Author Topic: Interviu Camille Cote  (Read 3691 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline admin

• Administrator
  • Sr. Member
    • quebec.ro
Interviu Camille Cote
« on: Tuesday 10 July 2012, 09:20:21 »
Aplicant principal : 27,subinginer tehnologii de mecanica fina,contabil
franceza 7/6, engleza 8/7
Aplicant secundar : 30,contabil
franceza 4/4, engleza 4/4
Am fost programati la Hilton la ora 13,30 , dupa o gramada de peripetii am ajuns cumva acolo la ora 12,40.
La ora 13,10 a trebuit sa plec la toaleta cand domnul Cote a venit sa ne cheme, sotia mea l-a anuntat ca
vin imediat. A revenit peste 10 minute si la ora 13,20 am inceput.
A inceput prin a ne cere pasapoartele, apoi diplomele si apoi cartile de munca. Vine prima intrebare: ce
meserie aveti? care e diferenta intre subinginer si inginer la care nu am raspuns pentru ca nu m-am
asteptat la asa o intrebare, apoi de ce Quebec? ce fac la serviciu? ce salariu am? si de unde avem banii?
unde am invatat franceza?
A trecut la sotia mea pe care o intrebat-o ce meserie are si ce face la serviciu, apoi daca avem un copil,
cati ani are? la care sotia mea de emotii a spus un an e midi la care domnul Cote a ras, apoi a intrebat-o
de sora ei din Montreal, daca e maritata cu un qubecos sau cu un roman, daca are copii, cu ce se ocupa
in momentul de fata si cam atat.
Pe tot parcursul interviului am completat-o pe sotia mea fara ca domnul Cote sa obiecteze ceva, e un tip
super de care nu trebuie sa va fie frica, chiar ar trebui sa va bucurati daca aveti interviu cu el. E un domn
in jur de 45 de ani, brunet, de talie medie, cu ochelari, elegant si super de treaba. Tot timpul a vorbit o
franceza curata, pe care am inteles-o amandoi fara
probleme, a fost vesel si nu a vrut sa ne incurce cu nimic.
Apoi m-a interbat daca vorbesc engleza si ce fac la serviciu? cate ore lucrez pe zi?
Apoi a spus ca suntem acceptati, si cand m-am uitat la ceas nu imi venea sa cred 13,40.
Apoi a listat CSQ si ce mai a mai avut de listat, ne-a spus sa invatam mai bine limba daca vrem sa ne
gasim o slujba buna si sa nu avem probleme si a mai spus ceva, dar de bucurie nu l-am
mai auzit.
In concluzie daca aveti interviu cu domnul Cammile Cote trebuie sa nu aveti nici un fel de problema si
sa fiti increzatori pentru ca e super.
Cam atat pentru ca a fost foarte scurt, dim momentul intrarii si pana am iesit a durat 30 min.
La sfarsit ne-a condus pana la usa si a intrebat cu ce am venit? unde e situata Sighisoara? si ce
distanta e de acolo pana la Bucuresti?
Bafta tuturor care o sa aveti interviu in continuare.
The hardest part of my job is being nice to stupid people.