Author Topic: Case in Montreal sau in afara insulei  (Read 19517 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline maya

• new users
Rãspuns: Case in Montreal sau in afara insulei
« Reply #100 on: Wednesday 21 February 2007, 12:50:46 »
da, sa apelezi la un courtier ipotecar face toti banii!( vorba vine, ca tu nu platesti nimic, el(ea, in cazul nostru) isi bate capul cu toate si-ti vine si cu cadouri ( deloc de neglijat, zic eu, plata notarului, carti pre-paye la Petro-Canda in valoare de 150$, iti cumperi benzina si ce vrei tu de-acolo, basca un frumos cadou de casa noua cind semnezi actele cu institutia financiara care ti-a dat ipoteca). se deplaseaza la tine acasa si-ti explica "mecanismele de functionare" pina ameteste, la noi a stat 3 ore, ca i-am pus intrebari cit incape.
 ne-a gasit un taux foarte bun pentru perioada respectiva(iulie 2006) si sintem foarte multumiti de serviciile ei si a agentei imobiliare, impreuna au facut o echipa de nota 10!
quebecoase amindoua, dar isi dau silinta atit de frumos si de bine, sint la dispozitia ta pentru absolut orice informatie, ba agenta imobiliara m-a ajutat sa cedez bail-ul pe care-l aveam cu fostul proprietar, mi-a dat lien-uri, informatii, formularele necesare, am facut impreuna scrisori oficiale catre proprietarul meu( o persoana care nu stia decit sa-ti trinteasca telefonul in nas si sa te ameninte ca te "duce in curte", etc). de Craciun, draguta a venit la noi acasa cu un cadou de casa noua( casa pe care am gasit-o datorita ei, cautarile noastre de pina atunci, zapauci de cap, nu dadusera decit un mare 0!).
 ce mai, decit sa pierdeti timpul cautind singuri, vizitind case care n-au nimic de-aface cu necesitatile familiei voastre, gasiti-va un agent, de obicei ei lucreaza in echipa cu un courtier imobiliar si dati-i bataie!
noi am cunoscut agenta printr-o intimplare(fericita!), am fost sa vizitam o casa al carei agent vinzator era ea, dar a avut decenta sa nu ne bage pe git casa aia, ca nu era ce ne trebuia noua( da' pe internet asa parea! aviz amatorilor de cautari si cautari pe net de capu' lor!). mi-a placut asa de mult franchetea ei, ca dupa 2 zile am sunat-o si am intrebat-o daca vrea sa ne fie agent imobiliar. in urmatoarele 3 saptamini( cred ca nici atit) aveam deja ipoteca semnata, tot!
 daca cineva vrea detalii  in plus si si eventual sa-i pun in legatura cu agentele( imobiliara si ipotecara) sa-mi scrie pe privat.
bafta  si spor tuturor "cautatorilor" de case!
maya
nu regret absolut nimic din ce-am facut in viata! bune sau rele, le-am trecut la capitolul"experiente"...

Offline nemo

• Full Member
« Reply #101 on: Wednesday 21 February 2007, 17:37:27 »
interesanta ideea asta cu multe cadouri ... :D ;)  mai este un roman parca undeva prin ziarele romanesti care da cica o croaziera pt 2 persoane daca ia cineva cu el casa pana in iunie 2007 ...

*vorbitul este intotdeauna - eveniment; scrisul - document 

Je me crois en enfer, donc j'y suis.

Offline MontrealGuy

• Moderator
  • Sr. Member
« Reply #102 on: Thursday 22 February 2007, 15:38:04 »
interesanta ideea asta cu multe cadouri ... :D ;)  mai este un roman parca undeva prin ziarele romanesti care da cica o croaziera pt 2 persoane daca ia cineva cu el casa pana in iunie 2007 ...

Da, unii dau croaziere (daca pretul casei depaseste o anumita valoare) altii fac o tragere la sorti printre cumparatori, pentru a acorda o croaziera. Sunt multe promotii, daca insa comisionul agentului este mai mic decat pretul croazierei este ceva mai greu sa poata face asta, cum spuneam depinde de pretul casei.

Oricum,  un serviciu profesionist plus un bonus de acest gen vor fi apreciate de catre cumparator.  :)
« Last Edit: Thursday 22 February 2007, 16:30:33 by MontrealGuy »

Offline MontrealGuy

• Moderator
  • Sr. Member
« Reply #103 on: Thursday 22 February 2007, 16:01:02 »
Salut James
Ce as mai completa aici la ceea ce ai intrebat cu dobanda este ca acea dobanda de 3.6  este posibila dar depinde mai degraba de momentul cand a luat imprumutul(anul, luna) si de termenul pe care este el (ex: 5 ani, 3 ani, variabila, etc). De exemplu, acum vreo 3-4 ani, la termene de un an sau la dobanda variabila puteai sa ai asa ceva. Eu am luat la un moment dat ceva cu dobanda de 4.3% pe 5 ani, dar nu din cauza downpaymentului ci pentru ca atat oferea brokerul in acel moment. Depinde deci cand a luat acea casa, probabil mai mult decat downpaymentul.  8)
In mod cert, au fost si dobanzi de 3.6% pe piata.

In general negociezi dobanda bonificata adica pe cea care ti-o da banca, exemplu: daca ai un depozit de 2 milioane (Loto 6/49) si dobanda la depozite pe un an e 4%, in mod cert poti obtine mai mult decat atat.  :)

Si, intr-adevar, eviti SCHL-ul daca ai peste 25% downpayment dar trebuie sa treci de regula evaluarea proprietatii de catre banca.
« Last Edit: Monday 05 March 2007, 22:09:48 by MontrealGuy »

Offline MontrealGuy

• Moderator
  • Sr. Member
« Reply #104 on: Thursday 22 February 2007, 16:22:43 »
da, sa apelezi la un courtier ipotecar face toti banii!( vorba vine, ca tu nu platesti nimic, el(ea, in cazul nostru) isi bate capul cu toate si-ti vine si cu cadouri ( deloc de neglijat, zic eu, plata notarului, carti pre-paye la Petro-Canda in valoare de 150$, iti cumperi benzina si ce vrei tu de-acolo, basca un frumos cadou de casa noua cind semnezi actele cu institutia financiara care ti-a dat ipoteca). se deplaseaza la tine acasa si-ti explica "mecanismele de functionare" pina ameteste, la noi a stat 3 ore, ca i-am pus intrebari cit incape.
 ne-a gasit un taux foarte bun pentru perioada respectiva(iulie 2006) si sintem foarte multumiti de serviciile ei si a agentei imobiliare, impreuna au facut o echipa de nota 10!
quebecoase amindoua, dar isi dau silinta atit de frumos si de bine, sint la dispozitia ta pentru absolut orice informatie, ba agenta imobiliara m-a ajutat sa cedez bail-ul pe care-l aveam cu fostul proprietar, mi-a dat lien-uri, informatii, formularele necesare, am facut impreuna scrisori oficiale catre proprietarul meu( o persoana care nu stia decit sa-ti trinteasca telefonul in nas si sa te ameninte ca te "duce in curte", etc). de Craciun, draguta a venit la noi acasa cu un cadou de casa noua( casa pe care am gasit-o datorita ei, cautarile noastre de pina atunci, zapauci de cap, nu dadusera decit un mare 0!).
 ce mai, decit sa pierdeti timpul cautind singuri, vizitind case care n-au nimic de-aface cu necesitatile familiei voastre, gasiti-va un agent, de obicei ei lucreaza in echipa cu un courtier imobiliar si dati-i bataie!
noi am cunoscut agenta printr-o intimplare(fericita!), am fost sa vizitam o casa al carei agent vinzator era ea, dar a avut decenta sa nu ne bage pe git casa aia, ca nu era ce ne trebuia noua( da' pe internet asa parea! aviz amatorilor de cautari si cautari pe net de capu' lor!). mi-a placut asa de mult franchetea ei, ca dupa 2 zile am sunat-o si am intrebat-o daca vrea sa ne fie agent imobiliar. in urmatoarele 3 saptamini( cred ca nici atit) aveam deja ipoteca semnata, tot!
 daca cineva vrea detalii  in plus si si eventual sa-i pun in legatura cu agentele( imobiliara si ipotecara) sa-mi scrie pe privat.
bafta  si spor tuturor "cautatorilor" de case!
maya

Da, multi agenti procedeaza in acest fel, oferind cadouri, gift certificates sau rambursarea unor cheltuieli initiale si mi se pare o idee buna.  :)
Si e  adevarat si ca agentii te pot sfatui cum sa procedezi cu intreruperea bailului in mod legal si simplu (si eu am tot timpul la mine cele doua formulare).

Maya, ma bucur ca ai avut o experienta placuta cu un agent imobiliar si cu unul ipotecar. Cumpararea unei case e un eveniment major in viata fiecaruia si e de preferat sa fii cat mai bine informat in acel moment.
« Last Edit: Friday 23 February 2007, 09:12:37 by MontrealGuy »

Offline Gilgamesh

• Full Member
Răspuns: Case in Montreal sau in afara insulei
« Reply #105 on: Sunday 04 March 2007, 20:41:39 »
Foarte multe sfaturi excelente. MG, bafta man !
Pentru cei care vor sa-si ia o casa in Rive-Sud :
1. alegeti o casa care sa fie cat mai aproape de un "bus" care merge direct Motreal. Nu tot timpul e "interesant" sa stai 2 ore in masina ca sa traversezi Pont-Champlain-ul.
2. casele cu incalzire "pe gaz natural" - atentie la costurile pentru incalzire, care sunt mari, comparate cu cele ale incalzirii "electrice" ! In QC, contrar restului Canadei, gazul natural este scump !
Give a man a fish and he will be back for more. Slap him with a fish and he will go away forever.

Offline Munty

• new users
« Reply #106 on: Saturday 17 March 2007, 17:21:13 »

Romanca de care vorbesti este o tipa super. Citeste anuntul cum trebuie si it dai seama ca zice in functie de valoarea tranzactiei. Noi am luat casa cu ea ca agent imobiliar si ne-a platit notarul. Noi romanii ne speriem cind ne da cineva ceva gratis, si imediat ne gindim ce profit face cel care iti face rabatul. Gindeste-te ca tu ai de cistigat si in rest treaba lui, cistiga pe munca lui(ei).

I Translate it