Author Topic: Canada, bravo fata !  (Read 255396 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: Canada, bravo fata !
« Reply #4300 on: Friday 25 May 2018, 23:05:49 »
in numar mic etnicii sunt linistiti, in numar mare insa ajung sa se manifeste ca la ei acasa si sa continue conflictele de acolo, gen indieni vs sikhsi, arabi shiiti vs suuniti, etc

Corect. A fost un film cu Rudger Hauer in care avea un colier cu explozibil la gat. In film trebuia sa stea sub 100m distanta de o gagica, puscariasa si ea, altfel le bubuia capul. Ma gandesc ce bine ar fi daca orice nou emigrant i s-ar pune o chestie de aia la gat dar setata pe explozie de proximitate. Adica sa nu poti fi mai aproape de, say 100 de metri distanta de alt conational. Ma gandesc ce benefii uriase s-ar obtine daca fortezi pe fiecare nou venit la imersie intre toti ceilalti, mai putin ai lui. La romani cred ca ar fi nebunie. Scoti o tzipla de mici si bagi o manea intr-un parc serios, mor 200.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4301 on: Saturday 26 May 2018, 07:51:04 »
ti ai dracu de ingineri inculti, veniti voi cu idei noi de coliere, proximitate and shit.
unu n a citit cyberiada, era acolo un rege care se temea ca supusii comploteaza sa l omoare.
asa ca le a pus tuturor urechi de uraniu, cum se adunau aia mai multi cum boom.
inainte sa mi sariti in cap cu uraniul, cyberiada e o colectie de povesti stiintifico fantastice cu roboti, stiintifico vine de la fizica, chimie, termodinamica and so on, misto de tot.
I am in perfect shape for my weight.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #4302 on: Saturday 26 May 2018, 07:57:02 »
imi aduc aminte de cyberiada a lui lem, uite aici PDF, care e nostalgic.
http://raley.english.ucsb.edu/wp-content/uploads/Reading/Lem-cyberiad.pdf

a mai scris asta o carte prin anii 50 despre fenomenul Tunguska, nu mai retin numele, Incredibil de exacte detaliile pentru ceea ce va urma sa vina in anii 60 in rachetologie.

« Last Edit: Saturday 26 May 2018, 07:59:20 by fenderguitars »
"Unlike Your Wife, Guitars Don't Care If You
Stay Up All Night and Play with Other Guitars"

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #4303 on: Saturday 26 May 2018, 08:51:52 »
Măi! Te-ai bolnavit de rachetologie? Cre ca asiatecele naibei te-au pus bine.
Bucurati-va!

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #4304 on: Saturday 26 May 2018, 08:59:52 »
Măi! Te-ai bolnavit de rachetologie? Cre ca asiatecele naibei te-au pus bine.
ce sa fac, am si eu febletile mele.
Rachetele e viata mea, cum la altii e manelele. Asiaticile n-are niciovina.

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4305 on: Saturday 26 May 2018, 22:44:32 »
am scos elgiul de oudoor afara azi pt copil si prietenii lui sa enjoy the game, madridu a batut cu 3-1 pe liverpool,  totu ok.
incerc sa schimb elgiul de 46 cu un samsung de 55 daca ma tin curelele, anyway soare in ecran ca era amiaza, no problem.

pt necredinciosi, e vorba de screenuri comerciale cu peste 2000 nits, ca imi aduc aminte cu rusine cind am adus teveul din living afara.....
« Last Edit: Saturday 26 May 2018, 22:47:10 by corolla »

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4306 on: Sunday 27 May 2018, 18:23:46 »

incerc sa schimb elgiul de 46 cu un samsung de 55 daca ma tin curelele

cica e un special la furnizorii de smartphonuri, pre-comanzi un LG ultimul racnet si-ti dau cadou un tv. Poate vrea careva din familie sa-si schimbe celularul
"Aquilla non capit muscas"

I Translate it

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4307 on: Sunday 27 May 2018, 19:06:24 »
stiu de dealu cu g7, da in familie nu sintem atit de impliniti sa comandam asa ceva, plus ce dracu sa fac cu un tv de 43"?
am deja unu de 40" si altu de 47" perfect functionale dar pe care le-am retras la pensie.
si anyway, cum ziceam e vorba de sceenuri comerciale la care vezi cind le dai afara in soare.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4308 on: Friday 15 June 2018, 05:39:40 »
OTTAWA — Italy has suddenly become the latest battle front in Canada’s trade wars, with the country’s new agriculture minister declaring Thursday that his country will not ratify the Canada-European Union free trade accord, potentially threatening the 28-country deal.

“We will not ratify the free-trade treaty with Canada,” Gian Marco Centinaio told La Stampa newspaper. “Doubts about this deal are common among many of my European colleagues.”

About 98 per cent of the Comprehensive Economic and Trade Agreement came into provisional effect last September after Canada and the EU ratified it, so Canadian exporters can already try to take advantage. It still needs to be rubber-stamped individually by member states, but there is no particular deadline to do so.

Foreign Minister Chrystia Freeland said in Washington: “I’m confident we will have full ratification in the end,”

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4309 on: Friday 15 June 2018, 07:50:34 »
Lasa i dracu pe italieni dorele,  ia zii,  vii la arec la picnic? Mici,  padure,  iarba verde,  poate si un pic de poaie....

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #4310 on: Friday 15 June 2018, 22:21:30 »
Lasa i dracu pe italieni dorele,  ia zii,  vii la arec la picnic? Mici,  padure,  iarba verde,  poate si un pic de poaie....
nu pot sa vin, am ceva programat pentru sambata de mai multe saptamani inainte... si Dumineca nu pot pentru ca am parastasul mamei ( e un an de cand a trecut in nefiinta Dumnezeu sa o ierte  ! )
« Last Edit: Friday 15 June 2018, 22:23:57 by Dorel »

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4311 on: Friday 15 June 2018, 23:25:32 »
sorry for your loss

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
  • [Scrie un text beton aici]
« Reply #4312 on: Monday 18 June 2018, 21:28:18 »
As zice, Quebec, bravo baiatu', un alt pas maruntel si rar, la ani lumina, de ceea ce ar fi adevarata protectie a surselor si poate a jurnalistilor.
Dar macar s-a adoptat un proiect de lege in sensul bun: https://www.justice.gouv.qc.ca/en/department/press-releases/passage-of-the-act-to-protect-the-confidentiality-of-journalistic-sources/   (n-am gasit macar un pui de link in engleza  :huh: )

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4313 on: Saturday 21 July 2018, 23:59:15 »
Mosaiculture Gatineau misto de tot, au avut ceva similar desi la o scara infinit mai mica, la niagara la floral showhouse in 2002 sau 2003.

Northenlights la parlament la ottawa, ma asteptam la spectacol artistic dar a fost istoric, cind a srs parlamentu, nativii, calea ferata, razboaiele si multiculturalismul, misto proiectiile pe cladirea parlamentului, sponsor guvernu lui fat frumos si manuvie. Nu stiu daca anul trecut cind au celebrat 150 ani a fost ceva asemanator sau nu.

Btfw, am ramas un pic interzis, toata lumea tinara la downtown ottawa, numai corporatisti guvernamentali care isi luat lunchu de 2 ore and shit. Apoi dupa ora 5 toti erau pe biciclete, fit, sa te futa cainii basile....

Chisr ma gindeam unde plm sint oamenii de virsta mea, pina am realizat ca homeleshii erau aia de virsta mea cu mina intinsa, un zimbet pe fatza si good evening sir, how are you today?

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4314 on: Sunday 22 July 2018, 20:24:41 »
Muzeul civilizatiilor s a transformat cu ocazia canada 150 in muzeul de istorie, dintr un muzeu original despre viata oamenilor din canada s a transformat intr un bullshit propagandistic despre istoria glorioasa a tarii.
Corolla, total deziluzionat si cu un gust amar in gura.
Nerecomandat.

Offline fenderguitars

• Hero Member
« Reply #4315 on: Sunday 22 July 2018, 21:01:05 »
Canada bravo fato ca ai de-astea, nea corolla sa-ti mai ridic un pic self istemu, lasa-i dreaq pe-astia cu civilizatiile lor si trasul din maimute.
Ia de colea, fara sambure, gata cu munca, numa pui vodka si un pic de zahar daca te tin bretelele.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4316 on: Sunday 22 July 2018, 21:56:11 »
... numa pui vodka si un pic de zahar daca te tin bretelele.

Zahar! Quelle horreur!

Offline corolla

• Hero Member
« Reply #4317 on: Sunday 22 July 2018, 23:00:46 »
Numai pt unii, n am probleme cu zaharul

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #4318 on: Sunday 22 July 2018, 23:09:53 »
Numai pt unii, n am probleme cu zaharul

In visinata, paganule? E ca si cum ai manca cartofi prajiti cu paine! Ma duc sa ma spal pe maini, ma simt murdar ...

Offline janine

• Hero Member
« Reply #4319 on: Monday 23 July 2018, 13:12:56 »
eh, asa e cand descoperim FRENCH FRIES, ca acasa la mama mergea cu paine, si branza, si oua.. sau mamaliga!