Author Topic: Ce ne facem la 50 + daca ne gasim fara job ?  (Read 5431 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online janine

• Hero Member
Re: Ce ne facem la 50 + daca ne gasim fara job ?
« Reply #60 on: Thursday 06 December 2018, 10:47:26 »
As zice ca acum e vremea sa te gandesti la prietenii aia adevarati... stii care.

Nu aia care te cheama sa le repari gardul si ce o mai fi in casa, dar aia seriosi.

Ia gandeste-te... ca eu zic ca ala la care ma gandesc eu vine cu o idee.

Offline garlic

• Sr. Member
  • Ma pis pe prosti si pe tzatze
« Reply #61 on: Thursday 06 December 2018, 10:47:54 »
Garlice, vorbim impreuna si ne intelegem separat. Am aplicat la orice post disponibil si am fost la toate interviurile. Ce am povestit a fost experienta mea personala.
Nu stiu ce unde ai scos o cu atitudinea sau ca nu aplic la joburi.
Asa se intimpla cind experienta ta personala e diferita de a altuia, zici ca ala bate campii pt ca tu stii sigur ca nu e asa ca doar ai trecut prin aceeasi experienta.
pai corolo, acum vorbim si de obicei nu-mi place sa-i bat pe ei, campii. Inteleg ca ai aplicat dar eu nu cred ca virsta ta frumoasa de 55 ani sperie locul de munca. O fi altceva dar indiferent de ce este, continua, amelioreaza, revizuie, de la cv inclusiv la atitudine ca si aia conteaza. Nu vreau sa te supar mai mult decit esti dar nici sa te stiu descurajat de citeva interviuri ratate. Aplica si pe la aeroprt, de ce nu. Nu-ti cunosc pedigreul dar vad o combinatie de electronica si depozit. E bine ca o ai si o poti utiliza.
Dar daca tu ma imblanzesti, vom avea nevoie unul de altul. Tu vei fi, pentru mine, fara seaman pe lume. Eu voi fi, pentru tine, fara seaman pe lume …

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #62 on: Thursday 06 December 2018, 14:09:45 »
Asa se intimpla cind experienta ta personala e diferita de a altuia, zici ca ala bate campii pt ca tu stii sigur ca nu e asa ca doar ai trecut prin aceeasi experienta.

LOL, asa imi explica mie maritimu' ca ce uimitor e sistemul medical de sanatate din Canada cand eu asteptam de aproape 2 ani pentru o operatie banala (inca mai astept sa ma sune aia de la pre-op). Convingerile lui erau mai puternice decat experienta mea personala. Sa te crucesti si mai multe nu. :D

Online janine

• Hero Member
« Reply #63 on: Thursday 06 December 2018, 14:24:00 »
.....eu asteptam de aproape 2 ani pentru o operatie banala (inca mai astept sa ma sune aia de la pre-op).

nuuuuuuuuu; aici o plagiezi pe janina, ca numai ea e cu belele de astea...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #64 on: Thursday 06 December 2018, 14:30:49 »
nuuuuuuuuu; aici o plagiezi pe janina, ca numai ea e cu belele de astea...

Nah, una la deceniu e OK. Una pe luna e cam mult, zic. :)

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #65 on: Thursday 06 December 2018, 15:37:55 »
LOL, asa imi explica mie maritimu' ca ce uimitor e sistemul medical de sanatate din Canada cand eu asteptam de aproape 2 ani pentru o operatie banala (inca mai astept sa ma sune aia de la pre-op). Convingerile lui erau mai puternice decat experienta mea personala. Sa te crucesti si mai multe nu. :D

Da citatul exact, cu afirmatzia mea te rog. Daca n-ai, stii ce inseamna.

Ce am incercat sa fac este sa-ti arat de ce un sistem de sanatate paralel si privat nu poate sa functioneze in Canada. Evident, n-am reusit.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #66 on: Thursday 06 December 2018, 16:07:23 »
Da citatul exact, cu afirmatzia mea te rog. Daca n-ai, stii ce inseamna.

I-ai facut apologia pe 10 pagini. Iar postezi cu pauze de 20 de minute? Stii ca uiti de la mana pin' la gura.

I Translate it

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #67 on: Thursday 06 December 2018, 16:11:01 »
I-ai facut apologia pe 10 pagini. Iar postezi cu pauze de 20 de minute? Stii ca uiti de la mana pin' la gura.

Lasa divagatiile. Da citatul sau citatele mele cu "ce uimitor e sistemul medical de sanatate din Canada". Daca nu potzi, stii ce inseamna.

Online Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
« Reply #68 on: Thursday 06 December 2018, 16:13:38 »
Stai ca n-am inteles. Esti pre-op sau deja ai tranzitionat?
Pentru un drob reusit tava se tapeteaza cu faina (Pablo Escobar)
Si se serveste cu un pahar de Vin Mascatii (Suier - ciobanesc german)

Online janine

• Hero Member
« Reply #69 on: Thursday 06 December 2018, 16:49:53 »
Nah, una la deceniu e OK. Una pe luna e cam mult, zic. :)

Haha!eu mi-am postat aici cu poze gogomaniile, dar tu? cred ca scoti si mai multe decat una pe luna, nu pe deceniu...

gen "de cand mama soacra nu mai e printre noi", zice unu "deci ai vandut casa ei si ai  pus banii in fondul <sa cumpar casa intr-un an>" si tu replici "aaa, nuuu, e bine sanatoasa, nu e aici in Canada si nu mai avem bani de cartela sa o sunam"

Le faci asa, cu clabuci, de raman in istorie!  :laugh:

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #70 on: Thursday 06 December 2018, 17:23:36 »
Ca o parafraza la numele topicului:

Ce e facem daca la 50 de ani ne pierdem somnul?

Pentru ca cu cat imbatranesti, cu atat descoperi mai mult insomnia.

Vorbind strict de experienta mea.
Nu imbatranesc, imi creste valoarea.

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #71 on: Thursday 06 December 2018, 17:35:52 »
gen "de cand mama soacra nu mai e printre noi", zice unu "deci ai vandut casa ei si ai  pus banii in fondul <sa cumpar casa intr-un an>" si tu replici "aaa, nuuu, e bine sanatoasa, nu e aici in Canada si nu mai avem bani de cartela sa o sunam"

Huh? Te-ai repezit fericita cand am zis odata ca 'mama soacra nu mai e cu noi' si-ai concluzionat ca a murit si i-am vandut lucrurile ... ti-am zis ca 'nu mai e cu noi' inseamna ca a plecat in Romania, atit. Partea cu nu mai avem bani s-o sunam ai scos-o tu din burta, ca numai cu scorniceli de-astea te scoti ...

Josnicia si veninul sunt problemele tale, nu prostia.

Lasa divagatiile. Da citatul sau citatele mele cu "ce uimitor e sistemul medical de sanatate din Canada". Daca nu potzi, stii ce inseamna.

I-ai facut apologia pe 10 pagini. Poate ai folosit alte cuvinte decat 'uimitor' dar sensul e acelasi. Ca traim in cel mai bun sistem din lume. Parca ti-am replicat ceva de genul ca n-ai vazut mult din lume. Dupa care te-au luat balele si m-am retras. Mai cauta si tu, n-am chef sa-ti rascolesc postarile.
« Last Edit: Thursday 06 December 2018, 17:38:45 by Agno »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #72 on: Thursday 06 December 2018, 17:55:03 »
Ca o parafraza la numele topicului:

Ce e facem daca la 50 de ani ne pierdem somnul?

Pentru ca cu cat imbatranesti, cu atat descoperi mai mult insomnia.

Vorbind strict de experienta mea.
n-am probleme cu somnul, probabil ca nu imbatrinesc.
adica nu, cred ca totusi imbatrinescx ca dupa 7-8 ore trebuie sa ma scol din pat ca ma doare spatele de inebunesc, sa stau jumate de ora in cur pe un scaun sau fotoliu si pe urma ma pot culca la loc
I am in perfect shape for my weight.

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #73 on: Thursday 06 December 2018, 18:09:10 »
I-ai facut apologia pe 10 pagini. Poate ai folosit alte cuvinte decat 'uimitor' dar sensul e acelasi. Ca traim in cel mai bun sistem din lume. Parca ti-am replicat ceva de genul ca n-ai vazut mult din lume. Dupa care te-au luat balele si m-am retras. Mai cauta si tu, n-am chef sa-ti rascolesc postarile.

Așadar și prin urmare, cu sau fără chef, n-ai ce sa citezi. Concluzia e clară: n-ai ce cita pentru ca nu exista, deci minți de îngheață lacul Ontario. WOW, ce surpriza, Agno minte.

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
« Reply #74 on: Thursday 06 December 2018, 19:00:08 »
agno si mv, decat sa va futeti atata la creieri la fiecare postare ca doi adolescenti plini de acnee, mai bine luati problema barbateste in mana, va faceti cate o poza cu p**a(cu o rigla alaturi, desigur), o postati aici si vedem care o are mai mare. sa ne lamurim o data pt totdeauna
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #75 on: Thursday 06 December 2018, 19:13:34 »
Așadar și prin urmare, cu sau fără chef, n-ai ce sa citezi.

Of, of, m-ai pus sa scurm in haznaua ta de postari, am facut deja doua dusuri sa scap de duhoare si ma pregatesc de-al treilea. Te rog nu ma mai incerca asa brutal, sunt si eu suflet de om.

Vorbind de sistemul medical, la care eu si Ronin aveam obiectii, tu spui explicit ca ...

Pentru medicina, eu n-as schimba sistemul actual pentru nimic in lume.

Daca nici asta nu e declaratie de adeziune cu aracet, atunci vorbim dialecte diferite.

agno si mv, decat sa va futeti atata la creieri la fiecare postare ca doi adolescenti plini de acnee, mai bine luati problema barbateste in mana, va faceti cate o poza cu p**a(cu o rigla alaturi, desigur), o postati aici si vedem care o are mai mare. sa ne lamurim o data pt totdeauna

LOL, in centimetri el sta mai bine.

« Last Edit: Thursday 06 December 2018, 19:54:29 by Agno »

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #76 on: Thursday 06 December 2018, 19:59:28 »

Vorbind de sistemul medical, la care eu si Ronin aveam obiectii, tu spui explicit ca ...

Daca nici asta nu e declaratie de adeziune cu aracet, atunci vorbim dialecte diferite.

Oricine poate sa dea click pe link și sa citească toată postarea mea, cu tot cu context. Așa cum am spus un pic mai sus, era vorba despre ce va doriți voi, un sistem de medicina privată, suprapus peste cel universal existent. Si despre idea tembela de a da direct drept de rezidențiat sau chiar practica doctorilor școliți in lumea larga. Și eu am spus (și-o spun din nou) ca un sistem privat de sănătate altoit pe cel existent ar fi o catastrofa. Decât așa ceva, și/sau sa ma dau pe mâna unui doctor de care n-am habar ce și cât știe, n-as schimba sistemul actual [de certificare a medicilor veniți de aiurea] pentru nimic in lume. Ceea ce nu înseamnă ca nu poate fi îmbunătățit. Se poate discuta dacă un sistem privat ca in U.S. e mai bun sau mai rău decât medicina socializată din Canada și vestul Europei. Cred ca răspunsul depinde esențial de vârsta preopinentului, de pozitia pe scara socială și de istoria trecută/prezenta de bolesnite. Acum ‘jde ani, eu ziceam ca prefer sistemul din U.S., in ziua de azi nu mai sunt chiar așa de sigur.

Deci: citare rupta din context cu scopul evident de a înșela, minciuna in forma continuata, rea credință, cu scopul de a mai marca niște puncte intr-o confruntare virtuală care a devenit scopul suprem al vieții tale sociale. Ce-oi vrea sa demonstrezi, nu știe nimeni, dar vorba unui clasic plat dar in viața, e trist bre, mcpmdr.

P.S. http://www.quebec.ro/forum/taclaua-quebec-ro/canada-bravo-fata-!/msg1300233/#msg1300233
« Last Edit: Thursday 06 December 2018, 20:10:34 by Mihai Vasile »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #77 on: Thursday 06 December 2018, 20:20:56 »
... intr-o confruntare virtuală care a devenit scopul suprem al vieții tale sociale. Ce-oi vrea sa demonstrezi, nu știe nimeni ...

Vai tu, ai devenit o victima ... contextul era clar, unii zic ca sistemul scartaie si poate fi imbunatatit, tu zici ca nu. Dupa care sustii ca de fapt ai vrut sa spui altceva. :)

Despre confruntarea virtuala de care vorbesti daca esti curios, ma arunc inapoi in haznaua postarilor tale si calculam o fractie foarte interesanta ... cat din postarile tale sunt replici scarboase la ideile altuia fatza de total. Te bagi? Pot sa pariez cu milionul lui James ca minim 80% din postarile mele nu-s atacuri la adresa nimanui in vreme ce ale tale maxim 20% pot fi considerate 'pozitive'. Asa ca nu te plange ca lumea e rea si te contreaza. Incepi sa semeni cu veve, numai ea ce da cu piciorul in usa, injura de mama pe toti dupa care se mira ca lumea ii raspunde urat. Da' la ce naiba va asteptati ma fratilor?  :huh:

Offline Mihai Vasile

• Sr. Member
  • Un text beton
« Reply #78 on: Thursday 06 December 2018, 20:28:49 »
Vai tu, ai devenit o victima ... contextul era clar, unii zic ca sistemul scartaie si poate fi imbunatatit, tu zici ca nu. Dupa care sustii ca de fapt ai vrut sa spui altceva. :)

Tu poti sa spui sau chiar sa crezi ce vrei dar, cum spuneam, cine vrea sa citeasca ce s-a zis acolo poate s-o faca, scrie negru pe alb. Restul e logoree tipica de om prins cu matza in sac.

(...)Pentru medicina, eu n-as schimba sistemul actual pentru nimic in lume. Riscul e prea mare si s-ar introduce distorsiuni majore in piatza de servicii medicale. Nu potzi sa introduci masuri care sa discrimineze procedural traseul profesional al medicilor din UK venitzi aici, fatza de traseul medicilor cu diplome cumparate in Bangladesh. Pur si simplu, din cauza compatibilitatii programelor, medicii din UK au un traseu mai usor, mai scurt si mai ieftin pana la dreptul de libera practica.
« Last Edit: Thursday 06 December 2018, 20:32:15 by Mihai Vasile »

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #79 on: Thursday 06 December 2018, 20:33:52 »
Tu poti sa spui sau chiar sa crezi ce vrei dar, cum spuneam, cine vrea sa citeasca ce s-a zis acolo poate s-o faca, scrie negru pe alb. Restul e logoree tipica de om prins cu matza in sac.

Stii, albul zapezii, daca te uiti asa, dintr-o parte si mijesti ochii in dunga, mai ales cand e noapte fara stele incepe sa arate a negru taciune.