Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
Taclaua Québec.Ro / Re: Planuri de viitor (retirement)
« Last post by calinoiu on Today at 19:58:43 »
aia-i perioada cand n-ai ce cauta prin tinuturile calde, nu stiu multe persoane in varsta sa suporte bine caldura

Asa e. Cand esti tanar, poti sa vizitezi Granada si cand sunt 43 de grade afara.

In alta ordine de idei, daca ar fi sa te muti in Europa din Canada, poti sa iti pastrezi aici investitiile din RRSP / TFSA sau trebuie sa vinzi tot si sa muti banii?
Nu stiu unde am citit ca trebuie sa fii rezident canadian ca sa beneficiezi de ele.

2
Taclaua Québec.Ro / Re: Jurnal de gradină
« Last post by Mărioara on Today at 14:30:48 »
Vremea lor în vreo două trei săptămâni
3
« Last post by John Galt on Today at 10:24:03 »
aia-i perioada cand n-ai ce cauta prin tinuturile calde, nu stiu multe persoane in varsta sa suporte bine caldura

alea cu cardio bun :)
4
« Last post by Rufus on Today at 10:01:31 »
Stiu ca era f. cald in iulie...

5
« Last post by calinoiu on Yesterday at 15:19:06 »
Costa Blanca,de exemplu Denia,Javea,Calp sunt ok un condo 40-60k cu garaj dacă sapi poate găsești mai ieftin(lesne),medical ești asigurat gratis după ce te înregistrezi cu rezidenta acolo, plus dacă ești cetățean EU ai carte medical albastra ptr 5 ani orice urgență este gratis,viata ieftină, dacă mergi mai joi Benidorm,Torrevieja sant cam aglomerate criminalitate mai mare, iar jos în Andalusia ,provincia Malaga vara este cald și tot timpul anului e vreme frumoasa, Putin mai scump deoarece e plin de englezi, irlandezi și multe sate de pensionari din Scandinavia, Marbella este Monte Carlo spaniol, dar FUengirola,torrox cea mai buna microclima din europa,Terremolinos este accesibil, sistemul medical de stat spaniol este ok și gratis ptr EU citizens, dacă ai apartamentul sau casa ta cu 800-1000 o familie trăiește ok.

Am fost acum 14 ani aproape prin zonele alea: Malaga, Nerja, Marbella, Ronda, Sevilla, Granada.
Ca turist nu vezi la fel lucrurile  ca si atunci cand locuiesti acolo...
Stiu ca era f. cald in iulie, peisajul destul de arid iar la pranz erau multe locuri inchise din cauza de siesta. Dar ar trebui revizitat...
Soselele: impecabile.

6
Taclaua Québec.Ro / Re: Alegeri Canada 2021
« Last post by corolla on Yesterday at 09:13:51 »
Interesant, altii zic ca de bine de rau a reusit sa regrupeze partidul conservator care se dezintegra.
Tu zici ca trebuie sa plece pt ca a incercat sa se adapteze noilor conditii.
Vorba viciosului, whatever man.
7
« Last post by vali irlanda on Yesterday at 05:43:49 »
Costa Blanca,de exemplu Denia,Javea,Calp sunt ok un condo 40-60k cu garaj dacă sapi poate găsești mai ieftin(lesne),medical ești asigurat gratis după ce te înregistrezi cu rezidenta acolo, plus dacă ești cetățean EU ai carte medical albastra ptr 5 ani orice urgență este gratis,viata ieftină, dacă mergi mai joi Benidorm,Torrevieja sant cam aglomerate criminalitate mai mare, iar jos în Andalusia ,provincia Malaga vara este cald și tot timpul anului e vreme frumoasa, Putin mai scump deoarece e plin de englezi, irlandezi și multe sate de pensionari din Scandinavia, Marbella este Monte Carlo spaniol, dar FUengirola,torrox cea mai buna microclima din europa,Terremolinos este accesibil, sistemul medical de stat spaniol este ok și gratis ptr EU citizens, dacă ai apartamentul sau casa ta cu 800-1000 o familie trăiește ok.
8
Taclaua Québec.Ro / Re: Alegeri Canada 2021
« Last post by Dorel on Saturday 25 September 2021, 23:59:14 »
Sper sa il schimbe pe O'Toole Congresul Conservativilor, a fost un tradator de principii,

a facut pact cu liberalii in opinia mea, a adoptat practic de la liberali mot-a-mot niste principii electorale

care au tradat credintele conservatoare ale membrilor partidului.

Omul asta a facut mai mult rau partidului decat Trudeau, eu zic ca trebuie sa plece cat mai repede.
9
Taclaua Québec.Ro / Re: FURI ca pe vremea BOIERILOR....MOSULE cu bordelul
« Last post by garlic on Saturday 25 September 2021, 22:58:48 »
scorpion, nu stiu de ce ai votat cu liberalii. propun sa impozitam cei ce fac peste un nr de milioane, un procentaj pina in 5 la suta sa se intoarca la cei 25 dolari pe ora, sa nu-ti mai fie frica.
10
Taclaua Québec.Ro / Alarma grava
« Last post by Mircea Constantinescu on Saturday 25 September 2021, 13:28:05 »
Pages: [1] 2 3 ... 10