Si nu le gasesti la orice Universitate, ci numai la unele. Iar un amator nu are cum sa verifice el ca sa vada el cu ochisorii lui lumina relfectata de pe luna, unless e dispus sa investeasca vreo doi ani din viata si cam 1 milion de dolari din buzunar sa-si faca set-up-ul necesar. Spre norocul nostru, s-au gasit altii care sa ne lase ceva palpabil : pe de-o parte cei de la Mythbusters s-au dus in Sacramento ( dar n-o sa-i crezi) si pe de alta parte studenti de la Univ. California San Diego care au masurat si ei distanta Pamant-Luna si si-au publicat experimentul http://tmurphy.physics.ucsd.edu/apollo/apparatus.html.

Te-am vazut spunand des ca americanii au mintit. Aici nu te contrazic, caci daca ar fi sa ma iau numai dupa cate minciuni toarna Trump, natia aia e formata numai din mitomani. Dar, crezi tu ca daca americanii n-ar fi ajuns pe Luna, rusii sovietici si chinezii comunisti ar fi avut vreun interes sa tina chestia asta sub tacere? Adu-ti aminte de propaganda comunista de la noi si intreaba-te daca sistemul sovietic nu s-ar fi folosit de hentz-ul in careu al americanilor sa-i faca de ras in toata lumea si sa proslaveasca binefacerile comunismului. Ce crezi?
mersi pentru speciale.
Dupa ce americanii au ajuns pe luna, rusii au tacut malc. Nici congratulations nici r'ati ai dreaq ca mintiti.
De ce ? fiindca rusii au fos primii acolo sus pe "orbita". Aminteste-ti episodul cu Laika si ce s-a intamplat, rusii au stiut inaintea americanilor.
Apoi a urmat Soyuz Apollo, pe banii cui ?
 ghici.
Din dusmani, au devenit peste noapte, prieteni. Intalniri Armstrong - Tereshkova si alte bullshituri. Am citit tot despre reactia rusilor, - cel putin dubioasa, dar nu s-a facut tam-tam fiindca something is not right.
Proiectul Apollo a fost cea mai mare realizare a mintgii umane. Numai pentru modulul ala lunar ar fi trebuit sa li se dea Premiul Nobel pentru stiinta si tehnologie, macar pentru 1969. Ghici ce au zis baietii de la Nobel prize.
A ! sa nu cauti datele telemetrice sau blue prints-urile msiunii. Nu mai exista, oamenii rai au inregistrat peste din greseala sau pur si simplu le-au pierdut.
Bai poate pentru o natir intreaga de americani sau wathever toate astea par neimportante, la mine pur si simplu nu merge.
nu-ti dau link-uri, nu iti dau nimic, crezi sau nu, ma faci arrogant sau nu, e treaba ta, nu mai zic nimic fiindca nu plec cu nimeni de pe pozitii egale.
Btw, zoom-ul pe care-l folosesti ca s avezi detalii de pe Jupiter e cvasisuficient sa vezi si mai in detaliu de pe luna, se pot vedea obiecte de marimea unei masini. Tranquility Base, nema modul, flag, Land rover, ever. Daca ai posibilitatea aia cu universitatile, uita-te - o sa ramai surprinsa.
ps. Daca spatiul nu-I asa, poti sa intelegi ce urmeaza dupa aia ? daca da, intelegi si de ce astia si-au dat mana prin spatele tuturor.,
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #425 on: Wednesday 16 May 2018, 07:09:57 »
Ce ai văzut, maica, pe Luna? Aia cu cornițe care ne ft noua directia și ne duc în păcat de ne certăm aproapele?
Bucurati-va!

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #426 on: Thursday 17 May 2018, 21:37:10 »
Ma gandeam la obsesiile anorexice ale momentului (Jen Law a fost facuta grasa, go figure) care se bat cap in cap cu mecanismul evolutionar de selectie a candidatelor la mariaj (males are more interested into women with broad hips and voluptuos figures, as they prove a calories rich diet without deficiencies, as best females for producing offsprings and passing the genes). Si a fost asa multe sute de ani, chiar mii de ani. Si ma intrebam ce s-a schimbat in societate in ultimii 30 de ani (remember the rubenesque pinup girls of the 60s) de-a fost de-ajuns sa anuleze un principiu evolutionist asa de vechi si intiparit in psyche-ul colectiv.

Daca i-as putea pune o singura intrebare lui JB Peterson, ar fi exact asta. Nu ca e infailibil, dar intelegerea umanului pe care o are te inspaimanta.

Cel mai bun candidat la asta in mintea mea ar fi lipsa de interes pentru procreere. De cand ne putem controla sexualitatea prin diferite metode a scazut interesul pentru viabilitatea progeniturilor. Stii ca the skinny skank on crack will produce kids with two heads but you don't care since she's on pill anyway.

La voi cum se vede? Ca e anormal, dpdv istoric.

I Translate it

Offline anacordis

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #427 on: Thursday 17 May 2018, 22:57:38 »
istoric, se pare ca totul a inceput de la un popa si prozelitii lui

:grin: cam toate tampeniile mari incep asa

cica in America anilor 1840 si, un popa s-a apucat sa tune din clopote: corpulenta e naspa, produce boli si e imorala provocand anarhie sociala si nebunii sexuale peste masura! zis si facut: schimbati faina si painea, bah plebe fara minte! si asa s-au scos grahamitii cu un nou produs pe piata brutareasca, sursa de profit si zelosenie pt propagarea unei diete sanatoase consistand in a manca ..crackers 
« Last Edit: Thursday 17 May 2018, 23:08:37 by anacordis »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #428 on: Thursday 17 May 2018, 23:07:28 »
istoric, se pare ca totul a inceput de la un popa si prozelitii lui

Detaliaza, te rog.

Offline anacordis

• new users
« Reply #429 on: Thursday 17 May 2018, 23:13:31 »
dupa crackers propovaduiti de popa (care cred ca in zilele noastre au fost inlocuiti cu salate si iaurtzele mici si cute)
la 1860 i-a urmat ..hopa, un mortician obez, unul care se ocupa cu cadavrele s-a apucat deci sa implementeze dieta lui care azi se numeste Atkins, bogata in heavy-proteins 

Offline anacordis

• new users
« Reply #430 on: Thursday 17 May 2018, 23:19:44 »
a avut un succes nebun, morticianul William Banting, a ajuns la Paris, tot mapamondul s-a apucat de banting, de unde si intrebarea: do ya bant? adica esti la dieta? asa s-a raspandit obsesia skinny is good si America anilor 1920 era deja in full plunge impotriva grasimii corporale care era asociata cu lene si mai rau, dezgust fizionomic. 

Offline anacordis

• new users
« Reply #431 on: Thursday 17 May 2018, 23:25:38 »
then, boom, o alta industrie s-a nascut: corsetaria. la inceput dedicata re-aranjarii fat-ului in zona waist-ului la femei. intentie draguta, nobila, dar organ-squishing a fost impins la altceva mai sinistru
of, ma scol dimineata devreme rau, dar o sa revin maine, pana fac legatura cu mitul lui Narcis si anorexia.

continuati plz, eu cand am acces numa' la telefon, nu intru, ca am un motorola lenes si jigarit.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #432 on: Friday 18 May 2018, 06:14:02 »
Agno, tu parca erai convins pe vremuri de suprapopulare, de necesitatea mgourilor in acest context etc.
Ți-ai schimbat viziunea?

Eu n-as încuraja nici pe prieteni, nici pe dușmani sa mai faca_copii.

Doar un exemplu: nu mi-aș fi închipuit că efectele încălzirii vor fi atât de rapide și de nashpa.
De alte neajunsuri nici nu mai vorbim, că sunt f multe.
Nu, nu mai sunt timpuri pt copii, ii deplâng pe cei cu prunci.
Bucurati-va!

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • GAB
« Reply #433 on: Friday 18 May 2018, 12:54:22 »

Doar un exemplu: nu mi-aș fi închipuit că efectele încălzirii vor fi atât de rapide și de nashpa.

Ce incalzire?
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #434 on: Friday 18 May 2018, 13:01:22 »
Efectele încălzirii globale, de pilda în Canada este epidemie de ticks -capuse care transmit Lyme disease, era un articol azi în Toronto Star pe tema asta

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #435 on: Friday 18 May 2018, 14:16:56 »
Merci anacordis. Are logica.

Agno, tu parca erai convins pe vremuri de suprapopulare, de necesitatea mgourilor in acest context etc.
Ți-ai schimbat viziunea?

Nu, deloc. Incerc sa inteleg un fenomen, nu sa-l justific.

Massther Clinic - Massage therapy

Online E

• new users
« Reply #436 on: Friday 18 May 2018, 15:17:13 »
Daca i-as putea pune o singura intrebare lui JB Peterson, ar fi exact asta. Nu ca e infailibil, dar intelegerea umanului pe care o are te inspaimanta.
Din ce spui tu pe aici, ideile lui Peterson deriva din psihologia evolutionista, si le-am intalnit si la S. Kanazawa:

Offline libra

• Full Member
  • Beware of dumb sheeple.
    • GAB
« Reply #437 on: Friday 18 May 2018, 23:48:22 »
Efectele încălzirii globale, de pilda în Canada este epidemie de ticks -capuse care transmit Lyme disease, era un articol azi în Toronto Star pe tema asta

Eu nu mai consider Toronto Star sursa de incredere cam demult. Super biased.
Spre exemplificare ia uite ce reactie au ei, tot in ziarul de azi, la incidentul de la Tim Hortons in Langley BC:
"We should have empathy — at least a little — for the Tim Hortons poop-flinger"
Empathy pentru cineva care isi face treburile in mijlocul magazinului? No thanks.

"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #438 on: Saturday 19 May 2018, 00:40:05 »
Din ce spui tu pe aici, ideile lui Peterson deriva din psihologia evolutionista, si le-am intalnit si la S. Kanazawa:

Pe niponul ala nu l-am citit dar Peterson e clar un produs al psihologiei darwiniene. Si ce de n-ar fi? Multe din comporamentele moderne de neinteles sunt derivate direct din omul pesterii. De ce femeile se machiaza ... de ce femeile poarta tocuri inalte desi e nenatural si dureros?

Eu nu mai consider Toronto Star sursa de incredere cam demult. Super biased.

Eu i-am pus la index prin 2005. Am continuat sa primesc subscriptie la discount de 1 dolar/week pentru ca au multe pagini si merg aranjate in jurul WC-ului ca atunci cand ai baieti, ai nevoie. Dar da, cam asta e utilitatea Toronto Star-ului.
« Last Edit: Saturday 19 May 2018, 00:42:24 by Agno »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #439 on: Saturday 19 May 2018, 11:50:59 »
in anticiparea faptului ca s-ar putea sa ma procopsesc cu un panou solar de 75W, ma gindeam cam ce controller sa-mi iau.
acu stiu ca colemanu asta de 30 lei e suficient desi e spartan rau in design

sau chinezaria asta de 40 lei pe care am mai folosit-o si care e mai dotata, usebeuri, display cu voltaju, curentu de incarcare and shit

da mie mi-a picat ochii pe asta si nu pot sa mi-l mai scot din cap, desi stiu ca nu-mi trebuie asa ceva, da nah, creeru meu mic pe ala il vrea

ma duc sa pun rufele la spalat cit mai pot sa ma abtin sa apas pe butonu cu cartu

I am in perfect shape for my weight.