Author Topic: parere PERSONALA despre emigrarea in Canada  (Read 98988 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline karma

• Sr. Member
Răspuns: parere PERSONALA despre emigrarea in Canada
« Reply #100 on: Thursday 22 January 2009, 17:20:53 »
yo as vre sa stiu, care e mai implinit:
al de lucra dupa 4 ani pe 14-16 la ora "pa meserie" si face ce-i place, cu ceva sanse de avansare, nu chiar de neglijat

sau al de a cumparat de ex franchisa de coffee shop sau whatever business si s-a ingrenat intr-un sistem complicat, dar face ceva mai multi bani de suma mentionata?
'sarna
Mi-as dori sa fiu si eu ignorant ca tine, dar din pacate nu am norocul.

Offline macarena

• no PM
  • Hero Member
  • *
« Reply #101 on: Thursday 22 January 2009, 17:22:14 »
al de lucra dupa 4 ani pe 14-16 la ora "pa meserie" si face ce-i place, cu ceva sanse de avansare, nu chiar de neglijat

sau al de a cumparat de ex franchisa de coffee shop sau whatever business si s-a ingrenat intr-un sistem complicat, dar face ceva mai multi bani de suma mentionata?
'sarna
depinde ce-l satisface mai mult...
"Minds are like parachutes - they only function when open"

http://www.youtube.com/watch?v=PkfftH3xS04&feature=related

Offline georgica81

• Hero Member
« Reply #102 on: Thursday 22 January 2009, 17:28:04 »

'sarna
depinde ce inseamna ceva ala si depinde cat munceste pentru acel ceva.
If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed. = GLOBAL WARMING, SWINE FLU, GOD

Offline karma

• Sr. Member
« Reply #103 on: Thursday 22 January 2009, 19:05:36 »
yo zic ca nu depinde de nimic. comparam mere cu masini de spalat vase
nu e de condamnat ala de isi construieste incet-incet un viitor lucrind pe meserie, 40h/sapt si bani frumosi de pensie etc, mai ales daca asta-l face implinit (vb totusi de professionnals, nu de 14 la ora la zugravit)

nu-i de ridicat in slavi, nici de batjocorit, nici ala de se scoala la 4 sa deschida biznisu la 6 tut fresh si care baga ca berila 100 de ore pa saptamina nu numai ca sa faca bani mai multi, dar si ca sa "nu fie la stapin/patron"....tot daca asta-l face fericit
questii extrem de subiective, as zice
Mi-as dori sa fiu si eu ignorant ca tine, dar din pacate nu am norocul.

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
    • Rencontres Francophones à Bucarest
« Reply #104 on: Friday 23 January 2009, 04:55:32 »
P.S. Acum ai inteles ca tu intrebi ceva doar in mod retoric ?
Man, intreb in mod retoric.

Dar pentru constiinta colectiva macar, si pentru a mea, mi-ar placea sa stiu ce ar fi trebuit sa fac. Frustrarea mea e mai mare cu "sectia in limba franceza" a mea - fiindca la candidati francezi cu aceeasi scoala ca a mea le-au acceptat intrarea in Ordinul de rahat al kilului meu, fara nici un examen, si din prima.

Io stiu o tinara doamna "carele ea" a facut facultatea la Suceava, si i-au dat dreptul de a preda din prima, in timp ce altii nu il primesc. ( Aicea e vorba de profesori, alta mincare de peste decit ingineri, e drept). Pai se compara facultatea facuta la Suceava cu facultatea facuta la Bucuresti?

Io stiu profi de franceza de la Suceava care nici macar nu sunt fluenti in franceza ( or fi stiind ei gramatica multa , e drept ).

Tu crezi ca e normal din partea unui sistem care zice ca vrea emigranti ca in atita timp de cind primesc ei emigranti sa nu fie in stare sa faca un sistem de evaluare stiintific, corect, si declarat ?

Mai ales declarat, adica sa poti sa stii, bai frate am fost respins in locul asta pe baza unei grile de evaluare, si grila de evaluare este cea publicata aici.

De ce sa trebuiasca sa imi arunc io la gunoi 6 ani de scoala ( am facut si maitrisa ) in fata unui coibecea , care daca ar da el examenul in Franta, nu l-ar trece cu siguranta, din motive de lipsa de vocabular si din motive de gramatica defectuoasa?

Si am venit in Coibec invitat, daca vrei sa stii, era un afis in Romania libera pe o pagina intreaga.

Tie iti pare normal asa ceva?

Ca mie imi pare ca toate povestirile de "oameni care au reusit" pe aici sunt povestiri de oameni care au reusit sa fenteze sistemul : ba unul a facut un master muncind in acelasi timp din greu, si dupa aia a gasit munca la facultate ( deci nu in domeniul privat, atentie ! ), ba unul care s-a facut self-employed si este el genial ( desi nici ala nu e mereu pe roze ), ba unul care a stat 2 ani pe social si dupa aia s-a apucat sa se angajeze si el si in sfirsit a ajuns la guvern amploaiat ( mama ce dragi imi sunt astia de la guvern, hihihi ) , ba nu stiu ce altul care a facut o scoala de un an pazind in acelasi timp o cladire noaptea si dupa aia se lauda pe aici ca el s-a angajat la guvern si ca viata lui e lapte si miere, iar in vacante Cuba si Costa Rica ) etc.

Deci, numai descurcareti.

Dar nu am auzit aici pe forumul asta " Domle, stiti ceva, eu am fost la programul de tutorat ala de 3 luni ( ala care s-a desfiintat in 2004, that is ) si am invatat pe brinci timp de 3 luni, nu ma descurcam cu franceza, si am dat niste examene dificile si acuma sunt inginer in Ordin, la 4 luni dupa ce am venit in Coibec.

Da frate, 4 luni, sau 6 luni de efort e un efort corect ca dupa aia sa o duci bine, dar ani in sir de efort ca sa ajungi amploaiat tehnic, asta nu imi mai pare ok.

Iar "guvernementu" care stie bine care e soarta lui imigrantii astia, nu face nimica ca sa ii ajute, dupa ce i-a chemat.

Observa te rog ca nu cer asta de la guvermentu ontarian, unde e munca multa, si rahaturile cu ordinul inginerilor nu se justifica, ci de la guvernementu quebecos, unde e munca putina.
Rencontres Francophones à Bucarest

Réunion bimensuelle ( mercredi, une semaine sur deux + un mercredi flottant, a la discretion de Tudor ) pour les francophones, les amoureux de la langue française et leurs amis.

Offline Gilgamesh

• Full Member
« Reply #105 on: Friday 23 January 2009, 08:24:01 »
apaminerala, iti inteleg "durerea" si stiu asta. Dar nu sunt numai românii in situatia asta. Ci si francezii si cam toti ceilalti imigranti ce vin aici. Chiar as putea spune ca pe anumite "meserii", românii sunt avantajati fata de altii. De exemplu la drept. Si nu numai. Stiu, modul de evaluare al unor diplome e imperfect, unii sunt dezavantajati iar altii chiar se simt frustrati. "Loteria" incepe de acolo, dar nu chiar. In situatia ta, stii unde a fost greseala ? Si nu ma refer la greseala ta, ci a facultatii. Faptul ca nu s-au gândit sa "unifice" diplomele de absolvire cu cele franceze. Adica sa fi avut o diploma franceza, la fel ca francezii pe care-i dai exemplu. Si de aici... vin toate. Pentru ca programa nu concorda nici macar cu ce se facea la sectia "normala". Ar fi trebuit sa se gândeasca mai mult cei care au deschis sectiile alea. Dar... nu a fost asa. Asta a fost ghinionul tau. In rest, ma bucur sa aud ca ai reusit sa faci ceea ce doresti si ca esti bine. Bravo tie si multa bafta !
Give a man a fish and he will be back for more. Slap him with a fish and he will go away forever.

Offline dnc2000ro

• new users
« Reply #106 on: Friday 23 January 2009, 08:28:40 »
... Chiar as putea spune ca pe anumite "meserii", românii sunt avantajati fata de altii. De exemplu la drept. ...
Gilgamesh, poti sa dezvolti un pic ce-ai vrut sa spui mai sus? In ce constau avantajele meseriilor din domeniul dreptului?
Ma intereseaza destul de mult. Mersi.

I Translate it

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #107 on: Friday 23 January 2009, 08:47:25 »
Poti sa imi dai exemplu de o cladire in Montreal ( una singura ! ) in care concierge-ul ia mai mult de 14/ora si nu stie franceza prea multa? Numai sa imi zici cladirea, atit.
Din experienta mea asa ceva nu exista.

Era unu', sorin il keama, consierj la un bloc pe Sherbrooke cu St-Hubert. Bloc de anglofoni. Nu avea nevoie de franceza decit daca ieshea din Montreal. Avea vreo 18$/h in 2005.

Alte intrebari?
Live now, pay later!

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #108 on: Friday 23 January 2009, 09:25:57 »
apaminerala, iti inteleg "durerea" si stiu asta. Dar nu sunt numai românii in situatia asta. Ci si francezii si cam toti ceilalti imigranti ce vin aici. Chiar as putea spune ca pe anumite "meserii", românii sunt avantajati fata de altii. De exemplu la drept. Si nu numai. Stiu, modul de evaluare al unor diplome e imperfect, unii sunt dezavantajati iar altii chiar se simt frustrati. "Loteria" incepe de acolo, dar nu chiar. In situatia ta, stii unde a fost greseala ? Si nu ma refer la greseala ta, ci a facultatii. Faptul ca nu s-au gândit sa "unifice" diplomele de absolvire cu cele franceze. Adica sa fi avut o diploma franceza, la fel ca francezii pe care-i dai exemplu. Si de aici... vin toate. Pentru ca programa nu concorda nici macar cu ce se facea la sectia "normala". Ar fi trebuit sa se gândeasca mai mult cei care au deschis sectiile alea. Dar... nu a fost asa. Asta a fost ghinionul tau. In rest, ma bucur sa aud ca ai reusit sa faci ceea ce doresti si ca esti bine. Bravo tie si multa bafta !
Gilgamesh, tu ai dreptatea ta, intr-un fel. Facultatea s-a gindit sa le unifice dar francezii nu voiau decit daca faceai 2 ani in Franta. Ceea ce la vremea aia era imposibil de finantat din Romania, iar bursele le dadeau romanii la cine voiau ei. Dupa intrarea in EU "unificarea" s-a facut automat si francezii au recunoscut automat diplomele din programul asta ( pentru diploma de master, mi s-a initmplat asa cel putin ).

Ordinul Inginerilor Coibecos, care iti ia 465 de dolari ca sa iti evalueze dosarul pe baza programei si nu a reputatiei scolii , trebuia insa sa observe similaritatea de programe ( am invatat 6 ani ca sa fac si programa romaneasca si aia frantuzeasca, damn! ) si sa actioneze in consecinta.
Desi ei zic ca o fac, nu este asa.
De aici, frustrare si suparare.

Again, nu are nici o legatura cu romanii, are legatura cu faptul ca ei trebuie sa faca evaluarea ASA CUM ZIC EI CA O FAC. ( Sau, ca sa folosesc limbajul chebecos, asa cum am platit sa o faca. )
« Last Edit: Friday 23 January 2009, 09:29:15 by apaminerala »

Réunion bimensuelle ( mercredi, une semaine sur deux + un mercredi flottant, a la discretion de Tudor ) pour les francophones, les amoureux de la langue française et leurs amis.

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #109 on: Friday 23 January 2009, 09:27:43 »
Era unu', sorin il keama, consierj la un bloc pe Sherbrooke cu St-Hubert. Bloc de anglofoni. Nu avea nevoie de franceza decit daca ieshea din Montreal. Avea vreo 18$/h in 2005.

Alte intrebari?
Nu. Nu am alte intrebari, afara de urmatoarea:

Tie ti se pare reprezentativ?

Offline georgica81

• Hero Member
« Reply #110 on: Friday 23 January 2009, 09:45:03 »
Nu. Nu am alte intrebari, afara de urmatoarea:

Tie ti se pare reprezentativ?
sunt destul de multe scenarii de succes, mai mult sau mai putin reprezentative. difera de la om la om, de la ambitie la ambitie. n-o fi reprezentativ, dar e o demonstratie ca se poate.
If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed. = GLOBAL WARMING, SWINE FLU, GOD

Offline vybag

• Full Member
« Reply #111 on: Friday 23 January 2009, 09:59:57 »
Man, intreb in mod retoric.

Dar pentru constiinta colectiva macar, si pentru a mea, mi-ar placea sa stiu ce ar fi trebuit sa fac. Frustrarea mea e mai mare cu "sectia in limba franceza" a mea - fiindca la candidati francezi cu aceeasi scoala ca a mea le-au acceptat intrarea in Ordinul de rahat al kilului meu, fara nici un examen, si din prima.

Io stiu o tinara doamna "carele ea" a facut facultatea la Suceava, si i-au dat dreptul de a preda din prima, in timp ce altii nu il primesc. ( Aicea e vorba de profesori, alta mincare de peste decit ingineri, e drept). Pai se compara facultatea facuta la Suceava cu facultatea facuta la Bucuresti?

Io stiu profi de franceza de la Suceava care nici macar nu sunt fluenti in franceza ( or fi stiind ei gramatica multa , e drept ).

Tu crezi ca e normal din partea unui sistem care zice ca vrea emigranti ca in atita timp de cind primesc ei emigranti sa nu fie in stare sa faca un sistem de evaluare stiintific, corect, si declarat ?

Mai ales declarat, adica sa poti sa stii, bai frate am fost respins in locul asta pe baza unei grile de evaluare, si grila de evaluare este cea publicata aici.

De ce sa trebuiasca sa imi arunc io la gunoi 6 ani de scoala ( am facut si maitrisa ) in fata unui coibecea , care daca ar da el examenul in Franta, nu l-ar trece cu siguranta, din motive de lipsa de vocabular si din motive de gramatica defectuoasa?

Si am venit in Coibec invitat, daca vrei sa stii, era un afis in Romania libera pe o pagina intreaga.

Tie iti pare normal asa ceva?

Ca mie imi pare ca toate povestirile de "oameni care au reusit" pe aici sunt povestiri de oameni care au reusit sa fenteze sistemul : ba unul a facut un master muncind in acelasi timp din greu, si dupa aia a gasit munca la facultate ( deci nu in domeniul privat, atentie ! ), ba unul care s-a facut self-employed si este el genial ( desi nici ala nu e mereu pe roze ), ba unul care a stat 2 ani pe social si dupa aia s-a apucat sa se angajeze si el si in sfirsit a ajuns la guvern amploaiat ( mama ce dragi imi sunt astia de la guvern, hihihi ) , ba nu stiu ce altul care a facut o scoala de un an pazind in acelasi timp o cladire noaptea si dupa aia se lauda pe aici ca el s-a angajat la guvern si ca viata lui e lapte si miere, iar in vacante Cuba si Costa Rica ) etc.

Deci, numai descurcareti.

Dar nu am auzit aici pe forumul asta " Domle, stiti ceva, eu am fost la programul de tutorat ala de 3 luni ( ala care s-a desfiintat in 2004, that is ) si am invatat pe brinci timp de 3 luni, nu ma descurcam cu franceza, si am dat niste examene dificile si acuma sunt inginer in Ordin, la 4 luni dupa ce am venit in Coibec.

Da frate, 4 luni, sau 6 luni de efort e un efort corect ca dupa aia sa o duci bine, dar ani in sir de efort ca sa ajungi amploaiat tehnic, asta nu imi mai pare ok.

Iar "guvernementu" care stie bine care e soarta lui imigrantii astia, nu face nimica ca sa ii ajute, dupa ce i-a chemat.

Observa te rog ca nu cer asta de la guvermentu ontarian, unde e munca multa, si rahaturile cu ordinul inginerilor nu se justifica, ci de la guvernementu quebecos, unde e munca putina.
da pina la urma ai intrat sau ai iesit din ordin?

Offline Gilgamesh

• Full Member
« Reply #112 on: Friday 23 January 2009, 12:03:28 »
Gilgamesh, poti sa dezvolti un pic ce-ai vrut sa spui mai sus? In ce constau avantajele meseriilor din domeniul dreptului?
Ma intereseaza destul de mult. Mersi.

De exemplu in QC dreptul se bazeaza pe sistemul francez, ca si cel din România, bazat pe dreptul roman. Deci un imigrant dintr-o tara din commonwealth, danez  samd au mai multe greutati in a-si echivala studiile. De fapt, caz concret cunoscut, o prietena daneza nu a reusit sa-si echivaleze studiile de drept in QC. Inca lupta pentru asta, dar... De aici rezulta lipsa de a putea sa practici in domeniul in care te-ai pregatit. Exista domenii conexe, desigur, ca asigurarile, unde notiunile de drept te-ar putea ajuta, dar...
Give a man a fish and he will be back for more. Slap him with a fish and he will go away forever.

Offline dnc2000ro

• new users
« Reply #113 on: Friday 23 January 2009, 16:38:50 »
De exemplu in QC dreptul se bazeaza pe sistemul francez, ca si cel din România, bazat pe dreptul roman. Deci un imigrant dintr-o tara din commonwealth, danez  samd au mai multe greutati in a-si echivala studiile. De fapt, caz concret cunoscut, o prietena daneza nu a reusit sa-si echivaleze studiile de drept in QC. Inca lupta pentru asta, dar... De aici rezulta lipsa de a putea sa practici in domeniul in care te-ai pregatit. Exista domenii conexe, desigur, ca asigurarile, unde notiunile de drept te-ar putea ajuta, dar...

Aha inteleg ce vrei sa spui, numai ca din cate stiu eu, sistemul din Quebec e o struto-camila "civil law" cu "common law" asa ca un emigrant din, sa spunem Romania (exemplu luat la intamplare) va intampina aceleasi greutati in echivalarea studiilor precum cel din (din nou exemplu aleator) danez. Ambii vor fi nevoiti sa-si refaca studiile. Avantaj guvernul QC, c'asa-i in tenis :)

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #114 on: Friday 23 January 2009, 16:51:44 »
sunt destul de multe scenarii de succes, mai mult sau mai putin reprezentative. difera de la om la om, de la ambitie la ambitie. n-o fi reprezentativ, dar e o demonstratie ca se poate.
Nu pentru om in sine ( pentru el sunt sigur ca e, ca altfel nu ar fi ramas ). Ci pentru cineva care ar vrea sa imbratiseze meseria de consierj de lux.

Offline Gilgamesh

• Full Member
« Reply #115 on: Friday 23 January 2009, 17:12:50 »
Aha inteleg ce vrei sa spui, numai ca din cate stiu eu, sistemul din Quebec e o struto-camila "civil law" cu "common law" asa ca un emigrant din, sa spunem Romania (exemplu luat la intamplare) va intampina aceleasi greutati in echivalarea studiilor precum cel din (din nou exemplu aleator) danez. Ambii vor fi nevoiti sa-si refaca studiile. Avantaj guvernul QC, c'asa-i in tenis :)

Nu chiar. Avantaj orice guvern "primitor". Australia included.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #116 on: Friday 23 January 2009, 17:20:20 »
In Romania e o lege care permite oricarui avocat strain dreptul de profesie daca se asociaza cu un avocat roman.
O fi la fel si in Coibec?
O fi la fel si in ROC?

In US ai voie sa mergi la Law School numai daca ai facut alta facultate inainte :) Ceea ce da putere lui Law School, ca sa zic asa. Spre deosebire de alte parti.

Offline Tacalin

• Hero Member
« Reply #117 on: Friday 23 January 2009, 18:53:37 »
deci nu avem incotro, trebuie sa emigram in romania, nu?

Una peste alta, parerea mea e ca daca  vrei sa vezi rahat, gaseshti peste tot cite ceva najpa. Insa nu cred ca face bine la pisic sa vinezi mereu doar rahat... Incearca sa vezi shi partzile pozitive ale unui sistem, is convins ca el putzin aici in Canada is mai multe decit in alte partzi
Live now, pay later!

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
« Reply #118 on: Saturday 24 January 2009, 02:24:48 »
Man, de obicei Romania copiaza obiceiuri din alte parti.
De asta am mentionat - nu stiu daca cineva s-a gindit, dar nu ar fi extraordinar pentru un avocat sa se asocieze doar cu un avocat chebecos, si sa poata profesa?

Man, n-ar trebui sa te ocupi de soarele ala?
« Last Edit: Saturday 24 January 2009, 02:29:07 by apaminerala »

Offline avenirv

• new users
« Reply #119 on: Saturday 24 January 2009, 07:45:44 »
...Si am venit in Coibec invitat, daca vrei sa stii, era un afis in Romania libera pe o pagina intreaga.
...

te rog frumos spune-mi si mie de cine era dat anuntul acela ? cine il platea si cine il semna ?
sint si eu curios.
multumesc.