Author Topic: Ce ne facem la 50 + daca ne gasim fara job ?  (Read 2266 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Dorel

• Hero Member
Re: Ce ne facem la 50 + daca ne gasim fara job ?
« Reply #100 on: Friday 07 December 2018, 21:55:44 »

Asta am primit de la recruitor :
"Hi "Dorel", I just spoke to the Account Manager, so there may be a chance this role could convert to full-time after the initial contract. I can offer you around $85/hour which works out around 170K/year if you would be interested? Best, A."
« Last Edit: Friday 07 December 2018, 21:57:44 by Dorel »

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #101 on: Saturday 08 December 2018, 17:23:06 »
Email de la recruiter astazi :

"Hi "Dorel",

Great to speak to you this afternoon, and thank you for letting me introduce myself.
As we spoke about, the position I was contacting you for is with SunLife Financial (https://www.sunlife.ca),
a large insurance and financial services organization with their address 227 King St S, Waterloo, ON N2A 4J5.
Attached is the job description, please take a look through it,
as well as their website, and let me know if you have any questions.
As mentioned this would be a 12 month contract at $85/hour incorporated.
If things look good, please send me an updated copy of your resume and I can get the wheels in motion.
Looking forward to hearing from you,
Best,
A."

Ce sa fac ? sa aplic la pozitia asta ? ori mai bine stau "pe fundul meu" cuminte ?

"Not' Sure" vad ca tu ai fost pe contracte din astea, ce ma sfatuiesti prieteneste ?

Multumesc anticipat, ma framanta ca pot da cu piciorul la o oportunitate buna, dar pot face si o gresala mare ...
Sunt in dubiu si nu stiu exact ce sa fac ... ca nimeni nu iti garanteaza nimic aici in Canada,
Azi esti pe cai mari, maine dormi sub pod ...
« Last Edit: Saturday 08 December 2018, 17:25:08 by Dorel »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #102 on: Saturday 08 December 2018, 18:56:07 »
dorele daca te hotarasti sa nu te duci, poate ma recomanzi pe mine, schimb neoanele la buda, repar masina de cafea, montez cubicule si daca doamne fereste la sfirsit de an nu le ies rezultatele asteptate ii ajut cu-n select asa mai simplu in baza de date.
plus ca sint modest, cer numai 150k pe an.
I am in perfect shape for my weight.

Offline Sure, Not

• new users
  • Electrolytes
« Reply #103 on: Saturday 08 December 2018, 19:07:43 »

"Hi "Dorel",

Great to speak to you this afternoon, and thank you for letting me introduce myself.
As we spoke about, the position I was contacting you for is with SunLife Financial (https://www.sunlife.ca),
a large insurance and financial services organization with their address 227 King St S, Waterloo, ON N2A 4J5.
If things look good, please send me an updated copy of your resume and I can get the wheels in motion.
Best,
A."

Ce sa fac ? sa aplic la pozitia asta ? ori mai bine stau "pe fundul meu" cuminte ?

"Not' Sure" vad ca tu ai fost pe contracte din astea, ce ma sfatuiesti prieteneste ?

Multumesc anticipat, ma framanta ca pot da cu piciorul la o oportunitate buna, dar pot face si o gresala mare ...
Sunt in dubiu si nu stiu exact ce sa fac ... ca nimeni nu iti garanteaza nimic aici in Canada,
eu zic sa te duci.orice schimbare e binevenita dar fa-ti bine socotelile cu cit ai de dat.
pentru ca ce se va intimpla e urmatoarea chestie:O sa intri in bani si o sa cheltuiesti tot.
Cind o sa vina vremea sa-ti faci taxele o sa dai in bilbiala ca n-o sa ai bani de dat statului.
Banii care-i datorezi trebuie pusi din timp deoparte.Poate renteaza sa-ti inchiriezi ceva acolo ca sa nu faci naveta.

Offline John Galt

• Sr. Member
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #104 on: Saturday 08 December 2018, 19:12:01 »
85 e destul de puțin... La noi contractorii sunt la 95-110/h, dar zero beneficii, vacanță pe barba lor, sunt pusi pe liber când ceva nu merge.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #105 on: Saturday 08 December 2018, 19:13:57 »
Pai si astia la fel : no benefits no vacation no holidays...
Singurul lucru “bun” e ca vor plati daca vor avea nevoie overtime
La full time am overtime de 10-12 ore saptamanal.... neplatit si la ore din astea imposibile ... 2 la 5 am
« Last Edit: Saturday 08 December 2018, 19:16:09 by Dorel »

Offline Sure, Not

• new users
  • Electrolytes
« Reply #106 on: Saturday 08 December 2018, 19:17:09 »
85 e destul de puțin... La noi contractorii sunt la 95-110/h, dar zero beneficii, vacanță pe barba lor, sunt pusi pe liber când ceva nu merge.
mecanicul de la dealership (stealership) taxeaza $90/h.
Nu stiu cit de legat de Dorel de downtown, dar eu unul, daca n-as fi legat de nimic, m-as muta acolo.Oameni mai OK decit aici, atmosfera infinit mai linistita....mai mult ca sigur ca si chiriile sint mai mici.
Treaba e ca pe contract poti sa fii pus pe liber la orice ora.Deci: implica oaresce risc.

I Translate it

Offline Sure, Not

• new users
  • Electrolytes
« Reply #107 on: Saturday 08 December 2018, 19:32:58 »
!:Trebuie neaparat sa-ti iei o ora la un contabil si sa-l intrebi de dari.
Dupa aia o sa stii cit iti este plapuma si la ce te poti arunca.

Online Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #108 on: Saturday 08 December 2018, 20:00:36 »

"Hi "Dorel",

Best,
A."

Bre Dorele, cum nu-ti crapa obrazul de rusine sa mintzi in halul asta? Chiar crezi ca reusesti sa pacalesti pe cineva venit de catziva ani in Canada?
Recrutorul tau scrie in engleza cam ca un refugiat pakistanez in primul an de Canada. Asa ceva n-a mai vazut nimeni pe aici, specia asta, daca nu altceva, macar limba engleza trebuie s-o stapaneasca si sa fi absolvit cursul scurt de business writing. Ce-ai compus tu acolo, dincolo de gramatica atroce si topica frazei cu curu-n sus, suna ca Învățăturile lui Neagoe Basarab către fiul său Teodosie traduse in engleza de un papuash cu motz.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #109 on: Saturday 08 December 2018, 20:14:54 »
Eu nu l-am educat deci nu ma poti invinui pentru asta , sorry Mihai Vasile aka H0rus .

Online Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #110 on: Saturday 08 December 2018, 20:25:30 »
Eu nu l-am educat deci nu ma poti invinui pentru asta , sorry Mihai Vasile aka H0rus .

N-ai primit nici o oferta, mintzi de ingheatza apele, iar "scrisoarea" ai compus-o singur, ca sa te lauzi. Cu care ocazie ai demonstrat si ce engleza de Buchini vorbesti/scrii. Erai mai bun la sapat basementuri.

H0rus, your worst nightmare.

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #111 on: Saturday 08 December 2018, 20:31:22 »
H00rse daca ai chef facem un deal : daca nu primesc invitatie la interviu iti transfer 100 cad la o adresa de email si o depui unde ai tu cont , daca nu imi trmiti tu 100 cad si eu trimit poze de la interviu iti dau nume si data specifica sa poti verifica

Online Mihai Vasile

• Full Member
  • Un text beton
« Reply #112 on: Saturday 08 December 2018, 20:43:27 »
H00rse daca ai chef facem un deal : daca nu primesc invitatie la interviu iti transfer 100 cad la o adresa de email si o depui unde ai tu cont , daca nu imi trmiti tu 100 cad si eu trimit poze de la interviu iti dau nume si data specifica sa poti verifica

100 de para pentru adresa mea de email, ai vrea tu gugulane. Mai pune vreo 10,000 si poate negociem ceva.

Auzi, "please take a look through it", nici ala cu capul aplatizat nu se poate caca pe el de ras suficient. Pune aici un screenshot cu emailul + header de la recrutor, cu numele si adresa lui de email, daca vrei sa te creada cineva. Si nu te caca pe tine "Dorel" ca stie toata lumea cum te cheama, adresa ta de email si unde stai. Daca e adevarat, macar afla toata lumea de ce companie de recrutori pakistanezi analfabetzi sa ne ferim.

H00rse, daca preferi
« Last Edit: Saturday 08 December 2018, 20:47:45 by Mihai Vasile »

Online Dorel

• Hero Member
« Reply #113 on: Saturday 08 December 2018, 20:50:01 »
Ok, am inteles. Sanatate !