Author Topic: Emigrare in Canada? Un sfat va rog..  (Read 4075 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ravaell

• new users
  • [Scrie un text beton aici]
Emigrare in Canada? Un sfat va rog..
« on: Friday 19 June 2015, 12:19:30 »
Adrian aici, 19 ani, din Focsani.

As vrea un sfat, de la mai multe persoane daca se poate.

Imi doresc foarte mult sa emigrez in Canada, urmeaza sa dau BAC-ul pe care o sa-l iau cu usurinta.
Am mai multe variante dupa asta:

1. Sa urmez o postliceala sanitara de aici din Focsani, privata, care cica ar oferi o diploma speciala pentru lucru international.

2. Sa urmez o facultate din Bucuresti, la buget, in domeniul Stiinte Politice sau DACA REUSESC la limbi straine. [e foarte greu]

3. Sa-mi incerc norocul doar cu diploma de Bacalaureat sa o iau pe mama [51 de ani] si sa plec cu primul avion in regiunea Ontario, Toronto. [mai scump, dar mai multe oportunitati pentru un job]

Examenul IELTS/TOEFL nu e problema, il pot promova usor la engleza.
Franceza in schimb e cam ruginita, de aici si de ce vreau Ontario, DAR o pot invata daca este un must.
Mama are studii superioare dar din cauza varstei [51 de ani] nu ia punctajul maxim.
Tata are alta familie, a uitat complet de noi, deci nici nu intra in discutie.

Inca un lucru, cred eu de mentionat, ar fi urmatoarele:
-nu am rude, prieteni, nu cunosc pe nimeni in Canada.
-am o garsoniera in chirie de unde scot 100 de euro sau 140 de dolari canadieni.
-nu ma leaga absolut nimic de tara mea si nu as vrea sa ma mai intorc, decat odata la 3,4 ani pentru rude.
-ma pot adapta repede. 

Offline ravaell

• new users
Re: Emigrare in Canada? Un sfat va rog..
« Reply #1 on: Friday 19 June 2015, 12:23:49 »
Imi pare rau, dar nu vad optiunea de EDIT asa ca o sa mai fac un post. Din nou imi cer scuze daca nu asa se face si pentru faptul ca am uitat sa adaug si urmatoarele fraze banale dar care mie mi se pare esentiale.

Numele meu este Adrian, am 19 ani, sunt din Focsani judetul Vrancea.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #2 on: Friday 19 June 2015, 13:09:25 »
Adrian aici, 19 ani, din Focsani.

3. Sa-mi incerc norocul doar cu diploma de Bacalaureat sa o iau pe mama [51 de ani] si sa plec cu primul avion in regiunea Ontario, Toronto. [mai scump, dar mai multe oportunitati pentru un job]

Ce te face sa crezi ca sunt multe oportunitati de job cu diploma de Bacalaureat din RO ?
Tu stii care e media tinerilor din Ontario intre 20-30 de ani care au job ? Cam 30%.
Restul de 70 % stau acasa la mama si la tata.

Offline ravaell

• new users
« Reply #3 on: Friday 19 June 2015, 13:31:34 »
Pai in cazul asta, m-ar ajuta mai mult o diploma de asistent medical generalist luata de la o postliceala privata? sau o facultate in domeniul stiintelor politice sau limbi straine publica?

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #4 on: Friday 19 June 2015, 13:36:56 »
Cred ca mai degraba diploma de asistent medical.
Dar fii pregatit sa-ti dai toate atestarile iar aici. Intereseaza-te ce se echivaleaza si ce nu.

Offline ravaell

• new users
« Reply #5 on: Friday 19 June 2015, 13:54:53 »
Multumesc pt raspuns. Mai astept si alte pareri despre ce ar fi mai bine, facultate sau postliceala sanitara.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #6 on: Friday 19 June 2015, 14:08:24 »
imi pare rau dar nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza.
Trebuie sa studiezi piata de aici, sa vezi cat costa una, cat costa cealalta, care sunt probabilitatile sa te angajezi.
Uite, de ex. un curs de nurse (asistent medical) aici la Seneca College in Toronto tine 4 ani si costa $7000/ an tuition si $4000/an cartile, deci $11.000/an
Daca inmultesti cu cei 4 ani de studii asta inseamna cam $44.000 de dolari.
Facultatile costa si mai mult. Dar n-ai nici o garantie ca vei gasi job. Sunt multi absolventi care someaza sau practica joburi prost platite ptr. a supravietui.

Coming to Canada as a Nurse – The Process
« Last Edit: Friday 19 June 2015, 14:42:39 by blueeyes »

I Translate it

Offline ravaell

• new users
« Reply #7 on: Saturday 20 June 2015, 08:02:27 »
Am citit articolul dar nu inteleg ce inseamna sa ma inregistrez ca RN. Ce vrei tu sa spui este ca daca eu fac 3 ani de postliceala sanitara in FOCSANI, Romania, trebuie obligatoriu sa fac cursurile din nou la o sanitara din Canada?

Pentru ca 11 mii de dolari pe an mi-ar fi imposibil. Aici postliceala costa 25 de milioane pe an. Dar daca cursurile trebuie echivalate acolo... e degeaba.

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #8 on: Saturday 20 June 2015, 15:00:44 »
Am citit articolul dar nu inteleg ce inseamna sa ma inregistrez ca RN. Ce vrei tu sa spui este ca daca eu fac 3 ani de postliceala sanitara in FOCSANI, Romania, trebuie obligatoriu sa fac cursurile din nou la o sanitara din Canada?

Pentru ca 11 mii de dolari pe an mi-ar fi imposibil. Aici postliceala costa 25 de milioane pe an. Dar daca cursurile trebuie echivalate acolo... e degeaba.

RN inseamna registered nurse.
Nu stiu cat trebuie echivalat din scoala ta postliceala aici in Canada.
Trebuie sa te interesezi.
Eu stiu un doctor roman care aici in CA este administrator de bloc ptr. ca examenele si atestarile ii cer atatia bani incat nu merita sa-si atesteze diploma de doctor din RO.
« Last Edit: Saturday 20 June 2015, 15:01:48 by blueeyes »

Offline ravaell

• new users
« Reply #9 on: Sunday 21 June 2015, 06:45:22 »
Wow... sa treci prin atatia an de facultate sa ajungi administrator de bloc in CA, e dur. O sa ma interesez la postliceala asta privata ce si cum, desi e foarte usor sa spui ca da, este atestata in toate tarile si de fapt, ei sa vrea sa-mi ia doar banii iar eu sa trebuiasca sa-mi echilavez studiile acolo cu mii de dolari.

Este complicat... multumesc pt raspuns.

Offline ravaell

• new users
« Reply #10 on: Sunday 21 June 2015, 06:54:56 »
Inca ceva ce am uitat sa intreb. Cand mi-am calculat punctajul pentru Canada, iesea doar daca munceam un an aici in Romania cu carte de munca.

Daca eu la 22 de ani termin postliceala, ma angajez ca asistent pe undeva si muncesc un an, asta inseamna ca pot sa intru in Canada pe baza punctajului nu?

Nu mai conteaza daca studiile trebuie echivalate sau nu, nu-i asa? Ideea e sa pot intra in Canada iar de echivalat, nu mai echivalez nimic. Un job sa plateasca 10$/h tot gasesc eu in tot Toronto-ul, iar mama poate sa munceasca si ea si cred ca asa as reusi sa platesc o chirie si sa am ce manca.

Eu de intors in Romania oricum nu mai vreau si as face tot posibilul sa reusesc sa traiesc acolo.

Offline hercule

• new users
« Reply #11 on: Sunday 21 June 2015, 10:32:39 »
Inca ceva ce am uitat sa intreb. Cand mi-am calculat punctajul pentru Canada, iesea doar daca munceam un an aici in Romania cu carte de munca.

Daca eu la 22 de ani termin postliceala, ma angajez ca asistent pe undeva si muncesc un an, asta inseamna ca pot sa intru in Canada pe baza punctajului nu?

Nu mai conteaza daca studiile trebuie echivalate sau nu, nu-i asa? Ideea e sa pot intra in Canada iar de echivalat, nu mai echivalez nimic. Un job sa plateasca 10$/h tot gasesc eu in tot Toronto-ul, iar mama poate sa munceasca si ea si cred ca asa as reusi sa platesc o chirie si sa am ce manca.

Eu de intors in Romania oricum nu mai vreau si as face tot posibilul sa reusesc sa traiesc acolo.

Ca sa fi eligibil pentru programul de emigrare (altfel nici nu-ti ia in considerare dosarul chiar daca ai 10 diplôme) trebuie sa ai anul de zile de experienta in munca in domeniul pentru care faci cererea de emigrare. Studiile conteaza pentru ca iti da puncte pe grila, daca nu ai destule puncte nu te califici. Verifica bine ce si cum, si nu uita ca grilele se pot schimba, prioritatile de asemenea...

Offline hercule

• new users
« Reply #12 on: Sunday 21 June 2015, 10:45:33 »
RN inseamna registered nurse.
Nu stiu cat trebuie echivalat din scoala ta postliceala aici in Canada.
Trebuie sa te interesezi.
Eu stiu un doctor roman care aici in CA este administrator de bloc ptr. ca examenele si atestarile ii cer atatia bani incat nu merita sa-si atesteze diploma de doctor din RO.

Sunt FOARTE multi profesionisti (you name it, doctori, ingineri, avocati, chimisti, etc.) care in Canada se recalifica, devin soferi, maturatori, oameni cu carca, etc. Faza cu BANII pt. examene si atestari, ochisori albastrii, este vax albina. Profesionistii respectivi nu-si mai continua cariera din diverse motive (profesionale, situatie personala, combinatie intre cele 2), insa MOTIVUL PRINCIPAL este ca nu pot face fatza cerintelor de aici (a reface scoala, a da examene, a intra in ordine, ani de zile investiti intr-un proiect, care pana la urma, nu stii daca se va concretiza, nu e simplu cand ajungi la o varsta, nu mai ai timpul, nervii si/sau capacitatea intelectuala necesara).

DAR, exista si profesionisti care persevereaza in domeniul pentru care s-au format in Ro (sau in alte colturi ale lumii asteia), si care devin excelenti profesionisti in domeniul respectiv, care chiar depasesc ce au fost in Ro (sau aiurea), si sunt bine mersi. CUNOSC personal cateva exemple de gen. Fiecare cu bafta si cu soarta lui...