Author Topic: Dati-va cu parerea despre case...  (Read 20716 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lou

• new users
Re: Dati-va cu parerea despre case...
« Reply #120 on: Wednesday 08 June 2005, 17:27:20 »
Pe vremea aia o faceau pentru ca official rate (sau key policy rate cum ii zice) era mult mai ridicat... deci era mai avantajos sa vanda cat mai repede si sa primeasca banii inapoi... si sa nu uitam ca era mult mai greu cu market-ul in general.

In 2005 situatia nici nu se compara. Rate-ul lor e foarte mic, in cat isi pot permite sa lase o datorie neplatite cateva luni la rand - timp in care isi pot gasi un cumparator la pretul de market. Nici o banca nu se mai grabeste sa vanda o casa in conditiile astea pentru ca a devenit foarte usor pentru ele sa obtina mai mult decat datoria (chiar si pretul "full" al casei).
Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...

Offline Lou

• new users
« Reply #121 on: Wednesday 08 June 2005, 17:29:25 »
Pacat, ca mai toata lumea vorbea exact de reprise cam de la inceputul topicului... Cum e sa mergi prin shantz?

Nu vorbea nimeni de reprise la inceputul topicului. Cum e sa suferi de lipsa de atentie?  :)

Exact. Vorbea CAM de la inceputul topicului, adika aprocsimativ, intelegi matale? Environ, daca preferi. About. Kind of. Almost, alea alea. Cum e sa nu prea le ai cu cetitul?

Offline grugio

• Sr. Member
    • http://www.despair.com
« Reply #122 on: Wednesday 08 June 2005, 18:06:08 »
Deci concluzia este ca, asa cum mi-am dat si io seama cu ceva vreme in urma, in ziua de azi nu exista "reprise de finances" in Montreal. La astea le zice "foreclosures" in engleza si e multa literatura (sau sa-i zic mitologie?) despre asa ceva. Eram curios cit de mult se aplica in Montreal si voi imi confirmati ca in momentul de fata nu se aplica de nici o culoare.

Oare scoateti careva un topic in care sa ne dam cu parerea despre imobile cu venituri si ce oportunitati ar fi in domeniu in ziua de azi?
Be sure brain is in gear before engaging mouth.

Offline MontrealGuy

• Sr. Member
« Reply #123 on: Wednesday 08 June 2005, 19:10:29 »
Pacat, ca mai toata lumea vorbea exact de reprise cam de la inceputul topicului... Cum e sa mergi prin shantz?

Nu vorbea nimeni de reprise la inceputul topicului. Cum e sa suferi de lipsa de atentie?  :)

Exact. Vorbea CAM de la inceputul topicului, adika aprocsimativ, intelegi matale? Environ, daca preferi. About. Kind of. Almost, alea alea. Cum e sa nu prea le ai cu cetitul?
Pe primele 4 pagini din 7 era vorba de "asset sau liability " si daca in pagina 5 a inceput discutia despre "reprise" si asta nu inseamna CAM de la inceput.
Dar fie asa cum spui tu daca, vad ca ai o satisfactie maxima din a contrazice din orice pozitie..
Ideea era sa facem un topic constructiv dar vad ca degeneram in despicat firul in patru.

Offline Lou

• new users
« Reply #124 on: Wednesday 08 June 2005, 19:29:04 »
Stai putin ca eu doar acum imi dau seama de ce prostie fac... Deci vrei sa-mi spui ca eu incerc sa dezbat despre imobiliare cu unu care isi pune intrebari despre ontologia caselor: oare sunt assets sau liabilities? lol :D :D La nivelul ala esti, copile? :)
« Last Edit: Wednesday 08 June 2005, 19:32:46 by Lou »

Offline MontrealGuy

• Sr. Member
« Reply #125 on: Wednesday 08 June 2005, 20:43:31 »
Stai putin ca eu doar acum imi dau seama de ce prostie fac... Deci vrei sa-mi spui ca eu incerc sa dezbat despre imobiliare cu unu care isi pune intrebari despre ontologia caselor: oare sunt assets sau liabilities? lol :D :D La nivelul ala esti, copile? :)

:)  Schimbam subiectul daca nu avem dreptate? Discutam despre altceva. Copile? Paca inainte eram nene. :D Pai eu cum sa-ti zic, "mai, tata" e bine"?
Deci: nu mie imi apartine intrebarea (sau dilema, cum vrei sa-i spui). Intrebarea a fost pusa cu mult inainte sa o pun eu aici. Te las pe tine sa descoperi unde si de catre cine. 8)
Daca taceai filozof ramaneai.
Eu zic sa ne oprim aici si sa inchidem topicul acesta. Daca vrei poti sa deschizi altul si povestim acolo.
« Last Edit: Wednesday 08 June 2005, 20:54:13 by MontrealGuy »

Offline Lou

• new users
« Reply #126 on: Wednesday 08 June 2005, 21:00:11 »
:)  Schimbam subiectul daca nu avem dreptate? Discutam despre altceva.

Pai schimba tu subiectul daca vrei, muschii mei vrea sa continui sa vorbesc despre reprise de financement.

Copile? Paca inainte eram nene.

Pai ce sa fac, ai scazut in ochii mei.

Pai eu cum sa-ti zic, "mai, tata" e bine"?

Poti sa-mi spui Suzana daca crezi ca te face fericit.

"parca"  negai ca ar exista asa ceva.

nu numai ca negam, neg in continuare ca astea mai exista.

Dar zilnic invatam cate ceva si apoi venim cu o completare "savanta" insusindu-ne ideile celorlalti care ne vin ca o manusa. Parca ar fi fost ale noastre.

De ce vorbiti despre dumneavoastra folosind pluralul?

Eu zic sa ne oprim aici si sa inchidem topicul acesta. Daca vrei poti sa deschizi altul si povestim acolo.

repet, mie-mi place subiectul asta.
« Last Edit: Wednesday 08 June 2005, 22:18:43 by Lou »

I Translate it

Offline ALTUL

• Full Member
« Reply #127 on: Wednesday 08 June 2005, 21:14:55 »
Ce-i cu debandada asta pe-aici? Bagati-va mintile-n cap! Toata lumea in camine, cu spalatorul si wc-ul pe hol. 
"Treisutetreiiiii..! Baaa, haideti la chef in  caminul patru la iseiste ca e cu potol. Da ma,  e in sala de lectura. Luati si voi niste flori aiurea si intrati cu tupeu"..

Ce ziceati de  financement-ul ala?
HAI ROMÂNIA! (da' mai repede fa'!)

Offline MontrealGuy

• Sr. Member
« Reply #128 on: Wednesday 08 June 2005, 21:18:56 »
nu numai ca negam, neg in continuare ca astea mai exista.

repet, mie-mi place subiectul asta

Ok, daca te referi strict la prezent sunt practic inexistente. E foarte probabil ca in urmatorii ani vor reaparea odata cu cresterea dobanzilor dar mai ales odata cu cresterea oferetei de imobile raportata la cerere. Anii in care se va sta mult si bine pana sa vinzi o proprietate vor reaparea.

In alta ordine de idei uite un articol interesant din Le Devoir, in caz ca nu  l-ai citit. .
http://www.forum.quebec.ro/index.php?topic=27357.0

``On va passer d'un bien d'investissement à un bien de consommation, dit Daniel Gill, professeur a l'Institut d'urbanisme de l'Université de Montréal. A partir de 2015, on ne peut pas prévoir vendre notre maison plus cher en vieillissant, on ne peut plus dire que le bien immobilier est un investissement. Je pourrais même dire a partir de 2010. A partir de ces dates-la, on ne peut plus dire que c'est notre fonds de retraite. N'est-il pas en train de paniquer ? Quand je fais mes présentations avec les courbes démographiques, ce sont plutôt les autres qui paniquent !

Offline MontrealGuy

• Sr. Member
« Reply #129 on: Wednesday 08 June 2005, 21:23:50 »
Ce-i cu debandada asta pe-aici? Bagati-va mintile-n cap! Toata lumea in camine, cu spalatorul si wc-ul pe hol. 
"Treisutetreiiiii..! Baaa, haideti la chef in  caminul patru la iseiste ca e cu potol. Da ma,  e in sala de lectura. Luati si voi niste flori aiurea si intrati cu tupeu"..

Ce ziceati de  financement-ul ala?

Tupeu de student de caminul 2 unde se sta singur in camera (cu prietena).Plus cei trei fictivi. :D Da chefuri mai faine ca la arhitecti in caminul 2, nu exista. Nici la tocilarii de la electro din 7 si nici la mediciniste. Poate doar vreun chef mai restrans, in Hasdeu.

Pai financementul e usor de gasit....uneori nici downpayment nu ti se mai cere...