Author Topic: Transylvania (2006 Tony Gatlif )  (Read 5754 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mărioara

• Hero Member
Transylvania (2006 Tony Gatlif )
« on: Tuesday 19 February 2013, 13:04:28 »
Bucurati-va!

Offline karina

• new users
Re: Transylvania (2006 Tony Gatlif )
« Reply #1 on: Tuesday 19 February 2013, 21:23:14 »
Bineinteles ca e cu tigani.
Intrebare.

De ce e facut de un francez.

Ups. Cred ca stii raspunsul....

Din cauza unui etno-nationalism retrograd...care il avea doar pe cei care fabricau eroi si mitologie, si trecut glorios..dar care nu lasa loc afirmarii diferentelor, diversitatii si tolerantei. Filmografii gen Sergiu Nicolaescu , poeti gen Paunescu in prim plan.

Acum cu aluzie la Ursul de Aur si culisele prefinantarii. Din nou extaz. Vai suntem buni. Citeste ultimul articol a lui Tudor Giurgiu. Din pacate, confirmarea calitatii pare mai mult rasplatirea unor eforturi individuale exceptionale si nu munca unui sistem. Bineinteles. Acum toti sar pe succes.

Tudor Giurgiu, un om admirabil prin initiativa sa*festival de film* departe de Centrismul Bucurestiului si de selectia comunistoida...repune lucrurile in plan. Intre timp pe la ICR apar niste personaje care raspund de relatia cu strainatatea fara sa aiba habar de ce inseamna asta... Stii ceva Marioara. Ma bucur ca sunt in Montreal. Ca pot manca bageluri pe St-Viateur, dimineata, shish taoukuri de la Amir, Thai de la Thai Expres, smoked meat de la Schwarz..etc. Ca pot alege intre  Metalul de la Metropolis...la opera de la Orchestra Simfonica...in aceiasi zi. Ca vad mii de steaguri colorate...but who carres. ..e fun si nu au simbolistica de razboi.
Viata e facuta din diversitate. Pot alterna. Si toleranta, fara a proclama superioritatea unei culturi. exportul de calorifere initiat de noii manageri culturali tip buldozer...sau ma rog fluture de noapte....mai bine provoci atractia spre acea cultura. Diferente de abordare.
 Daca as manca doar slanina si l-as asculta numai pe Furdui Iancu, cred ca as tampi pe termen lung, si evident daca cineva mi-ar oferi caviar si un jazz apoi, probabil l-as face prost. Cam ceea ce se intampla acum cu o parte din intelectuali, se lupta sa apere conceptiile lor despre viata, educate si mostenite din comunism ...si uita sa mai traiasca.
Uitasem. Esti precoupata cu steagul ungurilor , Ponta si other stuff. Plictiseala si previzibilitate pe Dambovita. Pe de alta parte, cat timp ai treaba doar sa ai treaba cu steagul ungurilor ...tot atat timp un ucrainean sau rusofon o sa aiba treaba cu tricolorul. Chestiune de reciprocitate in tratament.

Offline norocel1962

• Hero Member
« Reply #2 on: Tuesday 19 February 2013, 23:31:29 »
„Nu sunt deștept, dar când privesc în jur prind curaj.” Ion Creangă

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #3 on: Wednesday 20 February 2013, 16:10:11 »
Corect- si filmul care l-a facut celebru: Latcho Drom- cu multa muzica una si-una

http://www.youtube.com/watch?v=Wv1y5PNqsm4
« Last Edit: Wednesday 20 February 2013, 16:12:56 by Mărioara »
Bucurati-va!

Offline Mărioara

• Hero Member
« Reply #4 on: Wednesday 20 February 2013, 16:12:30 »
Pe langa, bineinteles, mai cunoscutul Gadjo Dilo, facut la noi, care a lansat-o pe Rona a noastra

http://www.youtube.com/watch?v=ERxlo6F4sWo
Bucurati-va!

Offline blueeyes

• Sr. Member
« Reply #5 on: Wednesday 20 February 2013, 16:19:46 »
Ne plac atata de mult tziganii si obieceiurile lor dar cand cineva ne confunda cu ei sarim in sus ca arsi : Cum ? Eu tigan ? Ce ciudat, nu vede dobitocul ca am pielea alba, ce mitocanie.

Mi-aduc aminte de un revelion acum cativa ani cu multi tzigani performatori de muzica, dans, glume.
Si se ratzoia un roman mai boier asa, zice: uite, ce-am ajuns, numai tziganie si la televiziune.
Pai daca asta place publicului. Nenea, trezirea !
« Last Edit: Wednesday 20 February 2013, 16:22:00 by blueeyes »