Author Topic: Sunt eleve.. Putin ajutor?  (Read 5221 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ravaell

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
Sunt eleve.. Putin ajutor?
« on: Sunday 18 January 2015, 09:05:37 »
Salut, mi-as dori sa fac facultatea [college] in Canada, sunt in anul terminal de liceu am 18 ani si as vrea sa stiu urmatoarele, va rog:

1. Bursa de merit nu o sa primesc pentru ca am o medie intre 7.10-7.20. Care sunt sansele sa iau o bursa de ajutor financiar? Gen familie monoparentala, mama face 450 de lei pe luna. Am consitutie atletica pot sa fac aproape orice sport, doar ca, in afara de sala care nu poate fi numit un sport altceva nu frecventez.

2. In SUA am inteles ca fara un co-sponsor nu ma accepta la facultate chiar daca mi se acorda bursa. La fel este si aici?

3. Se aplica tot online la facultati ca la cele din America?

4. Daca mi se cere sa fac dovada ca ma pot intretine, pot sa-mi evaluez legal casa si terenurile si sa garantez cu ele?

Sper ca este cineva dupa aici care are experienta si poate sa-mi raspunda si mie la intrebari. Bani de drum am, bani de facultate nu, din moment ce se ajunge si pana la 50 de mii de dolari pe an.

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
Re: Sunt eleve.. Putin ajutor?
« Reply #1 on: Sunday 18 January 2015, 10:09:23 »
Tot ceea ce te intereseaza  gasesti aici:
http://www.cic.gc.ca/francais/etudier/index.asp

http://www.cic.gc.ca/english/study/index.asp

Info specifice pentru fiecare universitate/colegiu in parte, trebuie sa vezi pe site-ul fiecarei institutii.

Bafta multa!

Offline ravaell

• new users
« Reply #2 on: Sunday 18 January 2015, 13:25:37 »
Multumesc pentru link-uri dar tot nu-mi sunt raspunse unele intrebari cum ar fi:

Pot sa fac dovada ca ma pot intretine doar cu casa si terenurile pe care le detin daca le evaluez? Ar valora undeva la 40 de mii de euro casa si terenurile, asta e tot ce am si asta este ce vreau neaparat sa stiu, altfel nu are rost sa ma interesez de facultati degeaba. Chiar imi doresc sa studiez in Canada.

Am citit despre scholarship-uri si alte grant-uri dar MI SE CERE sa fac dovada ca ma pot intretine, dar nu se spune ce fel de dovada, si vreua sa stiu daca merge cu casa.

Offline ravaell

• new users
« Reply #3 on: Monday 02 February 2015, 09:20:11 »
BUMP. Va rog poate cineva sa-mi raspunda la ultima postare?

Offline phoenyx

• Sr. Member
« Reply #4 on: Monday 02 February 2015, 22:54:54 »
Pot sa fac dovada ca ma pot intretine doar cu casa si terenurile pe care le detin daca le evaluez? Ar valora undeva la 40 de mii de euro casa si terenurile, asta e tot ce am si asta este ce vreau neaparat sa stiu, altfel nu are rost sa ma interesez de facultati degeaba. Chiar imi doresc sa studiez in Canada.

Am citit despre scholarship-uri si alte grant-uri dar MI SE CERE sa fac dovada ca ma pot intretine, dar nu se spune ce fel de dovada, si vreua sa stiu daca merge cu casa.

Scrie, scrie, acolo unde ti-a dat omul ala link-ul, un pic mai la vale :)

Preuve des ressources financières
Vous devez être en mesure de prouver que vous avez les moyens de subvenir à vos besoins et à ceux des membres de votre famille qui resteront avec vous pendant votre séjour au Canada. Vous pouvez apporter la preuve que vous avez suffisamment de fonds pour vivre au Canada en présentant quelques-uns des documents suivants :

Preuve de l’ouverture d’un compte en banque canadien à votre nom si de l’argent a été transféré au Canada;
La preuve d'un prêt d’étudiant / d'éducation d'une institution financière;
Vos relevés bancaires des quatre derniers mois;
Une traite bancaire dans une devise convertible;
La preuve du paiement de vos frais de scolarité et de résidence;
Une lettre de la personne ou de l’établissement qui vous verse de l’argent;
La preuve que des fonds vous ont été payés au Canada si vous avez une bourse d’études ou êtes inscrit à un programme d’études financé par le Canada.

http://www.cic.gc.ca/francais/etudier/etudier-comment-documents.asp#ressources
Salvează un copac ! Mănâncă un castor.

Offline ravaell

• new users
« Reply #5 on: Tuesday 03 February 2015, 10:51:07 »
Multumesc, asta-mi raspunde la intrebare. Slabe sanse sa ajung vreodata sa studiez acolo din pacate, din moment ce nu am bani lichizi pusi deoparte cum au americanii/canadienii "college money".

Am vazut ca scrie ca poti face dovada si daca primesti o bursa si institutia de invatamant care ti-o acorda da in scris chestia asta, dar din moment ce sunt un elev mediocru, cu media pe ultimii 3 ani 7.21, slabe sanse sa primesc orice fel de bursa.

Multumesc totusi ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti.

Offline Dorel

• Hero Member
« Reply #6 on: Tuesday 03 February 2015, 11:10:39 »
Studenții internaționali au drept la munca, nu știu în Quebec cum e dar la Toronto spun sigur asta e adevărat, 20 de ore pe săptămână ai voie odată ce ai viza de studii. După 2 ani de studiu poți aplica sa devii permanent rezident și ramai definitiv la Canada. Știu chiriași de ai mei brazilieni care fac asa.

I Translate it

Offline ravaell

• new users
« Reply #7 on: Tuesday 03 February 2015, 14:54:03 »
Stiu, mai sunt si ajutoarele sociale, din cate imi amintesc.

Se analizeaza situatia ta financiara si dupa se face un fel de program, atatia bani pt ajutor si restul ii muncesti in campus, dar presupun ca e degeaba daca nu pot sa fac dovada ca ma pot intretine acolo.

Eu ma gandeam ca daca muncesc in campus si fac dovada ca suntem o familie monoparentala cu venituri foarte mici se va lua in considerare si nu mi se vor mai cere conturi bancare, extrase de cont dupa ultimele luni s.a.m.d

Offline phoenyx

• Sr. Member
« Reply #8 on: Wednesday 04 February 2015, 10:08:28 »
Studenții internaționali au drept la munca, nu știu în Quebec cum e dar la Toronto spun sigur asta e adevărat, 20 de ore pe săptămână odată ce ai viza de studii

Numai in campus, din cate stiu eu.

Stiu, mai sunt si ajutoarele sociale, din cate imi amintesc.

Ajutor social nu poti sa primesti atata timp cat esti la studii la timp plin. Ajutorul social ti-l dau numai daca esti disponibil sa muncesti, ori ei considera ca daca esti ocupat cu studiul 25-50 de ore pe saptamana nu mai ai timp fizic sa si muncesti.
In realitate, majoritatea studentilor invata si muncesc in acelasi timp, dar asta nu schimba cu nimic viziunea ministerului muncii.

Ceea ce se poate primi aici este imprumut si bursa (care n-are legatura cu media ci cu venitul familial), dar pentru asta trebuie sa fii rezident permanent, cred.

Si mai e o chestie, ravael, la care nu stiu daca te-ai gandit... in fine, depinde de domeniul in care vrei sa studiezi, dar nu uita ca America de Nord are in domeniul tehnic mai ales alte standarde si alte masuri decat Europa. Chiar si studiile umaniste sunt centrate pe realitatea de aici. Nu vreau sa te descurajez, dimpotriva, poate sa te ajut sa iei o decizie rationala sau macar sa nu-ti para chiar atat de rau ca nu poti sa studiezi acuma in Ca : daca te gandesti sa faci studiile in Ca si sa te intorci apoi ca sa muncesti in Europa (sa fii mai aproape de ai tai, de exemplu) nu are rost sa faci studiile in Canada, parerea mea. E mai scump si te complici degeaba in cautarea unui viitor job.

Multumesc totusi ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti.

Cu placere :)
Bafta !
« Last Edit: Wednesday 04 February 2015, 10:10:28 by phoenyx »
Salvează un copac ! Mănâncă un castor.

Offline ravaell

• new users
« Reply #9 on: Wednesday 04 February 2015, 13:33:08 »
Ideea e, ca eu nu as mai vrea sa ma mai intorc in Romania, nu as vrea sa mai plec din Canada, initial voiam sa studiez in SUA, dar acolo e mult mai complicat cu green card-ul care se obtine foarte greu.

Nu as avea la ce sa ma intorc aici si daca m-am integrat peste tot perfect pe unde am vizitat [Europa], ma pot adapta si la America de Nord.

La asta ma refeream si eu bursa care nu are legatura cu media, se acorda in baza venitului familiei.

M-am documentat despre acte, TOEFL, viata in campus, munca in campus, oamenii de acolo, ce inseamna liberal arts, etc.

Stiu ca o sa sune ca si cum sunt tampit si nu inteleg, sau, nu vreau sa inteleg, DAR, daca familia mea are venituri foarte mici si pot sa fac dovada, pot sa fac o cerere pt bursa INAINTE sa ajung la studii in Canada pentru a-mi face dovada cu acea bursa statului Canadian ca ma pot intretine ?

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
« Reply #10 on: Wednesday 04 February 2015, 13:41:57 »
Detalii in legatura cu prêt-bourse din partea statului gasesti aici:
http://www.mesrs.gouv.qc.ca/aide-financiere-aux-etudes/
Fa-ti o simulare, cu cifrele tale, cu situatia ta, si vei vedea ce iti da sistemul. Cu foarte mici diferente, va fi exact calculul pe care AFE il va face, deci nu trisa la simulare, iti furi singur caciula...
P.S. Burse de studii acordate de universitati, meritorii, ajutoare financiare pentru situatii deosebite, etc, asta trebuie sa vezi pentru fiecare universitate/facultate in parte.
Bafta!

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: Wednesday 04 February 2015, 13:48:25 »
''pot sa fac o cerere pt bursa INAINTE sa ajung la studii in Canada pentru a-mi face dovada cu acea bursa statului Canadian ca ma pot intretine ?''
Din ce stiu eu, da.
DAR nu uita, aici studiile superioare se platesc (vei  avea statut de étudiant étranger, nu rezident, si costa cam de 10 ori mai mult pentru tine decat pentru un rezident), deci pentru nimeni nu-s gratuite, cu atat mai putin pentru tine... Va trebui sa fie o bursa destul de consistenta ca DOAR cu acea bursa sa poti face dovada ca te poti intretine (si-ti vei plati si studiile). Sincer, ma indoiesc ca vei putea face dovada necesara obtinerii vizei de studiu doar pe baza unei eventuale burse...

Offline ravaell

• new users
« Reply #12 on: Wednesday 04 February 2015, 13:54:17 »
Detalii in legatura cu prêt-bourse din partea statului gasesti aici:
http://www.mesrs.gouv.qc.ca/aide-financiere-aux-etudes/
Fa-ti o simulare, cu cifrele tale, cu situatia ta, si vei vedea ce iti da sistemul. Cu foarte mici diferente, va fi exact calculul pe care AFE il va face, deci nu trisa la simulare, iti furi singur caciula...
P.S. Burse de studii acordate de universitati, meritorii, ajutoare financiare pentru situatii deosebite, etc, asta trebuie sa vezi pentru fiecare universitate/facultate in parte.
Bafta!

Mersi pt link, dar,

Eligibility Requirements
You are eligible under the Loans and Bursaries Program if:you are a Canadian citizen or a permanent resident, refugee or protected person within the meaning of the Immigration and Refugee Protection Act

Peste tot pe unde ma uit, indiferent pe ce categorie dau click mereu apare asta cu eligibility requirments care imi spune in fata ca nu am dreptul la nicio bursa. Asa e? Sau nu vad eu ceva esential pe acolo.

Offline hercule

• Jr. Member
  • **
« Reply #13 on: Thursday 05 February 2015, 11:23:35 »
Daca aia spune, inseamna ca asta este  :'( ... Nu am analizat cazul tau, am descris doar posibilitatile cuiva de a primi diverse burse-imprumuturi pentru studiu. Tu singur iti cunosti situatia personala, de aia te-am sfatuit sa iti faci o simulare inainte. In cazul asta, nu-ti ramane altceva decat sa speri ca o universitate canadiana iti va acorda o bursa de studiu, pe care sa o prezinti autoritatilor canadiene ca dovada a fondurilor ce-ti permit sa te intreti.

Bafta!

Offline ravaell

• new users
« Reply #14 on: Friday 06 February 2015, 07:43:48 »
Daca aia spune, inseamna ca asta este  :'( ... Nu am analizat cazul tau, am descris doar posibilitatile cuiva de a primi diverse burse-imprumuturi pentru studiu. Tu singur iti cunosti situatia personala, de aia te-am sfatuit sa iti faci o simulare inainte. In cazul asta, nu-ti ramane altceva decat sa speri ca o universitate canadiana iti va acorda o bursa de studiu, pe care sa o prezinti autoritatilor canadiene ca dovada a fondurilor ce-ti permit sa te intreti.

Bafta!

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa contactez probabil si un avocat care este pe domeniul studiul in strainatate.