Author Topic: Cum slabim?  (Read 6581 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vesper

• new users
  • R+
Re: Cum slabim?
« Reply #220 on: Thursday 17 May 2018, 21:24:11 »
Da’ de ce sa slabim?

https://m.youtube.com/watch?v=FFMwnJHORyw

(Un mincinos si asta, hum. Numa cu slabanoage umbla. :grin: )

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #221 on: Thursday 17 May 2018, 21:25:05 »
Da’ de ce sa slabim?

Ca sa nu murim inainte de pensie. Nu c-o fi vreo fericire pensia aia da' macar pina ajungi la anii aia sa poti trece strada alergand, fara sa faci efizem.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #222 on: Thursday 17 May 2018, 21:33:55 »
Mai degraba frica de a o lua de la capat. Cu cine sa faci casa aici? Majoritatea femeilor au mentalitati de victima*, nu n-am nevoie de asa ceva, am nevoie de-un partener pe care sa ma sprijin si sa tragem amandoi caruta asta, nu de un suferind in foame de compasiune. Alea-s cele mai naspete femei, vampirii emotionali. Parerea mea.

* e de inteles de ce asa multe femei cad in capcana asta sexista .... e mai comfortabil s-o crezi pe Steinem sau pe Judith Butler care-ti vor explica ca toata mizeria din viata unei femei e cauzata de patriarhie, de barbatii opresivi si cum trebuie luptat impotriva masculinitatii toxice in loc sa te uiti putin introspectiv, sa vezi ca nici tu nu esti perfecta si sunt multe chestii unde poti face corectii. Genul asta de femeie ma face sa prefer burlacia. Vazut destule de gen.

Cred ca divortat as fi MGTOW. Da-i greu de unul singur.

maaai :) ce faci, iara dialoghezi cu ideile si fricile favorite? in fine pana la rma toti facem asta
tie-ti place argumentul asta ca feminismul ii faulty fiindca ncurajeaza femeile sa se simta victime. forumul nu permite asemenea discutii pentru ca ii prea cu mintea-n pantaloni, as vrea numai sa zic ca ideologiile-s valide si valoroase in contextul lor istoric. Gloria Steinem ii inteleasa prin America acelor ani, Oprah la fel, fiecare om are un rol si un destin pentru sine si pentru grupul din care face parte. cred ca tre sa fii mult mai flexibil, mai fluid decat ce exprimi mai sus.
mai de maxima fascinatie este cum un simplu om care crede ca poate duce un trai normal ii adus brusc, cu viata lui, in fatza istoriei colective, unde el are un rol de indeplinit. te poti prabusi ca viata, ca individ, sub povara acestui rol pe care nu l-ai cerut.
felul cum fiecare, barbat sau femeie, reactioneaza, ii mult mai interesant de studiat.
in treacat daca ma-ntrebi, da, barbatii-s obisnuiti cu manspreadingul peste tot incat nu ma astept sa inteleaga feminismul.dar cum ti-am mai repetat, traiesc intr-o tara foarte ingaduitoare si nu am a ma plange deloc de viata. eu nu traiesc singura din cauza de men issue, ci pentru ca m-am obisnuit cu libertatea.
adaug precizari ca sa vezi cat de departe esti de ceea ce crezi ca gandesc. nu ma fascineaza relatiile barbat-femeie, ca past o dinamica alternanta, e cam aceeasi Marie cu alta palarie. ma fascineaza grupurile, umanitatea at large, specia noastra inepta care fuge in sac, se impiedica de prostie, cade, iar fuge, ii toxica, fucks everyone up including nature and animals, da' pretinde ca progreseaza, pur si simplu incerc ca orice om sa inteleg universul asta si sensul.
nu i-as recomanda nici unui barbat sa fie singur, ii mult mai stigmatizant pentru barbati decat pentru femei. daca nu esti figura religioasa, faptul de a fi singur loveste in masculinitatea care presupune realizarea sociala. si femeile sunt judecate, fata batrana, stearpa, self centered egotistical bitch and so on, dar parca totusi scapa mai usor decat barbatii fara pereche. poate in afara de barbatii bogati.
« Last Edit: Thursday 17 May 2018, 21:37:22 by gabi200 »
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #223 on: Thursday 17 May 2018, 21:46:04 »
Am fost azi la lectia de inot, am facut in total cam 16 lungimi de bazin si cam 20 de latimi de bazin, cu pauze intre ele, timp in care instructorul ne arata ce sa facem si cum sa facem. Obosesc repede cand inot freestyle - dupa 2 lungimi de bazin trebuie sa ma opresc ( front crawl ) sunt bun la inot bras, si la inot pe spate. Cred ca as putea inota fara oprire spate 20 de lungimi de bazin

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #224 on: Thursday 17 May 2018, 21:51:09 »
Gloria Steinem ii inteleasa prin America acelor ani, Oprah la fel, fiecare om are un rol si un destin pentru sine si pentru grupul din care face parte. cred ca tre sa fii mult mai flexibil, mai fluid decat ce exprimi mai sus.

De acord cu tot mai putin aici si mai jos. Feminismul asta #metoo (care include judecarea barbatilor si distrugerea lor numai pe baza de she said, in loc de due process sau interzicerea pentru toata lumea a cantaretilor care au bulanit la viata lor groupies, gen Eminem, RR Kelly sau mai nou Neil Diamond) produce mult mai multa mizerie in viata femeilor decat ii dai credit. Ce-am invatat din mariajul meu de 24 de ani e ca trebuie sa lasam amandoi de la noi pina iesim la o pozitiei mutual OK, undeva pe la mijloc.  Uite asta feministele moderne sunt invatate sa nu o faca. Sa te tii ca bradul si sa fie your way. Orice dovada de compromis e o dovada de slabiciune. Si tu, ca barbat ai doua variante. Fie devii un sclav, fie te carabanesti si devii unul din statistica celor peste 55% divorturi. Ceea ce nu e bine pentru nici unul din actorii implicati.

adaug precizari ca sa vezi cat de departe esti de ceea ce crezi ca gandesc.

Gabi, iti dau cuvantul meu ca niciodata cand am scris postul nu m-am gandit la tine macar o secunda. Rumeg la asta cu mult inainte de-a ne reintalni. Nu e un atac la persoana, nu e vorba de tine. I really mean it.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #225 on: Thursday 17 May 2018, 21:57:41 »
ii mult mai stigmatizant pentru barbati decat pentru femei. daca nu esti figura religioasa, faptul de a fi singur loveste in masculinitatea care presupune realizarea sociala.

Perfect adevarat. Sweating your ass for your family is deeply written in our male DNA. Same like having a job. We are beast of burden that are lost without their load. An unemployed man is a millions times worse than an unemployed woman, more so when a family is involved. That's why the suicidies, that's why the mass-shootings of incells, whatever. You can have the most generous welfare state, that still stays w/ us.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #226 on: Thursday 17 May 2018, 22:00:29 »
De acord cu tot mai putin aici si mai jos. Feminismul asta #metoo (care include judecarea barbatilor si distrugerea lor numai pe baza de she said, in loc de due process sau interzicerea pentru toata lumea a cantaretilor care au bulanit la viata lor groupies, gen Eminem, RR Kelly sau mai nou Neil Diamond) produce mult mai multa mizerie in viata femeilor decat ii dai credit. Ce-am invatat din mariajul meu de 24 de ani e ca trebuie sa lasam amandoi de la noi pina iesim la o pozitiei mutual OK, undeva pe la mijloc.  Uite asta feministele moderne sunt invatate sa nu o faca. Sa te tii ca bradul si sa fie your way. Orice dovada de compromis e o dovada de slabiciune. Si tu, ca barbat ai doua variante. Fie devii un sclav, fie te carabanesti si devii unul din statistica celor peste 55% divorturi. Ceea ce nu e bine pentru nici unul din actorii implicati.

Gabi, iti dau cuvantul meu ca niciodata cand am scris postul nu m-am gandit la tine macar o secunda. Rumeg la asta cu mult inainte de-a ne reintalni. Nu e un atac la persoana, nu e vorba de tine. I really mean it.

io miscarea metoo o iau tot ca pe o rabufnire istorica, exact ca oricare alta, intamplator acuma ii cu gender. parerea mea ii ca in contextul artistic unde o inceput treaba era foarte presanta de o izbucnit asa si am incredere atat in efectele autenticitatii initiale, cat si in fasaiala efectelor false de dupa. in cacatul asta de lume ambele rezultate coexista. absolut tot ii si sublim si ridicol. dupa 9/11 aia din NY erau si uniti together in sublim, but as time went by unii or inceput sa delapideze fondurile de ajutoare si a fraudeze o faza .. cum poti sa fraudezi cu bani 9/11. ecce homo.

despre intelepciunile aduse de casnicie, astea nu le-am trait asa ca dupa cum zicea ori O. Paler ori Djuvara, ce nu traiesti la timp nu mai traiesti niciodata. (addendum-ul meu de soarece in istorie ii ca da, da' traiesti altceva.)
It is only the man who has lost everything who understands that he is not what he has lost but something much greater.

I Translate it

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #227 on: Thursday 17 May 2018, 22:07:27 »
Perfect adevarat. Sweating your ass for your family is deeply written in our male DNA. Same like having a job. We are beast of burden that are lost without their load. An unemployed man is a millions times worse than an unemployed woman, more so when a family is involved. That's why the suicidies, that's why the mass-shootings of incells, whatever. You can have the most generous welfare state, that still stays w/ us.

da pentru ca loveste mult mai adanc la radacina bradului, iar reactiile de care vorbesti sunt cauzate de pardalnica de educatie proasta de gender ca boys don't cry, they don't express emotions, ci sunt invingatori who bring home the bacon.
iar oamenii care au senzatia ca feminismul ii rau nu-nteleg ca defapt toate miscarile astea tot ce fac ii sa ajute barca in miscarea de balansare-debalansare.
problema nu ii acolo, daca ma urmaresti, ca am si io idei favorite: problema ii cand un individ se naste la fel ca ceilalti cu speranta de viata normala, picket fences, dar se trezeste ca pan' la urma-i scapegoated ca ..incell sa zicem. el nu si-o planuit viata asa, ci ajunge incell printr-un concurs tampit de circumstante si neintelegere a vietii, frica, missed chances, etc. Ei, o viata vine scapegoated, sacrificata pentru ca prin debalansarea barcii sociale sa se ajunga la niste concluzii necesare. Asta, gasesc eu, ii tragismul vietii. faptul ca nu se poate fara acesti oameni sacrificati. Deocamdata in sec 21 suntem inepti si le zicem copiilor ca au sanse relativ egale prin meritocratie, ceea ce ii fals.

Offline moodoid

• new users
« Reply #228 on: Thursday 17 May 2018, 22:20:16 »

da pentru ca loveste mult mai adanc la radacina bradului, iar reactiile de care vorbesti sunt cauzate de pardalnica de educatie proasta de gender ca boys don't cry, they don't express emotions, ci sunt invingatori who bring home the bacon.
iar oamenii care au senzatia ca feminismul ii rau nu-nteleg ca defapt toate miscarile astea tot ce fac ii sa ajute barca in miscarea de balansare-debalansare.
problema nu ii acolo, daca ma urm bla bla

Stii care e problema ta?
Problema ta e ca vorbesti foarte mult si nu faci nimic.
Nu esti singura, stai linistita.
Plus ca ai niste piloane gresite pe care-ti creezi retorica.
Eu unul nu m-am regasit in nimic din ce ai zis.
Nu poti generaliza.
Pur si simplu nu poti.
Si tu faci asta si incerci sa aplici teoriile la toti pe care-i intilnesti.
Wrong

#metoo e o mocirla.
Femei care au ajuns in tot felul de pozitii pentru ca au desfacut picioarele.
Acum se revolta.
Patetic.
Abuzuri si tot felul de aberatii casnice.
Romanii sint in top cind vine vorba sa-si bata nevestele.
O lume mizera.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #229 on: Thursday 17 May 2018, 22:20:32 »
Asta, gasesc eu, ii tragismul vietii. faptul ca nu se poate fara acesti oameni sacrificati. Deocamdata in sec 21 suntem inepti si le zicem copiilor ca au sanse relativ egale prin meritocratie, ceea ce ii fals.

Inca odata, de acord cu ideea trunchi dar nu cu branch-ul asta. Numarul de femei/barbati singuri din ultima vreme e nemaiauzit de ridicat. Divorturile de acum 100 de ani erau pe la 6% daca ma ajuta memoria. Poate e corelatie, poate nu dar abundenta asta de divorturi a venit odata cu feminismul de val III in the 70s (nu primele doua, alea au fost corecte) si cu welfare state, unde statul te recompenseaza financiar mai mult daca esti single-mother decat daca esti maritata. Motivele de divort au devenit puerile in conditiile astea ... nu-mi place cum isi lasa ciorapii .... nu-mi place ca-i republican ... etc ...

Cat despre copiii care-s invatati de meritocratie, ii ca pestera lui Plato. Da, in lumea reala meritocratia nu e intotdeauna recompensata dar ar trebui sa tindem spre ea, sa incercam sa-i impingem pe copii sa idealizeze un sistem meritocratic ... alternativa fiind o mafie cinica.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #230 on: Thursday 17 May 2018, 22:25:17 »
reactiile de care vorbesti sunt cauzate de pardalnica de educatie proasta de gender ca boys don't cry, they don't express emotions, ci sunt invingatori who bring home the bacon.

Deloc. E in gene, nu in educatie. Barbatul a fugarit mamutul (muscular advantage), femeia a stat langa foc (big asses) si-a avut grija de copii. De aia barbatul e interesat de obiecte (sulita) in vreme ce femeia e interesata de oameni (celelalte femei din jurul focului, copiii, etc). Poleiala civilizatiei se intinde numai pe 10,000 de ani, dar suntem in zona de aproape 500,000 de ani, ca proto-humans.

Citeam de curand un caz in care mama isi creste copilul gender-neutral si se enerveaza pe el cand ala insista sa se joace cu masini si nu cu papusi.  Asta e perversiunea feminista. Sa atribui educatiei ce poate fi explicat mai bine prin genetic memory.

Offline anacordis

• new users
« Reply #231 on: Thursday 17 May 2018, 22:41:51 »
si chiar era sa nu mai intru pe topicul asta, so nice reading ya  :-*
@Vesper, ce pofta mi-ai facut de niste Therion 

« Last Edit: Thursday 17 May 2018, 22:43:19 by anacordis »

Offline E

• new users
« Reply #232 on: Thursday 17 May 2018, 23:20:57 »

nu i-as recomanda nici unui barbat sa fie singur, ii mult mai stigmatizant pentru barbati decat pentru femei. daca nu esti figura religioasa, faptul de a fi singur loveste in masculinitatea care presupune realizarea sociala. si femeile sunt judecate, fata batrana, stearpa, self centered egotistical bitch and so on, dar parca totusi scapa mai usor decat barbatii fara pereche. poate in afara de barbatii bogati.

Sfaturi de la femei despre masculinitate ?  :evil:
E ca si cum ai juca fotbal dupa indicatiile antrenorului de la echipa adversa.

Offline moodoid

• new users
« Reply #233 on: Friday 18 May 2018, 01:02:58 »

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #234 on: Friday 18 May 2018, 04:07:19 »
Inca odata, de acord cu ideea trunchi dar nu cu branch-ul asta. Numarul de femei/barbati singuri din ultima vreme e nemaiauzit de ridicat. Divorturile de acum 100 de ani erau pe la 6% daca ma ajuta memoria. Poate e corelatie, poate nu dar abundenta asta de divorturi a venit odata cu feminismul de val III in the 70s (nu primele doua, alea au fost corecte) si cu welfare state, unde statul te recompenseaza financiar mai mult daca esti single-mother decat daca esti maritata. Motivele de divort au devenit puerile in conditiile astea ... nu-mi place cum isi lasa ciorapii .... nu-mi place ca-i republican ... etc ...

Cat despre copiii care-s invatati de meritocratie, ii ca pestera lui Plato. Da, in lumea reala meritocratia nu e intotdeauna recompensata dar ar trebui sa tindem spre ea, sa incercam sa-i impingem pe copii sa idealizeze un sistem meritocratic ... alternativa fiind o mafie cinica.

de asta nu vroiam sa discut despre feminism, dar ii inevitabil.
daca ramai incapatanat sa combati feminismul nu iti dai seama de erorile in rationament. Oamenii din generatiile urmatoare tie sunt singuri pentru ca dupa dezvoltarea tehnologiei au devenit foarte individualisti. E drept ca si feminismul joaca un rol, dar ii mai degraba o consecinta decat o cauza. Acuma oamenii de ambele sexe din zone urbane traiesc alte realitati decat am trait noi, nu vor sa fie in cuplu. Daca vrei sa ramai deschis la observatia fenomenului social tre sa limitezi rigiditatea citeste wired, nytimes, in fine bucati scurte din presa unde chestiile astea vin semnalate la prima mana fara multa interpretare, nu pritocite de scholars and authors.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #235 on: Friday 18 May 2018, 04:23:44 »
Deloc. E in gene, nu in educatie. Barbatul a fugarit mamutul (muscular advantage), femeia a stat langa foc (big asses) si-a avut grija de copii. De aia barbatul e interesat de obiecte (sulita) in vreme ce femeia e interesata de oameni (celelalte femei din jurul focului, copiii, etc). Poleiala civilizatiei se intinde numai pe 10,000 de ani, dar suntem in zona de aproape 500,000 de ani, ca proto-humans.

Citeam de curand un caz in care mama isi creste copilul gender-neutral si se enerveaza pe el cand ala insista sa se joace cu masini si nu cu papusi.  Asta e perversiunea feminista. Sa atribui educatiei ce poate fi explicat mai bine prin genetic memory.

let’s not lose focus, ca ii de la socializare sau ancestry nu asta ii ideea. oops sau stai, mica precizare daca tot am vazut a doua fraza, uita-te si tu ce dublu discurs. In prima fraza explicatia rolurilor create natural era perfect acceptabila, femeia sta langa foc si are grija traditional de copii. In a doua fraza femeia reactioneaza dupa acelasi instinct ancestral de a impinge odrasla forward, ne intelegem ca face asta ca sa ii dea sanse mai multe, da? Ei, ea adapteaza educatia dupa cum crede ca ar functiona inovator. Aici instinctul ei nu mai e acceptat pentru ca rupe o bariera de gender.
Am observat ca te preocupa feminismul, dar n-as vrea sa continuu in directia asta. daca te agati de ideea ca feminismul ii originea la modern pitfalls you lose the big picture. In fond imbatranirea asta ii, pierderea conexiunii cu teneratiile urmatoare, a simtului observatiei sociale netributar ideologiilor, sa nu mai fii capabil sa intelegi pe contemporani. Divaghez, contemporan in Romania o fi altceva, dar in Canada contemporane sunt ideile in jurul gender x de exemplu, pe care romanii obisnuiti sa traiasca mintal tot in Romania nu le inteleg. Nu zic ca tre sa fie de acord, ci macar sa le inteleaga
..forumul asta ii ca un azil de pasari defecte unde isi duc zilele romani emigranti refractari la nou. citesc viata din Romania, au mentalitatea de Romania, dau de fazele zilnice de aici, nu le inteleg si isi revarsa frustrarea pe aici.
« Last Edit: Friday 18 May 2018, 04:37:31 by gabi200 »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #236 on: Friday 18 May 2018, 04:42:55 »
Stii care e problema ta?
Problema ta e ca vorbesti foarte mult si nu faci nimic.
Nu esti singura, stai linistita.
Plus ca ai niste piloane gresite pe care-ti creezi retorica.
Eu unul nu m-am regasit in nimic din ce ai zis.
Nu poti generaliza.
Pur si simplu nu poti.
Si tu faci asta si incerci sa aplici teoriile la toti pe care-i intilnesti.
Wrong

#metoo e o mocirla.
Femei care au ajuns in tot felul de pozitii pentru ca au desfacut picioarele.
Acum se revolta.
Patetic.
Abuzuri si tot felul de aberatii casnice.
Romanii sint in top cind vine vorba sa-si bata nevestele.
O lume mizera.

ai probleme serioase de comunicare. In primul rand ca nu esti in stare sa legi o biata fraza. Ideile pe care le comunici sunt dezlanate, sari de la una la alta ca un cosas in iarba, ba atac la persoana, ba un inceput de propozitie, dar nimeni nu stie unde s-a dus ideea ce se anunta, ba alte concluzii onomatopeice sau propozitii de un cuvant, asa gandeste si se exprima un adult? Meh... macar ai o virtute, cu stilul asta de lacusta provoci lumea la discutii..
« Last Edit: Friday 18 May 2018, 04:47:31 by gabi200 »

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #237 on: Friday 18 May 2018, 06:27:08 »
-
Bucurati-va!

Offline descultz

• Full Member
« Reply #238 on: Friday 18 May 2018, 09:12:06 »
... daca te agati de ideea ca feminismul ii originea la modern pitfalls you lose the big picture...

Io citii tot ce spuneti voi, da' am un singur lucru de adaugat: feminismu' avu rolu' lui in anii 50... da' cu timpu' (in zilele noastre adicatelea) a luat o turnura extrema. Poate din cauza ca nu-i in stare sa evolueze si frica de extinctie ii dezvolta anormalele idei extreme ? Maybe, but in the end, who really cares ?
Desculț mergeam pe nisipul viselor pana au devenit realitate.

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
« Reply #239 on: Friday 18 May 2018, 11:59:57 »
Tipul din imaginea de mai jos se numeste Don Gorske si poseda un record mondial greu de atins: A mancat pana acuma, in viatza lui, peste 300.000 de Big Mac la McDonalds!! Impresionant!
Acuma, judecand dupa fotografie, arata bine, nu pare gras, e foarte bine pentru unul de 64 de ani, ce mai!

Asa ca sugerez pentru slabire sa mancati in fiecare zi la McDonalds.  Veti fi in forma si in plus va saturati de-a binelea.

Facand un calcul foarte simplu, rezulta ca nenea asta a mancat, in medie, de cand s-a nascut si pana la 64 de ani, cam 13 hamburgheri/zi.
Bravo lui, daca a reusit chestia asta intr-adevar, fara sa vomite carabusi ori sa crape, dar pun pariu ca 99,99% din populatia globului ar fi moarta / obeza cu spume daca ar urma genul asta de dieta...
La cat mai multi!