Author Topic: parere PERSONALA despre emigrarea in Canada  (Read 99765 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline avenirv

• new users
Răspuns: parere PERSONALA despre emigrarea in Canada
« Reply #120 on: Saturday 24 January 2009, 07:47:27 »
In Romania e o lege care permite oricarui avocat strain dreptul de profesie daca se asociaza cu un avocat roman.
O fi la fel si in Coibec?
O fi la fel si in ROC?

In US ai voie sa mergi la Law School numai daca ai facut alta facultate inainte :) Ceea ce da putere lui Law School, ca sa zic asa. Spre deosebire de alte parti.

in canada este ca in usa.

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
    • Rencontres Francophones à Bucarest
« Reply #121 on: Saturday 24 January 2009, 09:38:23 »
te rog frumos spune-mi si mie de cine era dat anuntul acela ? cine il platea si cine il semna ?
sint si eu curios.
multumesc.
Guvernementu' Quebec. Celebrul afis cu "Vivre L'Amerique en Francais". Daca citeai Romania Libera la sfirsitul anilor 90 - inceputul anilor 2000, era imposibil sa il ratezi.
Rencontres Francophones à Bucarest

Réunion bimensuelle ( mercredi, une semaine sur deux + un mercredi flottant, a la discretion de Tudor ) pour les francophones, les amoureux de la langue française et leurs amis.

Offline avenirv

• new users
« Reply #122 on: Saturday 24 January 2009, 10:40:47 »
multumesc, nu l-am vazut. auzisem ca s-au dat anunturi dar nu stiam de cine.
si ce promitea in anunt ? joburi ? case ? masini ? bani ?
ca daca asa este se poate da un lawsuit.

support

• Guest
« Reply #123 on: Saturday 24 January 2009, 14:25:28 »
eu nu tin minte sa fi vazut anuntul ala, dar mi-aduc aminte ca la interviu, cand mi-a dat csq ala, m-a pus sa semnez o hartie cum ca am luat la cunostinta cum si ce e ordinul inginerilor, si ca imi asum faptul ca n-o sa pot profesa ca inginer pana nu indeplinesc formalitatile alora (OIQ adica). asa ca ai semnat ai belit ...., e ca la primarie.

Offline DJ

• Hero Member
« Reply #124 on: Sunday 25 January 2009, 14:30:59 »
multumesc, nu l-am vazut. auzisem ca s-au dat anunturi dar nu stiam de cine.
si ce promitea in anunt ? joburi ? case ? masini ? bani ?
ca daca asa este se poate da un lawsuit.

Iote-l; editia Romania Libera, septembrie 1997

tintin quarantino

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #125 on: Monday 26 January 2009, 05:21:14 »
eu nu tin minte sa fi vazut anuntul ala, dar mi-aduc aminte ca la interviu, cand mi-a dat csq ala, m-a pus sa semnez o hartie cum ca am luat la cunostinta cum si ce e ordinul inginerilor, si ca imi asum faptul ca n-o sa pot profesa ca inginer pana nu indeplinesc formalitatile alora (OIQ adica). asa ca ai semnat ai belit ...., e ca la primarie.
Asa ie, am semnat am belit. Numai ca pe hirtia aia nu scria ca lui francezii le recunoaste practic automat, pe cind lui mie cu studii echivalente si facute semi-in-franta* nu.

* adica in franceza, si conform programei franceze, oficial nu la particoler.

Réunion bimensuelle ( mercredi, une semaine sur deux + un mercredi flottant, a la discretion de Tudor ) pour les francophones, les amoureux de la langue française et leurs amis.

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #126 on: Monday 26 January 2009, 05:26:20 »
Iote-l; editia Romania Libera, septembrie 1997

Cum ai facut sa il gasesti? ( Asta e versiunea mica, dar e acelasi anunt, clar. )

I Translate it

Offline DJ

• Hero Member
« Reply #127 on: Monday 26 January 2009, 12:52:16 »
Cum ai facut sa il gasesti? ( Asta e versiunea mica, dar e acelasi anunt, clar. )

E din arhiva personala (si sentimentala).

Asa a inceput totul (pentru mine, vreau sa zic).
Precum vezi, la vremea aia, Internetul inca nu se descoperise; chiar pentru formularul preliminar (ala de evaluare a sanselor) trebuia comunicat prin posta.

Ce timpuri, dom'le.
tintin quarantino

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #128 on: Monday 26 January 2009, 17:52:56 »
Asa ie, am semnat am belit. Numai ca pe hirtia aia nu scria ca lui francezii le recunoaste practic automat, pe cind lui mie cu studii echivalente si facute semi-in-franta* nu.

pina acum ne bateai la cap sa ne luam dupa tine si sa ne deschidem propria afacere.
acum, tam-nesam, vrei in vreun ordin?

support

• Guest
« Reply #129 on: Monday 26 January 2009, 18:16:40 »

asa o fi daca zi tu; eu is mai modest, nu m-am comparat niciodata cu francezii, nici la limba nici la carte. si nici nu creca avea sens sa-mi puna mie acolo in fata un tabel comparativ cu tarile si studiile si perioada la care li se recunosc studiile. asta creca trebuia fiecare sa se intereseze inainte de a da banul pe biletul de avion, daca il interesa cu adevarat.

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #130 on: Monday 26 January 2009, 20:14:43 »
Mie mi se pare ca aia de la Ordin shtiu ei ce shtiu... daca erai asha de tare scoteai diploma franceza, nu de Dimbovitza...

Nu-mi zi mie ca nu se merea la copiat la voi sau ca nu se mai adunau asha, din cind in cind, bani de protocol...

In Frantza is mai mult ca sigur ca nu ierea ashea.

In alta ordine de idei, yo dzic ca ai fost fericit ca tzi-a dat punctele sa emigrezi, am mai auzit de unii care studiau la nush-ce universitate romano - americana carora nu li s-a recunoscut faculta nici macar ca sa emigreze.

Cit priveshte partea cu "ei ne-au kemat", mi se pare ca deja incep sa aud o placa veke... shi zgiriiata rau... Cum spuneam mai sus, take-it easy! cauta partzi frumoase in lucrurile shi situatziile care te inconjoara... E foarte simplu sa aluneci pe panta depresiei in stilul in care vad ca scrii in ultima vreme...
Live now, pay later!

Offline vybag

• Full Member
« Reply #131 on: Tuesday 27 January 2009, 10:27:45 »

inteleg sa fii frustrat asa la inceput , pina intelegi mai bine regulile, dar sa continui in felul asta dupa ani si ani ("...ne vom intoarce..."-Compact C-Paul Ciuci) nu cred ca da bine la moral...dar tot n-ai zis daca-i intrat, probabil ca nu dupa cum te lamentezi p'aici

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #132 on: Tuesday 27 January 2009, 13:26:18 »
Mie mi se pare ca aia de la Ordin shtiu ei ce shtiu... daca erai asha de tare scoteai diploma franceza, nu de Dimbovitza...

Nu-mi zi mie ca nu se merea la copiat la voi sau ca nu se mai adunau asha, din cind in cind, bani de protocol...

In Frantza is mai mult ca sigur ca nu ierea ashea.

In alta ordine de idei, yo dzic ca ai fost fericit ca tzi-a dat punctele sa emigrezi, am mai auzit de unii care studiau la nush-ce universitate romano - americana carora nu li s-a recunoscut faculta nici macar ca sa emigreze.

Cit priveshte partea cu "ei ne-au kemat", mi se pare ca deja incep sa aud o placa veke... shi zgiriiata rau... Cum spuneam mai sus, take-it easy! cauta partzi frumoase in lucrurile shi situatziile care te inconjoara... E foarte simplu sa aluneci pe panta depresiei in stilul in care vad ca scrii in ultima vreme...
Pardon?
Bani de protocol? Scuza-ma Catalin, dar io nu am dat niciodata spaga la facultate in viata mea. Facultatea mea e asta http://www.ing.pub.ro/
La tine se merea la copiat sau se adunau bani de protocol?
« Last Edit: Tuesday 27 January 2009, 13:37:30 by apaminerala »

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #133 on: Wednesday 28 January 2009, 03:05:37 »
Nici yo n-am dat, nu direct, da' protocoale am platit de mi-au sarit okii... shi nu-i lucru ushor cind stai najpa cu banii...

Cu copiatu', sa fim serioshi.... Intra pe site-ul din Regie shi ai sa vezi acolo proiecte shi copiutze gata facute... Daca tu n-ai copiat never, ever asta nu inseamna ca ceilaltzi n-au facut-o. SHi ashtia de-aici nu-s tembeli. Shtiu shi ei treaba asta.

Ideea mea in toata treaba asta era ca alora de la Ordin li se rupe de programa pe care ai studiat-o... pentru ei ce conteaza e ca diploma vine din Romania. Poate era mai interesant sa fi reusit sa obtzii diploma ta in Frantza. Cred ca atunci aveai mai multe shanse sa scapi de examene, deshi nici asta nu e sigur, ca s-ar putea sa se ia shi dupa locul in care ai studiat nu numai dupa diploma...

Pe de alta parte, 3-4 examene la Ordin n-au omorit pe nimeni. Yo dzic multzam ca nu ne pune sa refacem jkoala de la zero. Shi din alea 3-4 unu-i de franceza, unu' de economie, ramin maxim doua de specialitate. Nu cred ca daca le-ai trecut deja de doua ori (presupunind ca ai sa alegi ceva ce ai dat shi la licentza), n-ai sa le treci shi-a treia oara...

Bafta la Ordin shi tzine-ma la curent cu mersul. Ma intereseaza, sincer. Anul asta cred ca-mi iau inima-n dintzi shi-mi bag shi yo dosaru'... Nu c-ash avea mare nevoie acuma de inelu' fermecat, da' e mai bine sa am spatele asigurat, just in case.
Live now, pay later!

Offline vybag

• Full Member
« Reply #134 on: Wednesday 28 January 2009, 13:26:51 »
bai frate ce de mituri cu ghiulu' asta nazdravan

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #135 on: Wednesday 28 January 2009, 14:23:23 »
bai frate ce de mituri cu ghiulu' asta nazdravan

toate joabele de injiner de la guvern (hydro included) cer panarama aia de inel.

Acu' yo nu neg ca e normala cererea, da' cre' ca shtiu o groaza de baetzi valabili care nu-s ordinatzi shi care le-ar da clasa la orice ora alora cu inelu' fermecat...

Kiar shi la mine la job e oarece diferentza... Ala cu inelu' ia cam 25-30% mai mult salar shi munceshte proportzional mai putzin decit un "project manager" (denumirea sub care is angajatzi neinelatzii).
Live now, pay later!

Massther Clinic - Massage therapy

Offline vybag

• Full Member
« Reply #136 on: Thursday 29 January 2009, 12:12:02 »
toate joabele de injiner de la guvern (hydro included) cer panarama aia de inel.

Acu' yo nu neg ca e normala cererea, da' cre' ca shtiu o groaza de baetzi valabili care nu-s ordinatzi shi care le-ar da clasa la orice ora alora cu inelu' fermecat...

Kiar shi la mine la job e oarece diferentza... Ala cu inelu' ia cam 25-30% mai mult salar shi munceshte proportzional mai putzin decit un "project manager" (denumirea sub care is angajatzi neinelatzii).
Dar de unde stii tu cit cistiga unii si altii, in functie de inel? ai acces la grila lor de salarizare?

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #137 on: Thursday 29 January 2009, 16:25:09 »
Dar de unde stii tu cit cistiga unii si altii, in functie de inel? ai acces la grila lor de salarizare?
crede-ma ca shtiu.. ca ma intereseaza... shi pentru moment, singura pozitzie in care ash putea sa intru e cea de project manager, ca n-am inelu' fermecat. Shi-n pozitzia asta ash cishtiga mai putzin decit acuma ca tehnician.

In general, la injineri nu prea e o grila... Iei cit reusheshti sa negociezi. La tehnicieni, fiind sindicalizat, totul e in nishte grile pe care le shtie toata lumea.

Ca sa nu fie confuzii, vorbesc strict de Videotron. Nu shtiu aiurea cum o fi, da' nu tre sa fie prea diferit.
Live now, pay later!

Offline liliantir

• new users
  • Soferia nu este o Meserie este un Mod de Viata!!!!
Re: Rãspuns: parere PERSONALA despre emigrarea in Canada
« Reply #138 on: Wednesday 05 January 2011, 08:16:47 »
bey ne primesc aia din ioropa cu lopetile de zapada din canada.
super tareeeeee!!!   :laugh: ...  :0143:
I`m not flying too low.... I`m driving too fast!!! B-)

Offline maises

• Jr. Member
  • **
Re: parere PERSONALA despre emigrarea in Canada
« Reply #139 on: Wednesday 05 January 2011, 09:46:40 »
Lucrurile s-au schimbat in lume.
Canada nu mai ofera ce oferea acum 20-30 de ani.
Nici macar ce oferea acum 10 ani.

DEPINDE de fiecare daca este sau nu este o optiune.
Pentru cei cu creier care se desxcurca bine in RO este clar ca NU este o optiune.

Romania nu inseamna insa Sofitel ci si milioane de WC-uri in curte.
Pentru foarte multi romani INCA va ramine o optiune.

De basarabani nici nu mai discut.
La ei poate peste 20 de ani se va pune problema sa NU emigreze.