Author Topic: caut  (Read 8728 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline snow white

• Full Member
caut
« on: Sunday 24 July 2011, 22:44:56 »
"treasure island" de robert louis stevenson si "winnetou" de karl may in french ambele. aveti asa ceva ?

mersi mult.

Offline shugharitza

• Hero Member
Re: caut
« Reply #1 on: Monday 25 July 2011, 23:30:26 »
"treasure island" de robert louis stevenson si "winnetou" de karl may in french ambele. aveti asa ceva ?

mersi mult.

Iti spun din capul locului ca n-am verificat situl.
http://www.livres-online.net/romans/782-l%E2%80%99%C3%AEle-au-tr%C3%A9sor.html

Offline snow white

• Full Member
« Reply #2 on: Tuesday 26 July 2011, 09:08:33 »
mersi, shu. :)

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #3 on: Tuesday 26 July 2011, 20:39:19 »
Cu placere, Snow.

Uite aici si varianta audio, unde ai posibilitatea sa selectionezi subtitrajul in limba dorita (butonul CC, translate captions beta, apoi derulezi cu sagetile pana unde te intereseaza)
http://www.youtube.com/watch?v=7hr5dNxIEtk&feature=list_related&playnext=1&list=SPDDC4C02B29320074

Pentru Winnetou, ori iti inveti prunca (pruncul) sa citeasca nemteste, ori ii inveti urechea pe poloneza, caci in franceza nicht, nicht.

Offline snow white

• Full Member
« Reply #4 on: Wednesday 27 July 2011, 14:31:33 »
Cu placere, Snow.

Uite aici si varianta audio, unde ai posibilitatea sa selectionezi subtitrajul in limba dorita (butonul CC, translate captions beta, apoi derulezi cu sagetile pana unde te intereseaza)
http://www.youtube.com/watch?v=7hr5dNxIEtk&feature=list_related&playnext=1&list=SPDDC4C02B29320074

Pentru Winnetou, ori iti inveti prunca (pruncul) sa citeasca nemteste, ori ii inveti urechea pe poloneza, caci in franceza nicht, nicht.

mersi, shu.

deocamdata ma chinui inca sa-l fac sa iubesca cititul, tot timpul am ales cartea nepotrivita. si ma gindeam ce citeam noi la virsta lui. daca ai vreo idee pt puradel de 11 ani, feel free to share. :)

Offline christianT

• Hero Member
« Reply #5 on: Wednesday 27 July 2011, 17:13:31 »
mersi, shu.

deocamdata ma chinui inca sa-l fac sa iubesca cititul, tot timpul am ales cartea nepotrivita. si ma gindeam ce citeam noi la virsta lui. daca ai vreo idee pt puradel de 11 ani, feel free to share. :)

Am o sugestie snow!! Poate da rezultate!

Este vorba despre  The Hunger Games, o trilogie pentru adolescenti... dar nu numai.

Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hunger_Games

Daca esti interesata, sa ma uit prin calculatorul meu daca gasescu primele 2 parti din aceasta trilogie. A 3-a parte n-a aparut inca in franceza, dar exista in engleza. Chiar sunt curios daca da rezultate.
“Plus je connais les hommes, plus j’admire les chiens.”

Offline shugharitza

• Hero Member
« Reply #6 on: Wednesday 27 July 2011, 22:24:47 »
tot timpul am ales cartea nepotrivita. si ma gindeam ce citeam noi la virsta lui. daca ai vreo idee pt puradel de 11 ani, feel free to share. :)

Well, aceeasi problema am avut-o cu odrasla proprie. Pe scurt, am incercat sa-i bag pe gat pardanelii si dartagnianii, ciresarii (nu incerca!), colt alb, huckleberrii samd. Nimic, da' nimic nu se prindea. Da' ce n-am incercat! Ce n-am incercat!?! Povestile lui Ispirescu, amintirile lui Creanga ( a big no, no, aici), legendele Olimpului, mitologia romana, ba chiar si cea româneasca. Citea in scarba, iar comentariile pe care le facea ma indemnau sa cred ca, indata ce va scapa de indrumarea mea, o sa puna tot ce e cuvant tiparit pe foc. Invatatoarea facea si ea, fireste, recomandari pentru lectura, printre care si comorile lui Stevenson, St-Exupery, dar si Cuore. Vai, vai si iar vai! Ma cuprindea disperarea si nu mai stiam ce sa fac. Intamplarea mi-a scos in cale o fosta colega de liceu si, din vorba in vorba, s-a ajuns si la lipsa de apetit pentru lectura a noii generatii. Deloc surprinsa, mi-a spus ca si ei trecusera prin aceeasi pozna cu juniorul lor (cu cativa ani mai copt decat odrasla mea) si mi-a recomandat calduros Harry Potter, personaj pe care eu il priveam cam dintr-o dunga. Victorieeeeeee! Acolo unde clasicii n-au dat niciun rezultat, micul vrajitor a facut adevarate magii. Ai fi surprinsa sa constati ce citeste acum odorul mamei : Kafka si Proust sunt fumati demult.
In concluzie, lasa-l in pace pe Winnetou (mai bine iti clatesti tu ochii cu chipul lui Pierre Brice) si orienteaza-te catre Potter, Narnia, eventual Games-urile propuse de Chris. Bafta!

I Translate it