Author Topic: Boo! :) Invitatie petrecere romaneasca 26 ian 2019, 16:00  (Read 2144 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anacordis

• Jr. Member
  • **
Boo! :) Invitatie petrecere romaneasca 26 ian 2019, 16:00
« on: Thursday 17 January 2019, 22:49:03 »
 Salutari tuturor,

I-auzi una, i-auzi doua, i-auzi 49, Maria Lataretu dixit (nu stiu ce e cu 49 ala..). Liniste. :)
Zdub-zdub, batut de tobe in mainile bestiale a vreo suta de insi bronzati si beefed up:

Intr-un colt de pe malul nordic al St-Laurentului, mai precis in Berthierville, se va tine o peterecere romaneasca.

Sambata pe 26 ianuarie, 2019, 16:00
,pana cand o urca luna tarziu in noapte si s-o evapora voia buna printre brazi.  Cu tot alaiul, adicatelea: numere muzicale, cantece, poezii, dansuri invartite, simtite sau smintite, depinde de personalitatea fiecaruia; umor si scenete, alegeri intre haleala autentica si mancare pt cei carora poate nu le prind bine nostalgiile intestinale din patrie sau sunt inca la prima litera a ABCD-arului culinar romanesc. Cateva persoane vor dona tablouri. Printre acestea ma aflu si eu. O licitatie se va dezlantui cu aceasta ocazie. Sau va invit pe FB meu sa o incepem mai din vreme. Tabloul fiecareia dintre noi va lenevi provocator pe peretii unuia dintre voi, in loc de o chitara la care nu prea stiti sa cantati, dar o tineti agatata pe perete pt impresionat musafirii sau gagicile.

Aceste donatii vor fi utilizate exclusiv la mentinerea in viata a emisiunii unui om care pe cat este de energic si prudent, pe atat este de pasionat si benevol in eforturile lui, avand nevoie de sustinere din partea comunitatii romanesti. Emisiunea lui Adrian Ardelean, este sambata intre 19:00-20:00, pe cfmbradio.com, frecventa 1280 AM.   Mai multe nu stiu, asta va fi si pt mine spargerea ghetii in ce priveste participarea la o intalnire romaneasca cu mai multi romani decat..doi, in Canada. Ah, ba da, copiii de orice varsta sunt mai mult decat bineveniti si se merge de la gratuit la special, in functie de varsta, Adi cunoaste mai multe. Nu exista bilete imprimate pe hartie, fiecare va plati pe loc la poarta deschisa. Aia inchisa, mare si rosie, cu 10 lacate de fier si smoala, e pt dragoneii domeniului.

Posibil sa fie si surprize.
Ambianta va fi in mod sigur, amatori s-au strans ceva, dar mai este inca mare nevoie de prezente vioaie la spirit, vorb-aia: the more, the merrier. Daca sunt intrebari si nu stiu a raspunde eu, il invit pe Adi, sa isi rupa din timp oleaca pt a oferi detalii si clarificari. Si-a lasat nr. lui de tel. in anunt, il gasiti pe FB, ca dealtfel si pe mine sub username Ana HN. *In caz ca auziti un latrat smecher, dar extrem de prietenos pe VM-ul lui, nu va speriati, e doar monstrul negru cu par ca sarma, care ii pazeste frumoasa si proprietatea angevina.

Pun aici un link cu prezentarea lui Adi:  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2352013198151514&set=pcb.2352018551484312&type=3&theater
  Pentru party-u' de pe 26 ianuarie (cel de sustinere si promovare a emisiunii de radio "Ora romaneasca" mai sunt CATEVA ZECI BUNE de locuri... (Asta e "haz de necaz" - adica un fel de a va spune ca NU s-au prea inghesuit oamenii sa se inscrie... Ceea ce ma intristeaza, da' asta e, nu sunt vremile sub oameni, ci oamenii sub vremi). Vestea buna este deci ca MAI SUNT LOCURI si astept inscrieri (la telefon 514-254-8687).
 Vestea si mai buna: cu ajutorul lui Dumnezeu (si al unor prieteni) am gasit si un sponsor al acestui eveniment, sponsor care va sustine, printr-o contributie financiara (ceva mai consistenta decat plata biletelor de intrare la party) emisiunea de radio sus mentionata. Ii multumesc, si l-am adaugat atat pe afisul cat si pe miniclipul video al evenimentului, iar in rastimpul ramas pana la party am sa promovez - desigur ca of course si bineinteles - afisul si clipul care contine si numele si logo-ul acestui sponsor (clinica dentara Art Dentis, Laval), caruia ii multumesc!
Deci, toate sunt in regula, meniul se pregateste, artistii fac repetitii, DOAR VOI mai lipsiti. Mi-am incarcat telefonul si ASTEPT apelurile voastre!

Mai jos, afisul evenimentului si tabloul meu, Radacini.
Cum nu am primit raspuns la e-mail de la admin si Adi a zis ca nu s-ar supara daca bag aici anuntul, ca se cunosc din timpuri preistorice, iaca l-am pus aici, sa vad ce-o iesi. 
Randul vostru pe 26 ian., sa va aratati nasucurile reci, de incalzit se ocupa stapanul hanului. Eu cu Adi si toate alelalte suflete doritoare de distractie si care isi pregatesc materialul acum, va asteptam !  :)

Multumesc pt atentie si spatiu. O seara placuta tuturor!
Ana
« Last Edit: Thursday 17 January 2019, 22:51:06 by anacordis »

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
    • Rencontres Francophones à Bucarest
Re: Boo! :) Invitatie petrecere romaneasca 26 ian 2019, 16:00
« Reply #1 on: Monday 25 March 2019, 14:11:59 »
Cum a fost ?
Rencontres Francophones à Bucarest

Réunion bimensuelle ( mercredi, une semaine sur deux + un mercredi flottant, a la discretion de Tudor ) pour les francophones, les amoureux de la langue française et leurs amis.