Author Topic: Despre parale ....  (Read 123826 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline christianT

• Hero Member
Re: Despre parale ....
« Reply #1140 on: Friday 10 August 2018, 20:33:20 »
Cristian, CZC nu a fost canonizat sfânt, ar fi culmea in vremurile astea.
Daca pe Mircea Vulcănescu l-au hăituit așa cum au facut-o post mortem, cum ar fi macar o strada CZC?
MV era un intelectual de dreapta ca toți în epoca.
N-a omorât pe nimeni, dimpotrivă, a salvat vieți.

Asa e Marioaro,

Deocamdata capitolul Codreanu si miscarea lui, atat de fascinant dar si de necrezut dintr-o istorie cu multe esecuri cum e cea a Romaniei, este inca tabu. Inca nu-l putem pune pe Zelea Codreanu intr-o poza din cartea de istorie si sa vorbim despre el calm, fara sa privim tematori spre marile puteri despre ce avem voie sa spunem sau nu.
Imi aduc aminte cand l-au adus pe Carol II din Portugalia unde odihnea nemeritat intr-o nisa  dintr-o cladire oarecare si l-au pus sa odhineasca la Curtea de Arges. Ba au adus-o si pe Duduca dar au lasat-o in afara bisericii. Ce mai se spunea pe la tv... sa facem pace cu trecutul, sa privim inapoi la istoria noastra fara manie...Carol II, mind you Marioaro, cel mai mare tradator de tzara, un corupt imputit si mai ales un rege criminal. Pai dementul ala de Ceausescu, fatza de el, are totusi meritul de a fi lasat Romania intreaga cand l-au umplut cu plumbi la Targoviste. Desigur, au fost in fruntea tzarii in 2 momente diferite ale istoriei... dar totusi.
Nu sunt un admirator excesiv de-al lui Codreanu, ma intriga insa personajul si-i apreciez demnitatea si caracterul d ecare a dat dovada. Atat de rare in lumea politicienilor romani. Nu sunt un admirator pentru nu sunt nici nationalist si mai ales n-am nici o legatura sentimentala deosebita cu ortodoxia... dar pana la urma de ce nu? De ce nu-l putem privi pe Codreanu fara patima? Destinul lui a fost tragic, precum istoria Romaniei din secolul XX in care a trait. Codreanu chiar merita sa fie canonizat, zic eu, pentru ca el a fost un crestin ortodox aflat in zona fanatismului, asa cum il vad eu de aici din Canada dupa 80 de ani de cand a fost omorat de Carol II. In plus a avut moarte de mucenic.
 Si de ce nu o strada cu numele lui... fie si una din judetul Vaslui unde se afla o biserica?
In Bucuresti se afla o strada cu numele de Mustafa Kemal Ataturk... de ce nu si o strada Corneliu Zelea Codreanu?
Am gasit azi pe internet cuvintele scrise de Emil Cioran despre Corneliu Zelea Codreanu in luna noiembrie 1940, deci in plina guvernare legionara, se stiu bine legaturile lui Cioran cu legiunea lui Codreanu. Si nu numai, si Eliade, Radu Gyr, Tutea dar si altii.
Foarte interesant, merita citit:

http://ortodoxinfo.ro/2018/07/19/emil-cioran-despre-apostolul-si-voievodul-corneliu-zelea-codreanu/
« Last Edit: Friday 10 August 2018, 22:44:17 by christianT »
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1141 on: Friday 10 August 2018, 20:46:00 »
mi-a luat copchilu

ca cica era 30 lei redus de la 50, nici ca-mi trebuie sa-mi aduca o cana cu apa la cap.
sa-mi traiasca
I am in perfect shape for my weight.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #1142 on: Friday 10 August 2018, 22:49:30 »
Bai ce bine e sa-ti iei casa cu banii jos ... sa vezi ce fatza are ala de la banca cand te duci sa faci transferul ... si totul intr-un an. Bai asa ai o pofta sa te lauzi la sclavii care mai au inca 30 de ani de platit ... merita sa-ti rupi oasele un an de zile.

Stii sigur ca o sa ai impact pentru ca:

A) obsedata o sa-ti spuna ca alegerea ei e CEA MAI BUNA, nimic nu bate rentul.
B) vipera o sa-si frece crestetul capului neputand pricepe cum poti face salar de 6 cifre cand din perspectiva ei din cubicul asa ceva e imposibil.

Viata e frumoasa, tovarasi! Sa ne pregatim de weekend!

Am in plan niste gratar cu debretini cu branza si o de sticla de Zinfandel rose. Long live me!

grandomania de forum si minciunile tale sunt enervante, nu faptul ca ai casa, ca undeva tre sa isi puna fiecare capul. Problema nu ii asta, ci faptul ca nu poti trai fara sa infunzi pe altii. Nu ti se unge pe suflet decat daca ii faci pe restul sclavi pe 30 de ani. Asta ii o problema, nu ca ai casa, ci ca esti o scarba aroganta. Tu asta nu intelegi. la fel ca data trecuta, nu era destul ca te-or invitat tinerii aia la ei, era musai sa le zici ca speri ca nu vor sa aiba copii in condoul ala, to emphasize ca tu ai casa, figuri in cap, etc.
Sclavi nu sunt aia, sclav esti tu adulatiei altora.

It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1143 on: Friday 10 August 2018, 22:50:40 »
mcpmdr...pariu ca era romanca.
I-ai lasat bacsis, ca sa-ti poarte noroc ?
.....altminteri o sa puna spell on you - o sa taie gatul la un un cocos negru  noaptea la intersectie si o sa-ti dea cu sange pe gard. Cica cea mai nenorocita e Finch & Jane.
Brrr.

pppps. In ziua cand Agno o sa-si ia A DOUA casa, forumul asta va ramane pustiu. That will be the Judgement Day.

de ce, si tu ti-ai luat casa intr-un an? Si daca nu, de ce nu stii sa faci ca agno, ha?
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1144 on: Friday 10 August 2018, 22:56:27 »
Bre Agno, nu o scoti la cap cu nebuna, e aici de 15 ani, tu crezi ca se mai vindeca, esti copil. O sa sfarseasca prost, eventual mancata de pisica, e weekend, fuck'em!

Sorry, cred ca ti s-o mai spus, dar intre mine si tine eu sunt persoana normala, nu tu.
Vezi ca raul pe care il vrei altuia ti se intoarce tie. Dar tu ar trebui sa manifesti o minima igiena mintala si sa nu ajungi la halul asta de josnicie; nu pentru mine, ca nu ma impresioneaza voodoo asta de Mangalia, ci pentru tine, sa te ridici din tiganie.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1145 on: Friday 10 August 2018, 23:01:02 »
plus ca in caz ca nu stiati toata lumea sfarseste prost :)
Barbecue placut, ca doara atata v-o mai ramas, si forumul hehe

I Translate it

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1147 on: Friday 10 August 2018, 23:32:22 »
Unrelated. De neiertat.

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #1148 on: Saturday 11 August 2018, 05:29:34 »
Cristian, nu doar Cioran a scris așa de CZC, ci cam toți intelectualii vremii, chiar și cei care nu au fost mușcați de naționalismul mesianic al epocii.
I-au recunoscut și dușmanii harisma cu totul uriașă.
Autorul moral al asasinării lui este din păcate o alta personalitate uriasa- N Iorga. Dar deh, orgoliul nemăsurat și nestăpânit robește pe cei mai luminați oameni.
Nu se spune adevărul despre ML. Si nu spun asta in sens admirativ, ci obiectiv.
Au scris însă istorici străini nepărtinitor despre fenomen.
« Last Edit: Saturday 11 August 2018, 05:30:51 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1149 on: Saturday 11 August 2018, 08:54:10 »

grandomania de forum si minciunile tale sunt enervante, nu faptul ca ai casa, ca undeva tre sa isi puna fiecare capul. Problema nu ii asta, ci faptul ca nu poti trai fara sa infunzi pe altii. Nu ti se unge pe suflet decat daca ii faci pe restul sclavi pe 30 de ani. Asta ii o problema, nu ca ai casa, ci ca esti o scarba aroganta. Tu asta nu intelegi. la fel ca data trecuta, nu era destul ca te-or invitat tinerii aia la ei, era musai sa le zici ca speri ca nu vor sa aiba copii in condoul ala, to emphasize ca tu ai casa, figuri in cap, etc.
Sclavi nu sunt aia, sclav esti tu adulatiei altora.

Dar tu chiar nu poti sa il ignori? in parerea mea, e mandru ca si-a depasit conditia in care a crescut, ca orice taran ajuns la  oras, si daca nu are cine sa il laude (fiindca ai lui stiu adevarul, i-or fi tortutrat psihic pana ce or vandut ce aveau de vandut sa ii dea lui bani) se lauda si el aici pe forum, lasa-l sa se bucure si el crezand ca vai, e admirat de toti. Tu vezi ca totul e meritul lui, nu si al familiei care l-a sustinut, nu si al programului de care a beneficiat sa isi  faca studiile...

Daca iti amintesti mecla din poza aia cu ceaunu si sosetele, dupa trasaturi poti sa iti dai seama ca e un om simplu de tot, IQ la 70, si el stie asta, de aia se da el citit, de aia vrea el sa se dea mare ca vai, a fost si l-a vazut LIVE pe nenea ala, de aia se baga in toate subiectele ca sa se dea ca stie si el...

Tu il vezi ce expresii arhaice foloseste? ce violenta verbal devine cand nu este contrazis? Imagineaza-ti cu e el in viata de zi cu zi, aminteste-ti ca James a scris aici dupa ce l-a vazut in actiune, daca te gandesti ca s-a laudat inca ca si-a ras baiatul in cap, imagineaza-ti ce fel de om este...

La scoala copiii intra sub diferite programe (uneori psihiatrice) daca se observa astfel de comportament, insotit inevitabil de violenta fizica, sper sa nu isi arate arama la munca ca i se duce dreq in pm munca lui pe care numa cativa din intreaga lume pot.

daca il lasi in durerea si sa vezi ca o sa mai latre putin si se lasa...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1150 on: Saturday 11 August 2018, 09:23:25 »
Aceste cuvinte care ne doare ... pelvian.

dupa trasaturi poti sa iti dai seama ca e un om simplu de tot, IQ la 70

S-ar zice ca analiza lombrosiana inca se mai preda la asistentele sociale din Ontario. Ciudat.
« Last Edit: Saturday 11 August 2018, 10:06:53 by Agno »

Offline fenderguitars

• Hero Member
  • Use It.
« Reply #1151 on: Saturday 11 August 2018, 10:12:17 »

de ce, si tu ti-ai luat casa intr-un an? Si daca nu, de ce nu stii sa faci ca agno, ha?
fiindca eu am alte necesitati.
I will never forget the anger of the adults in the room when I said this, they wanted to believe so badly they were willing to forgot all sense of rational and critical thinking.

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #1152 on: Saturday 11 August 2018, 17:20:12 »
mi-a luat copchilu
...
ca cica era 30 lei redus de la 50, nici ca-mi trebuie sa-mi aduca o cana cu apa la cap.
sa-mi traiasca

de unde l-a luat?

ca am drum prin ON si pare tentant dar la lcbo e la 50 pe site acum
"Aquilla non capit muscas"

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #1153 on: Saturday 11 August 2018, 20:19:40 »
victoria park cu york mills, nu stiu daca e store wide sau doar citeva storuri, pe site intr-adevar e 50 lei

edit, daca vrei si mai are pot sa-ti cumpar eu si ti-l las pe porch, nu trebuie sa fiu acasa, treci cind poti si il iei
« Last Edit: Saturday 11 August 2018, 20:27:00 by corolla »
I am in perfect shape for my weight.

Offline janine

• Hero Member
« Reply #1154 on: Saturday 11 August 2018, 22:18:41 »
Aceste cuvinte care ne doare ... pelvian.

S-ar zice ca analiza lombrosiana inca se mai preda la asistentele sociale din Ontario. Ciudat.

superintendentii de bloc stiu maine.

ca doar am ramas la 2007, nu?

ps la quote se  vede ce a fost scris inainte de editare  :grin:
« Last Edit: Saturday 11 August 2018, 22:21:07 by janine »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #1155 on: Saturday 11 August 2018, 22:37:05 »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1156 on: Saturday 11 August 2018, 22:38:33 »
Buna seara, cotzofenelor. V-am lipsit ? :)

Buna seara, ce mai faci, tot single, tot single? Going clubbing tonight?

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1157 on: Saturday 11 August 2018, 22:40:31 »
fiindca eu am alte necesitati.

parca nu asta mi-ai povestit, dar nah, asta era inainte sa zic pas la affair, numa’ dup-aia ai inceput cu ironiile.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1158 on: Saturday 11 August 2018, 22:41:33 »
de unde l-a luat?

ca am drum prin ON si pare tentant dar la lcbo e la 50 pe site acum

aaaa de-aia esti baiat galant la minciuni, free week-end in Ontario, hein? Buun buun

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #1159 on: Saturday 11 August 2018, 22:43:57 »

Dar tu chiar nu poti sa il ignori? in parerea mea, e mandru ca si-a depasit conditia in care a crescut, ca orice taran ajuns la  oras, si daca nu are cine sa il laude (fiindca ai lui stiu adevarul, i-or fi tortutrat psihic pana ce or vandut ce aveau de vandut sa ii dea lui bani) se lauda si el aici pe forum, lasa-l sa se bucure si el crezand ca vai, e admirat de toti. Tu vezi ca totul e meritul lui, nu si al familiei care l-a sustinut, nu si al programului de care a beneficiat sa isi  faca studiile...

Daca iti amintesti mecla din poza aia cu ceaunu si sosetele, dupa trasaturi poti sa iti dai seama ca e un om simplu de tot, IQ la 70, si el stie asta, de aia se da el citit, de aia vrea el sa se dea mare ca vai, a fost si l-a vazut LIVE pe nenea ala, de aia se baga in toate subiectele ca sa se dea ca stie si el...

Tu il vezi ce expresii arhaice foloseste? ce violenta verbal devine cand nu este contrazis? Imagineaza-ti cu e el in viata de zi cu zi, aminteste-ti ca James a scris aici dupa ce l-a vazut in actiune, daca te gandesti ca s-a laudat inca ca si-a ras baiatul in cap, imagineaza-ti ce fel de om este...

La scoala copiii intra sub diferite programe (uneori psihiatrice) daca se observa astfel de comportament, insotit inevitabil de violenta fizica, sper sa nu isi arate arama la munca ca i se duce dreq in pm munca lui pe care numa cativa din intreaga lume pot.

daca il lasi in durerea si sa vezi ca o sa mai latre putin si se lasa...

deloc,  tu nu vezi ca intra-n transa cand nu-l mai bag in seama? Ai vazut ce-o facut pe topicul de statistici, cat de ingrijorat umbla p-acolo sa ne-avertizeze sa nu scriem acolo, ca daca scriem atunci .. bahahahaha