Author Topic: Despre parale ....  (Read 25352 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #200 on: Sunday 08 April 2018, 01:03:48 »
Am un ventilator de CPU care cam pacaneste asa, intermintent, de vreo cativa ani. Tot zic c-o sa-l schimb da' mi-e ca daca il scot, o sa crape plasticaraia aia de veche si neatinsa ce e. Sa pot sa dorm m-am invatat sa dau drumul la ventilator sa acopere cu zgomot alb orice alt zgomot (copii galagiosi ori TV date prea tare, ori radiouri prin vecini, whatever). Asta e, nu support zgomote intermitente cand dorm. De vreo cateva zile, culmea, ventilatorul a inceput sa traga cu frecare, cand il ia, cand il lasa. Clar, si-a consumat creditul si ala. Aflat in vizita la un preten, am observat ca folosea o cutie care vajaie si tine copilul sa nu se trezeasca aiurea noaptea. Vreau si eu, mi-am zis. Am luat unul de pe Amazon, 'Lectrofan ii zice. Beton de beton daca nu s-o strica in urmatoarele luni. Face ca vreo 10 tipuri de ventilatoare, de la low hum pina la isteric industrial. Ii misto ca-i simulat electronic, fara nimic in miscare.

Postez asta ca sa vaza lumea ca-mi permit sa dau 80 de dolari in loc sa-mi cumpar alt ventilator de 20 de dolari ca restul saracilor care va gasiti. Plus c-am citit pe aici ca stresul din Montreal nu lasa lumea sa doarma in patul lor, necesitand mereu alte si alte paturi.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #201 on: Thursday 12 April 2018, 22:03:31 »
'Ciobanescul mioritic se trage direct din cainele dingo al Australiei care e cea mai apropiata ruda a primului caine domesticit' zice un site cu cusme dacice si energii subterane din Bucegi. Protocronism canin, in plm.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #202 on: Thursday 12 April 2018, 22:18:21 »
e marsupial?
mioriticu, care este.
sau macar autoru articolului.
mai nou am aflat ca dupa ce ceausescu avea laseru topitor de tancuri rusesti, fapt cunoscut de toata lumea , dar neinsemnat, burebista ne-a lasat mostenire un intreg arsenal de arme anti alieni.
according cu una din televiziunile romanesti, tot cu cushme dacice pe frunte.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #203 on: Friday 20 April 2018, 15:23:19 »
Citeam pe un topic de tristete si jelanie cum s-a prapadit inainte de vreme marea stea a ecranului argintiu la 93 de ani. Ce naiba? Toti stim ca o sa crapam, right? De la ce varsta in sus poti sa inghti spalatorul in normalitate? La peste 75 de ani, ceva pe aci. 10 ani de pensie in care nu-ti mai aduci aminte de ultimii 5. Noi romanii suntem una din cele mai morbide societati cand vine vorba de moarte. Mama a fost socata cand vedea cum discutam cu copiii de naturaletea mortii si cum e mai important ce faci pina acolo decat ultimele zile/luni inainte de plecare. "Nu e bine, mama sa vorbesti de-astea ca-s inca mici". Pai nu vorbim ca societate nici cand suntem adulti. Ne bagam capul intre umeri, mai rasturnam un pahar de vin si conchidem filozofic ca "mortii cu mortii, vii cu vii". Si de asta ii ia pe copiii romani simptomele PTSD-ului cand cineva drag, invariabil se curatza.

Localnicii sunt mult mai adaptati la socuri de genul asta. Am vazut aseara un documentar despre asisted death in Canada, m-a impresionat ce relaxat discutau oamenii aia despre subiect, rational si matur. Noi avem asa o frica de subiect, de zici ca daca vorbesti de moarte, ea se da mai aproape de tine. Daca ignori, n-o sa ti se intample niciodata.  Pxla.

Nu bai, n-am nici un cancer sau vreo perspectiva s-o merlesc inainte de vreme, nu de aia am scris. Pur si simplu lasi in urma copii fragili daca n-ai genul asta de discutii cu ei. Ca sa inteleaga de ce moartea e la fel de importanta ca nasterea le zic ce-am citit odata ... daca omul nu s-ar duce si-ar fi nemuritor am fi in ziua de azi 2 straturi si jumatate de creaturi stand unii peste altii pe toata zona uscata de pe glob. Nu prea placut, nu?

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #204 on: Friday 20 April 2018, 15:45:46 »
2 straturi si jumatate de creaturi stand unii peste altii pe toata zona uscata de pe glob. Nu prea placut, nu?
plus apa curbata de printre  ei. Asa e pe un glob, zone umede si zone uscate, nelubrifiate.
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #205 on: Friday 20 April 2018, 16:48:03 »
Le-ai spus cam cate concedii vor avea socotind vârstă medie canadiana?
Bucurati-va!

Offline janine

• Hero Member
« Reply #206 on: Saturday 21 April 2018, 10:59:01 »
Si pe mine, romanca, m-a socat cand fostul vorbea de cum au stat ei la masa de Thanksgiving si le-o spus tac-su care e drilu: daca el mai da coltul o data (ca il mai daduse de cateva ori, era diabetic cu probleme de inima... cred ca 10 ani in scaun rulant) sa il lase sa plece si cu banii de asigurare sa plateasca ma-sa datoriile si sa se duca in croaziera. Si asa a fost, in Martie 2006 primim telefon de la ma-sa sa mergem la spital, erau acolo deja toti copiii, nepotii, stranepotii, omul era legat la aparate, cica auzea ce spunem; cand o spus ma-sa "gata" o venit un doctor cu o sora medicala si o oprit aparatul, a mai respirat socru-miu oleaca singur si o plecat. Inmormantare nu o fost, or ingropat cenusa cand or incasat banii de asigurare, o plecat femeia in vacanta... mi-a placut chestia cu vacanta, ca ea a crescut 6 copii, apoi sotul bolnav avea nevoie de asistenta..

Eu am spus ca ma duc in Olanda cand vreau sa termin (am o prietena buna acolo), m-as duce si acum dar mai am copil de crescut.

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #207 on: Saturday 21 April 2018, 12:15:04 »
Le-ai spus cam cate concedii vor avea socotind vârstă medie canadiana?

Huh? Concediile aici sunt chestii fixe, programate din timp, cu bilete de avion luate cu juma' de an inainte si de obicei plicticoase ca moartea, ca totul e planificat. Acu' ca toata lumea care se respecta pleaca de la 3 saptamani de concediu si urca la 4..5 saptamani dupa niste ani de munca ajungi sa ai mai multe zile libere decat bani si-atunci, daca esti ca mine lipesti zile de concediu la long weekenduri si faci niste mini concedii neprogramate, asa la inspiratia momentului si alea-s cele mai misto. In concediul romanesc, cand ma duc sa ma pupe babele, ma distrez ca la nunta. Adica nu, dar trebuie. Cand am fost in Zion Park in Utah pentru 4 zile, aranjat totul in ultima zi a fost futere. 

Offline vlad69

• Hero Member
« Reply #208 on: Saturday 21 April 2018, 12:25:39 »
Huh? Concediile aici sunt chestii fixe, programate din timp, cu bilete de avion luate cu juma' de an inainte si de obicei plicticoase ca moartea, ca totul e planificat. Acu' ca toata lumea care se respecta pleaca de la 3 saptamani de concediu si urca la 4..5 saptamani dupa niste ani de munca ajungi sa ai mai multe zile libere decat bani si-atunci, daca esti ca mine lipesti zile de concediu la long weekenduri si faci niste mini concedii neprogramate, asa la inspiratia momentului si alea-s cele mai misto. In concediul romanesc, cand ma duc sa ma pupe babele, ma distrez ca la nunta. Adica nu, dar trebuie. Cand am fost in Zion Park in Utah pentru 4 zile, aranjat totul in ultima zi a fost futere. 

Esti in Alberta?

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #209 on: Saturday 21 April 2018, 12:34:57 »
Esti in Alberta?

Nu, am zburat din Buffalo. Juma' de pret, in plm.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #210 on: Monday 23 April 2018, 17:26:54 »
Am intrat in magazinul meu de grocery (il prefer ca stiu locatia la toate cacaturile) si la iesire ii zic casieritei sa puna in doua sacose de plastic ce-am luat. In fatza mea, una tinara, vopsita roz-vinet, cu inel in nas de punea tata la porci sa nu rupa sopronul, genul snowflake agresiv, ma rog, indesa ceva in sacosele ei reciclabile. Cand ma aude de sacose imi arunca o privire de cancer metastazat, ca ce naspa is eu ca folosesc plastic. Am ridicat din sprancene, am intrebat-o daca are nevoie de ajutor si bombaneste ceva de cum strica unii ca mine enviroment-ul. Si aici mi-a sarit tzandara. Ii iexplic politicos fara sa ridic tonul ca la fiecare 30 de minute se deschide o centrala noua pe carbune in China. Ca in fiecare zi populatia planetei creste cu un sfert de milion. Si la urma am intrebat-o daca a venit la magazin cu masina (e in camp locatia) si daca da, ii explic pedant ca pe drumul pina la magazin a pus mai mult CO2 in aer decat productia a 1000 de sacose. N-a raspuns, nici nu cred c-a inteles prea bine. Asta e cu snowflake-ii moderni. Li s-a bagat in cap "sacose is bad" si nu au nevoie de mai mult pentru cruciada lor flescaita. :D

Mi-aduce aminte de gogosarii din Seattle care s-au suit in masini si-au condus cu zilele ca sa se urce in caiacurile facute din plastic sa protesteze contra unui tanker ce aducea petrol in port.

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • Did I forget to offend anyone?
« Reply #211 on: Monday 23 April 2018, 17:36:19 »
Am intrat in magazinul meu de grocery (il prefer ca stiu locatia la toate cacaturile) si la iesire ii zic casieritei sa puna in doua sacose de plastic ce-am luat. In fatza mea, una tinara, vopsita roz-vinet, cu inel in nas de punea tata la porci sa nu rupa sopronul, genul snowflake agresiv, ma rog, indesa ceva in sacosele ei reciclabile. Cand ma aude de sacose imi arunca o privire de cancer metastazat, ca ce naspa is eu ca folosesc plastic. Am ridicat din sprancene, am intrebat-o daca are nevoie de ajutor si bombaneste ceva de cum strica unii ca mine enviroment-ul. Si aici mi-a sarit tzandara. Ii iexplic politicos fara sa ridic tonul ca la fiecare 30 de minute se deschide o centrala noua pe carbune in China. Ca in fiecare zi populatia planetei creste cu un sfert de milion. Si la urma am intrebat-o daca a venit la magazin cu masina (e in camp locatia) si daca da, ii explic pedant ca pe drumul pina la magazin a pus mai mult CO2 in aer decat productia a 1000 de sacose. N-a raspuns, nici nu cred c-a inteles prea bine. Asta e cu snowflake-ii moderni. Li s-a bagat in cap "sacose is bad" si nu au nevoie de mai mult pentru cruciada lor flescaita. :D

Mi-aduce aminte de gogosarii din Seattle care s-au suit in masini si-au condus cu zilele ca sa se urce in caiacurile facute din plastic sa protesteze contra unui tanker ce aducea petrol in port.

Are si ea dreptate. Sacosele sunt o poluare gratuita, doar sa-ti aduci aminte sa aduci sacosa de acasa.
Admine, chiar nu se poate sa facem ceva cu clubul labarilor?

Da, baietii finuti si de viata din cauza carora pleaca toate fetele de pe forum. Stii si tu care sunt.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #212 on: Monday 23 April 2018, 17:43:50 »
Are si ea dreptate. Sacosele sunt o poluare gratuita, doar sa-ti aduci aminte sa aduci sacosa de acasa.

Are pe dracu'. Singura chestie utila e ca te face sa uiti ca poluezi de sute de ori mai mult decat ala din savana. Si-ti zici in capul tau, vezi, am redus cu 0.00001% poluarea si pe urma te urci in masina si mergi acasa. In timp ce in lume, restul semenilor adauga mai multa poluare decat poti tu sa rezolvi facand gesturi de astea cosmetice. Parca e unul c-o lopatica chitit sa opreasca o avalansa. Tot cu cracii in sus, sub 20 de metri de zapada ajunge.

Offline E

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #213 on: Monday 23 April 2018, 17:45:23 »

Sacosele alea reutilizabile sunt focare de infectie. Cel putin unde cumpar eu inca se dau sacose de plastic, si sunt gratis.
 Eu folosesc bag-urile alea de plastic nu neaparat in scopul de a cara cu ele, ci mai mult pentru a nu murdari backpackul, pe care il iau cu mine in timpul zilei, cu resturi de produse alimentare, si in care mai tin si alte lucruri care trebuie sa fie curate.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #214 on: Monday 23 April 2018, 18:02:10 »
si pe urma sacosele de plastic ajung sa fie refolosite ca garbage bags.
cine umbla cu recyclabelele, si io umblu, unde plastic bags nu sint gratuite, trebuie sa cumpere garbage bags, deci in total numarul de plastice cam tot ala e, numa ca unii se umfla in pene ca e earth friendly si mai cheltuie citiva dolari in plus, da ce nu face omu sa se simta important.
I am in perfect shape for my weight.

Offline anacordis

• new users
« Reply #215 on: Monday 23 April 2018, 20:48:00 »
Montreal, cartier St-Michel, peste 75 de hectare care adapostesc un centru imens de triaj si recuperare a materiilor reciclabile, o centrala care converteste biogazul in electricitate, un site de compostaj care da locuitorilor de 2 ori pe an compostaj pt un patrunjel simtit; plus cateva mii de angajati si voluntari.
mi-am ridicat privirea spre muntele de saci albastri: cartier sarac, pana si epiceria Maxi are preturi mai mici decat celelalte
Maxi-uri din Montreal, cele mai multe biciclete paradite le vezi atarnate pe stradutele mereu in reparatie, cladirile nu mai cunosc vopseaua, lemnul scorojit e norma si sacii agatati in gard, un gest nobil pt a nu arunca chestii prin iarba jigarita. de ce s-a facut aici site-ul asta? si m-am oprit din mers privind si ascultand.
d-aia. mi-a zis un nene si pt ca oamenii astia au copii, iar copiii lor au copii. nu vor sa vada elefantii doar in albume. parce que ca ne coute pas les yeux de la tete, il dit, de mettre de cote le papier, le plastique le metal, de mettre ta nourriture dans un sac et le laver de temps en temps. c'est pour mes enfants, pas pour moe, pas par principe. je sais que mes gestes sont petits et parfois je gaspille plus a les faire, mais c'est commme ca que j'apprend a reduire le gaspillage, par essai et erreur, il rit. il sort une cigarette. je le regarde estomaquee, mais tabarouette, tu fais quoi? je ne suis pas parfait,  il niaise, il y a encore du boulot a faire dans ma tete. ( claviatura in engleza, sorry).

mda, proverbul asta sfoiegit cu o floare nu se face primavara, arata comfortul si frustrarea
bine ca n-au aplicat proverbul asta si revolutionarii de revolutii sau in stiinta, ca eram inca in pestera neluminata

comfortul il inteleg, frustrarea nu, ca aia presupune asteptari ce au fost incalcate, ori alea sunt in facere
dar cu reciclajul ce-aveti, bre, @ corolla, agno?
i mean, yeah,  n-are rezultate palpabile, imediate, true
nu e ca ejacularea precoce, se face in timp si ia timp 😉
ia nu mai fiti snug as a bug in a rug si puneti osu' la salvarea planetei

« Last Edit: Monday 23 April 2018, 20:52:50 by anacordis »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #216 on: Monday 23 April 2018, 21:00:24 »
dar cu reciclajul ce-aveti, bre, @ corolla, agno?
i mean, yeah,  n-are rezultate palpabile, imediate, true
nu e ca ejacularea precoce, se face in timp si ia timp 😉
ia nu mai fiti snug as a bug in a rug si puneti osu' la salvarea planetei

N-am nimica. N-am nimic nici cu dieta vegana. E un fetis si atit. Dar daca vreunul din membri incearca sa-mi explice cum e el mai bun ca mine, pentru ca nu mananca carne sau ca gaina aia din magazin, apai le fut mortzii mamii lor pina la a 6 generatie de cocliti. Nu ma bag peste tine, nici tu nu-mi da lectii de viata.

Hai sa-ti mai explic odata cum e cu poluarea. Cresterea in poluare nu vine de la tarile avansate (care oricum sunt mai eficiente decat cele sarace) ci de la cei din lumea a III-a care pina acuma n-au avut TV color si frigider da' vor si ei sa intre in rand cu ceilalti. Si nu pot sa-i condamn. D-aia gesturile astea maruntele sunt bune doar pentru psihic. Ca ajutam si noi cu ceva.

Stii ca la fiecare 2 secunde, un chinez care n-a avut masina niciodata isi cumpara prima lui masina si incepe sa polueze ca toti restul? Aproximativ 20 milione de soferi NOI pe an. De acolo vine cresterea de emisii, nu de la un prapadit ca mine care cumpara doua sacose de nylon.
« Last Edit: Monday 23 April 2018, 21:01:40 by Agno »

Offline anacordis

• new users
« Reply #217 on: Monday 23 April 2018, 21:25:46 »
eh, nu ma bag eu peste tine, polemicile astea mi-au amintit de vremurile bune ale forumului
sunt niste debateri grozavi pe aici

si am si ceva timp de omorat pana trec un hop care intarzie sa hopaie
ce voiam sa spun e ca exemplul tau cu tarile din lumea 3a e irelevant in discutia asta, din cauza de metoda carteziana incompleta

pai pt cine lucreaza tarile alea sarace? pt Vest, deci pt alea bogate.

ce stiu tarile din lumea a 3a despre tehnologie pt protectia mediului? nimic. ce tools au? none.

dar tarisoare d-astea mici si ca sa vezi China, au inceput sa se destepte din 2017 si refuza sa mai primeasca gunoaiele Vestului, exemplul Canadei, USA, UK care de prin 2017, nu mai stiu pe unde sa-si duca gunoiul, iar daca vor acolo, trebuie sa plateasca malai mai mult, si iar ajungem la interesele bogatilor si detrimentul saracilor, neverending story

si sa vedem ce se face cu 1 milion de tone de gunoi pe an in Montreal, ca de aruncat ca pipi-ul pe geam ca in vechime nu sa poate

« Last Edit: Monday 23 April 2018, 21:29:44 by anacordis »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #218 on: Monday 23 April 2018, 21:34:11 »
pai pt cine lucreaza tarile alea sarace? pt Vest, deci pt alea bogate.

Poti sa argumentezi? Sper ca intelegi ca ajutorul financiar (fonduri nerambursabile, USAID sau direct investment) se apropie adesea de 50% din PIB-ul unor tari din Africa. Exact cum tarile din West exploateaza tarile sarace? Mai degraba ii sponsorizeaza sa stea in areal si sa nu treaca Mediterana, doamne feri.

Studiu de caz: Anglia a avut colonie Hong-Kong-ul. Din cauza de IQ 110 exploatatii aia au dus-o foarte bine. Anglia a avut colonie si pe Kenya. Unde din cauza de IQ de 80, singurul rezultat notabil e cea mai mare shanty-town din lume, la Nairobi. Fa-ma sa inteleg, britanicii aia ticalosi dadeau la cei din HK ce fura de la kenyeni?

dar tarisoare d-astea mici si ca sa vezi China, au inceput sa se destepte din 2017 si refuza sa mai primeasca gunoaiele Vestului, exemplul Canadei, USA, UK care de prin 2017, nu mai stiu pe unde sa-si duca gunoiul, iar daca vor acolo, trebuie sa plateasca malai mai mult, si iar ajungem la interesele bogatilor si detrimentul saracilor, neverending story

si sa vedem ce se face cu 1 milion de tone de gunoi pe an in Montreal, ca de aruncat ca pipi-ul pe geam ca in vechime nu sa poate

Ai auzit tu ceva dar n-ai auzit bine. China are o puternica economie de recuperat lucruri utile din trash-ul vestului. Si pentru ca au si manufactura puternica, e un match. Plus legi slabe de mediu. Ce au schimbat ei in cerinte e procentul de reciclabile. Inainte era 50% acuma vor sa fie 70%. Pentru ca-si permit sa aleaga. Multe din municipalitatile care trimit gunoi peste ocean au sisteme avansate de sortare si obtin si 80%. De aia chinezi isi permit sa fie selectivi. Vor gunoiul nostru dar mai apretat. Nu stiu de Montreal dar daca au gunoi de 50%, n-o sa-l mai trimita oversea. Daca investesc in facilitati noi, atunci n-o sa fie o problema.

Cred ca ultima problema in Canada, a doua tara ca marime din lume e lipsa spatiului de stocare al garbage-ului.
« Last Edit: Monday 23 April 2018, 21:39:21 by Agno »

Offline anacordis

• new users
« Reply #219 on: Monday 23 April 2018, 21:53:14 »

@agno, multumesc pt detaliile cu China, nu le cunosteam

hong kong-ul era singura poarta de trade cu China, si stiau ca dupa 99 ani si-o luau inapoi, era chestie de rabdare

apoi ce-o fi cu milioanele de refugiati care au trecut si inca trec, nu mai e demult doamne feri

tara noastra mare si lata n-are spatiu de stocare pt gunoi? imi permit o grimasa.
e un penny saved, in the wrong way, imo.