Author Topic: Viza turist inainte de obtinerea CSQ-ului  (Read 3623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mastervyk

• Newbie
  • [Scrie un text beton aici]
Viza turist inainte de obtinerea CSQ-ului
« on: Tuesday 08 April 2014, 13:25:30 »
Salutare,

Am depus dosarul in sept. 2011, iar acum la mai bine de 2 ani si jumatate, in care CSQ-ul nu il avem, vrem sa mergem sa vizitam Canada.
Nu am fost niciodata in Canada, nici eu, nici sotia, iar acum vrem sa mergem in vizita la fratii nostri aflati in Toronto.

Nu avem copii si e clar ca de emigrat vom emigra doar noi, la fel si in vizita, vom merge doar noi doi. In tara sotia are familia (mama, tata, sora), eu nu (sunt plecati de 10 prin Europa).

Amandoi lucram, eu ca PFA intr-o firma de IT (de aproape un an) iar sotia in vanzari, insa in cartea de munca e trecuta doar cu 2 ore pentru un impozit cat mai mic (stiti cum fac unii patroni in ziua de azi).
Nu stim exact cand ne vom intoarce, credem ca undeva dupa 4-5 luni, asa ca biletele vor fi doar dus, urmand ca cele de intors sa le cumparam fiind acolo.

Intrebari:

1. Credeti ca e posibil sa promim un refuz pt. viza de turist si poate ulterior si pentru cea permanenta?
2. A mai trecut cineva printr-o situatie similara?
3. Ce sa facem pentru a ne mari sansele de a primi viza de turist?

Multumim cu anticipatie pentru raspunsurile, sugestiile voastre sau experientele similare pe care ni le veti relata.

Offline mastervyk

• Newbie
  • [Scrie un text beton aici]
Re: Viza turist inainte de obtinerea CSQ-ului
« Reply #1 on: Friday 09 May 2014, 12:19:31 »
Raspuns: Da, se poate obtine gl. Noi am reusit.