Author Topic: Apel la toti userii  (Read 4576 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gabi200

• Hero Member
  • [Scrie un text beton aici]
Apel la toti userii
« on: Friday 29 May 2020, 21:47:10 »
Respectuos, friendly si la modul foarte serios va rog sa va schimbati comportamentul pe forum.
Uite care-i situatia. Cu totii suntem adulti responsabili. De aproape 20 de ani suntem in alta tara unde ducem vieti rezonabil de comfortabile in raport cu ansamblul populatiei planetei. Nu suntem bolnavi.

Suntem educati. Si eu, si oricare din voi, suntem capabili sa dam remarci rautacioase, meschine, insinuari urate, etc. Nu sintem prosti, ne prindem cand cineva face asta, nu facem pe tampitii.
Asa cum ne preocupam sa traim mai bine fizic, sa folosim produse clean, exact asa trebuie sa facem cu totii fara exceptie eforturi serioase sa scoatem rautatea de pe forum. Fiecare insulta sau vorba grea e un sac de trash aruncat in spatiul asta care uneori devine irespirabil. Mediile online sunt in genere foarte agresive. Eu va cer sa nu permitem sa continuam ce am facut cu totii ani de zile aici. Facem asta de mult timp, dar trebuie fiecare sa ne schimbam si sa ne mai autocenzuram ca sa intram cu placere in spatiul asta virtual.

In ultimele luni oamenii care citesc si scriu aici au facut eforturi sa se inteleaga unii cu altii. Respectati tonul asta nou si colaborativ al acestei comunitati, pentru ca gratie si acestui mediu am trecut criza.

E adevarat ca unii nu se-nteleg cu altii de nicio culoare and that’s fine sa nu fie de acord. Dar din moment ce nu stim cum si ce traieste alt user, hai sa nu il mai amaram inutil pe forum. Nu putem sa folosim produse healthy si sa ne comportam agresiv si toxic. Nu exclud pe nimeni aici. Asta nu e o rugaminte, va cer sa fiti responsabili si sa dati dovada de restraint. Nu insultati, lasati sarcasmul si patronizing, mai usor cu critica, pentru ca oricare din noi poate fi facut cu ou si cu otet, schimbati tonul, raspundeti la obiect sau scrieti toate prostiile care va trec prin cap, fiti creativi, dar taiati replica pentru ca da o energie negativa care ne ineaca si in timp ne imbolnaveste pe toti.

Si nu facem asta trei zile cat tine o minune, dati dovada de maturitate si de self restraint. Eu am de gand sa procedez la fel si va cer acelasi lucru.

Mersi tuturor si sanatate
« Last Edit: Friday 29 May 2020, 21:49:24 by gabi200 »
You can’t pour from an empty cup.

Offline James Hetfield

• Hero Member
    • http://www.metallica.com/index.asp
Re: Apel la toti userii
« Reply #1 on: Friday 29 May 2020, 21:50:36 »
mai bine faceai o petitie online, sa putem semna
daca femeile ar sti cît costa un autobuz, nu s-ar mai uita dupa barbatii cu Porsche

sint un om important: am functie de conducere

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #2 on: Friday 29 May 2020, 21:54:26 »
Daca lumea citeste si baga la cap care e ideea nu e nevoie de petitie. Nu o faceti numai pentru mine, ci pentru toti participantii. Nu mai aducem saci de gunoi sa ii depozitam tot timpul in spatiul asta virtual pentru ca ne apropiem de o varsta in care mai mult ca orice avem nevoie de sanatate fizica mintala si spirituala.

In locul asta intram pentru partea de socializare si spirituala. Dupa 20 de ani e musai sa invatam sa il tinem clean.

Offline Mircea Constantinescu

• Hero Member
  • hOW do I WEED If I high tOO MUCHH smoke??? !!!!
« Reply #3 on: Friday 29 May 2020, 22:08:31 »
Galeata cu raci:

Nu e nevoie sa o pazesti, cand se ridica unul il trag ailalti in jos.

Nu stiu de ce mi-a venit in cap imaginea asta. Da' chiar nu stiu.
Pentru un drob reusit tava se tapeteaza cu faina (Pablo Escobar)
Si se serveste cu un pahar de Vin Mascatii (Suier - ciobanesc german)

Offline Rufus

• Hero Member
« Reply #4 on: Friday 29 May 2020, 22:37:40 »
 :evil:

"Aquilla non capit muscas"

Offline dac impielitzat

• Full Member
« Reply #5 on: Friday 29 May 2020, 22:44:28 »
Gabi, apreciez indemnul la decenta, de fapt au fost mai multe daca bine imi amintesc. Ma grabeam sa scriu ca e vorba de infantilism, dar totusi uitandu-ma peste chaturile lui fiu-miu la 12 ani - sunt la ani lumina in fata noastra, ne dau clasa. Unele sunt cazuri de medicatie, la altii e vorba de educatia primita acasa, n-ai ce face.
While plucking feathers from a swan song

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #6 on: Friday 29 May 2020, 23:08:10 »
Hotzul stiga prindetzi hotzii, e rich coming from gabi acest topic de propunere de pace cand ea scurma dupa cearta de 20 de ani pe forum ... LOL asta e un topic pentru prins proshtii banuiesc!
ca la șvabi in șpais

I Translate it

Offline libra

• Full Member
  • The LINE - You Are The Revolution
    • The LINE Canada
« Reply #7 on: Friday 29 May 2020, 23:48:50 »
Cica sa ne autocenzuram...
 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
"Proști, dar mulți" - Alexandru Lăpușneanul

Offline dac impielitzat

• Full Member
« Reply #8 on: Friday 29 May 2020, 23:54:52 »
Cica sa ne autocenzuram...
 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Nu cred ca la asta s-a referit gabi, ci la flegmele galben-verzui pe care trebuie sa le ocolesti cam pe fiecare topic.
Spune-ti, omule, parerea intr-un mod civilizat, nu trebuie sa te dai cu fundul de pamant si sa iti scoti preputzul cand cineva nu-ti impartaseste punctul de vedere.
While plucking feathers from a swan song

Offline libra

• Full Member
    • The LINE Canada
« Reply #9 on: Saturday 30 May 2020, 00:19:03 »

Probabil cu varsta unii dintre noi devenim mai sensibili.

...Nu insultati, lasati sarcasmul si patronizing, mai usor cu critica, pentru ca oricare din noi poate fi facut cu ou si cu otet, schimbati tonul, raspundeti la obiect sau scrieti toate prostiile care va trec prin cap, fiti creativi, dar taiati replica pentru ca da o energie negativa care ne ineaca si in timp ne imbolnaveste pe toti...

Energia negativa ii ineaca si ii imbolnaveste in timp numai pe aia care o iau in serios sau sunt dusi putin cu capul.
Toate opiniile isi au dreptul lor de exprimare in mod egal.
Nu e vina nimanui daca unii isi cauta validarea pe forum dar de cele mai multe ori nu o gasesc.
Poate ca nu sunt pe forumul care trebuie.

• Hero Member
« Reply #10 on: Saturday 30 May 2020, 07:18:30 »
Toate opiniile isi au dreptul lor de exprimare in mod egal.
Sa luam un exemplu concret.

Eu consider ca opinia "MV o suje" (opinie reala exprimata pe forum de You-Know-Who) nu are drepturi egale cu restul opiniilor de pe forum. Pe de alta parte, eu consider ca You-Know-Who  are dreptul la odihna.

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #11 on: Saturday 30 May 2020, 07:53:36 »
Ne stim cu totii care-o zis si care n-o zis si de cate ori si cand. Ideea e urmatoarea: am acceptat otrava de forum drept fapt de-a lungul timpului, desi nu ne face bine deloc. Asa cum nu ne descarcam ziua proasta pe familie si copii, nu trebuie s-o facem aici. Nu se pune problema restrangerii libertatii de expresie. Dar daca stim ca ceilalti useri sunt si ei oameni cu probleme, uneori cu drame, cu dificultati, acest loc ar trebui sa fie unul al incarcarii cu energie pozitiva. Grupul asta mic de oameni care scriu aici are forta mare cand colaboreaza la un meager thread, dar niciodata nu ne-am ridicat de la genunchiul broastei, pardon.

Sunteti oameni inteligenti si ati inteles perfect ce am vrut sa spun. Daca se poate, colaborati, ajutati, cititi inca o data inainte de a posta. Ce cer eu nu e cenzura, ci autocontrol ca sa facem forumul mai creativ, mai agreabil, mai respectuos. Chances are 100% ca pasiunea, interesele si parerea altuia ni se par silly; dar sa nu ne transformam in Procust virtual toata vremea, taindu-i omului din picioare si cap ca sa incapa in patul convingerilor noastre.
Nu cred ca va dati seama, dar va spun eu. Vin vremuri complexe si dupa epidemia asta, cand avem tot interesul sa formam o colectivitate virtuala unita si inteligenta. Daca eu ca user am o mare slabiciune pe forum o sa incerc sa mi-o rezolv e problema mea si o s-o gerez. Ma astept ca fiecare sa faca efortul asta pentru ca merita.
Cam asta.

• Hero Member
« Reply #12 on: Saturday 30 May 2020, 08:10:03 »
Gabi,

Ma inervezi si imi vine sa te injur.
Deci probabil ai dreptate, ca tampeniile vadite nu inerveaza.
« Last Edit: Saturday 30 May 2020, 08:11:25 by Mircea Constantinescu »

Offline libra

• Full Member
    • The LINE Canada
« Reply #13 on: Saturday 30 May 2020, 09:26:42 »
In general, cand o persoana care se considera matura (fizic si mental) are probleme cu masina, cere ajutor de la mecanic, nu de pe forum.
Cand are probleme cu scurgerea la baie, cere ajutor de la plumber, nu de pe forum.
Cand nu se mai aprinde lumina in casa, cere ajutor de la electrician, nu de pe forum.
Cand se confrunta cu "probleme, drame, dificultati", cere ajutor de la [ ...fill in the blanks... ], in niciun caz de pe forum.
Pentru ca astea din urma se incadreaza in categoria problemelor medicale.

• Hero Member
« Reply #14 on: Saturday 30 May 2020, 09:42:54 »
Libra,

Oamenii normali cer sfaturi de la prieteni.

Tie nu ti se cere sfatul pentru ca ... (help me fill in the blanks).

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #15 on: Saturday 30 May 2020, 09:43:24 »
@libra. Nu ma refer la problemele medicale ale fiecaruia, ci la datoria fiecarui user de a nu spori toxicitatea forumului.

Acestea fiind zise, cred ca oamenii de aici sunt inteligenti si au inteles ce am vrut sa scriu. Cine doreste o sa o faca. Mersi ca ati citit ce am avut de zis.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline gabi200

• Hero Member
« Reply #16 on: Saturday 30 May 2020, 09:45:10 »
Scuze nu am optiunea de lock topic asa ca daca se poate sa aplicam, nu sa tot discutam nimic. Eu nu mai scriu aici, dar va doresc un weekend placut
« Last Edit: Saturday 30 May 2020, 09:46:14 by gabi200 »

Offline santiago

• Hero Member
« Reply #17 on: Saturday 30 May 2020, 10:02:26 »
 Gabi , ti-asi sugera sa ti cont de cativa factori , cu toate ca nu prea cred ca ai sa-i gasesti esentiali .
 Unul dintre factori ar fi caracterul pe zodii , dar sa nu uitam ca este o mare diferenta , cand vorbim de caractere , intre barbatul si femeia de aceiasi zodie . Sunt vre-o 3 sau 4 zodii si aici ma ferer doar la barbati  , pe care nu le imblanzeste nimeni . Culmea e ca unii au o capacitate ( ca sa nu zic IQ) extraordinar de mare dar sunt facuti s-o foloseasca doar distructiv . Astia sunt exact ca vaca aia care da doua galeti de lapte dar permanent da cu piciorul si-l varsa , asa ca nici o data nu mananci lapte .
 Culmea e ca au un talent de a scrie atat de curgator si leaga atat de bine cuvintele incat toti fraierii le cad in capcana , nu si Santiago .

Un alt factor ar fi ca trecerea lor sa facut brusca la nivel de oameni cititi, adica au trecut de la o generatie de mai putin alfabetizati la o generatie de "super alfabetizati" , nu treptat , nu au trecut prin "filtrul" a catorva generatii .
 Un alt factor este si ce discutii au purtat parintii cu ei in casa .

Ur meaza apoi marea dezamagire :

Acesti oameni au devenit privatizati cu sau dupa un concept al proprietatii de stat . Daca ar avea cineva posibilitatea sa poarte o discutie cu parinti sau bunicii lor , care au crescut si fost educati inainte de a se trece la proprietatea de stat , chiar daca ar fi oameni cu patru clase sau analfabeti , conversatiile cu ei ar fi mult mai ambiente decat cu copii sau nepoti lor , chiar daca au in buzunar un doctorat .
 Cei mai periculosi sunt cei care si parintii lor au crescut si au fost educati in proprietatea de stat , ca si cei ai caror parinti/bunici au invatat acasa sa-i urasca pe "sarantoci" pentru ca ei inainte de "1947" aveau ceva .
 Ce educatie putea sa primeasca unii copii in proprietatea de stat , cand parintii lor le povesteau acasa ca ei la munca "bea cafeaua cu sefu" si ca nu sunt bprosti sa munceasca , asa cum o fac altii .
Fuck you Columbus and your curiosity

Offline libra

• Full Member
    • The LINE Canada
« Reply #18 on: Saturday 30 May 2020, 10:07:42 »
Intrebare: care este valoarea actuala a gradului de toxicitate al forumului si cum se masoara acesta?
Ar trebui sa purtam masca si ochelari de protectie atunci cand intram pe forum?

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #19 on: Saturday 30 May 2020, 10:20:37 »
Unii intra pe forum doar sa dea la gioale.
Asta e satisfacția lor
Probabil și în real sunt la fel. Ori au fost tratați agresiv în familie la vârsta mica, ori asta le e felul. Alt model nu au. Nu știu să fie nice. Nu știu.
Asta se educa, dar înainte trebuie conștientizat in ce model lucrezi.
Na, fiecare cu mobila lui de-acasă.
Bucurati-va!