Author Topic: Frica?  (Read 6769 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline epsiloncaprolactama

• new users
Re: Frica?
« Reply #20 on: Thursday 24 November 2005, 10:13:57 »
Vreau o familie normala, cu copii la scoala, cu cateva ore la un patinoar, cu un weekend/ luna la schi, cu un concert tare/ an, cu o premiera la un film intr-un cinematograf cu baietii mei, cu o partida de pescuit cand avem timp. Si toate astea in putinele zile in care, eventual, nu am munci. Intrebare tampita: oare se poate?

tocmai cand ziceam ca vad si eu in sfarsit un topic fain, fara aberatii...a aparut baricada  >:(

ce zici tu sus in quote, asta e canada ....zic eu.

dar totul se bazeaza pe cat de bine stii limbile, ce asteptari ai, cat esti de dispus la unele sacrificii .... cum zicea si Agno... si numai...toti ceilalti au dreptate....

problemele pe care le vad eu sunt mai mult sentimentale ...departarea de parinti...de cultura europeana ... de un statut social ...
problemele financiare sunt in general doar la inceput...depinde de multi factori...inclusiv de sansa.

ca sa emigrezi tb sa fi hotarat s-o faci ... HOTARAT!

nu vana un pasaport .... e un tzel marunt ...

chipintaci

edit:  no.... ia uita-te la casa asta canadiana:) pregatita de Craciun! am facut ieri primele teste  :D ;D :P

http://homepage.usask.ca/%7Eamn076/lights.wmv

Offline baricada

• new users
« Reply #21 on: Thursday 24 November 2005, 12:07:39 »
tocmai cand ziceam ca vad si eu in sfarsit un topic fain, fara aberatii...a aparut baricada  >:(
sa intelegem ca au aparut baricade,obstacole in calea fericirii tale?
sau tu zici de mine,prietene bun? Pentru ca sincer,eu n-am scris aberatii,sunt in ton cu toata lumea si cu binele general de care avem toti romanii parte aici in Canada.Tu vezi altfel? ::)

ca sa emigrezi tb sa fi hotarat s-o faci ... HOTARAT!
nici unul din cei cunoscuti de mine nu e si nu era hotarat si totusi i-au lasa sa vina si se descurca bine aici.stiu si eu ce s amai zic..legea ta spune altfel..sa modificam realitatea atunci?

nu vana un pasaport .... e un tzel marunt ...
unii cred ca niste cuvinte pe hartie nu inseamna nimic.asa si e,casa e importanta,eu sunt de acord cu tine!

edit:  no.... ia uita-te la casa asta canadiana:) pregatita de Craciun! am facut ieri primele teste  :D ;D :P

http://homepage.usask.ca/%7Eamn076/lights.wmv
si uite ca a aparut...aici prietenii mei au ras de mine..cica:" tu credeai ca omul asta posteaza asa gratuit?" si radeau adica..nu stiu ce sa-nteleg,poate-mi spui tu. eu am zis ca nu..ei ca vezi bine a adaugat si "canadiana" ca sa fie lucrurile clare..mai ramanea sa dea numele bancii unde are ipoteca si de cand a luat de la venirea in Canada..dar sunt rai..noi stim mai bine.

Offline baricada

• new users
« Reply #22 on: Thursday 24 November 2005, 12:13:08 »
Nu stiu care e problema ta, de esti asa agresiv/a.
Nu vad unde am venit cu agresivitate in postarile mele,serios. Da' daca tu ai vazut o sa incerc sa fiu mai cu blandete.

A zis vreunul din noi de mari realizari?
Da,si e normal.pentru ca toata lumea suntem realizati,am zis si eu asta..ramane sa discutam ce plasma luam intre una de 4500 si alta de 6500.Desi cam slabutze ele.

Am proslavit lejera patrundere pe piata muncii?

Acum sa nu te superi pentru agresivitate..dar aici ai dreptate..nimeni n-a zis ca e usor,nici macar eu. Aici toata lumea zice ca e greu..prietenii mei spun ca toata lumea zice asa ca sa scoata in evidenta cat de curajos sunt ei si "fortele lor proprii" dar stii cum sunt prietenii mei.

Am zis ca e raiul pe pamint aici? Am zis cite jdemii de coco producem pe an?...In "domeniul" nostru? Calm,frate/soro.
Dar uite,ca sa vezi ca prietenii tau m-au adus pe drumul cel bun,datele mele reale:
-somer de 14 luni
-traiesc din ajutorul de somaj,in Alberta mai mult ca suficient
-copilul meu uraste Canada si tot ce inseamna ea,scoala,prieteni,tot
-sotia mea nu are servici,sta acasa si dispera
-eu am doctorat,2 mastere si nu am de lucru permanent. Mai curat wcuri cind am noroc si cind sunt chiar boier duc pizza la barosanii care isi permit.
-cunosc foarte multi romani,suntem prieteni buni,iesim la gratare si ascultam manele
-stau intr-un bloc de carton
-de unde concedii,fara slujba
-in tara eram director general, membru in 3 CA si altele,cistigam in ma-sa 2000 de dolari pe luna numai ca sa ies din casa. Ce mai director eram eu...

Cred ca asta e o prezentare care prietenilor tai  sa li se para realista. Si este adevarata cap-coada,gata,ma predau...
Eu ma bucur daca tu esti bine,asa e normal la romani,doar stii si tu. Oricum salutam albertanienii pe oriunde ii gasim!

Offline epsiloncaprolactama

• new users
« Reply #23 on: Thursday 24 November 2005, 12:14:40 »
baricado, prietenii astia ai tai vorbesc cu tine asa prin somn?  cand esti unul cand celalat? personalitati multiple?

imi pare rau ca nu ai vazut partea de umor de la ultimul rand .... cred ca ai mici probleme de personalitate .... ;)

« Last Edit: Thursday 24 November 2005, 12:22:59 by epsiloncaprolactama »

Offline vacaru

• Full Member
« Reply #24 on: Thursday 24 November 2005, 12:21:17 »
Eu unul sunt depasit.
Chiar nu mai inteleg nimic.
Ma rog,nu e prima oara...si nici ultima.

Offline baricada

• new users
« Reply #25 on: Thursday 24 November 2005, 14:39:57 »
baricado, prietenii astia ai tai vorbesc cu tine asa prin somn?  cand esti unul cand celalat? personalitati multiple?

imi pare rau ca nu ai vazut partea de umor de la ultimul rand .... cred ca ai mici probleme de personalitate .... ;)

am ras si eu in nasurile sau nasii prietenilor mei,stiam eu ca esti de buna credinta ca sa zic asa,si cu simtul umorului! Ei au luat-o in serios! 1-0 pentru mine. Cu ei. :-*

Offline Thor

• new users
    • Forum pescuit
« Reply #26 on: Saturday 26 November 2005, 14:45:00 »
Pentru insi cu greutate in Romania, oameni de peste o mie, doua, trei de euro la salariu Canada nu ofera mare lucru. Pentru ca ei oricum pot schia in Austria sau merge la plaja in Croatia.

Eu unul am tot tinut criteriul asta (nu absolut ci ca un instrument brut) al venitului. Faci peste 1000 de euro/familie/luna, ramai in Romania. E foarte greu (dar nu imposibil) sa ajungi la acelasi life-style aici. Faci sub, atunci probabil iti va fi mai bine aici.

In clipa de fata scriu din RO. Sincer? Oricat ai face in RO, daca stii o meserie de la bine in sus, sterge-o frate ca nu se merita, e cu muuuuuuuult mai bine in Canada. Si apropo Agno, stiu cel putin 3 familii in Canada a caror venit era in RO cu multisor peste mia aia de euro de care se vorbeste. Stii ce e culmea? Au ajuns in Canada cand recesiunea era in toi si s-au descurcat mai mult decat bine, o duc peste medie si in Canada ca si in Romania si culmea culmilor nici unul din ei nu s-ar intoarce nici macar ca turist in RO. Singurii pe care i-as sfatui sa NU emigreze sunt cei care totdeauna au fost ajutati de "mamica" si "taticul" si care nu au putut face nimic fara macar o "proptea", astia sunt cei care nu se vor adapta niciodata.
In rest nimic nouin Ro (de fapt mint) preturile sunt cu mult mai mari decat acum 4 ani si la prea putine produse sunt mai mici decat in Canada (Ex. tigarile).

I Translate it

Agnos

• Guest
« Reply #27 on: Sunday 27 November 2005, 00:44:43 »
In clipa de fata scriu din RO. Sincer? Oricat ai face in RO, daca stii o meserie de la bine in sus, sterge-o frate ca nu se merita, e cu muuuuuuuult mai bine in Canada. Si apropo Agno, stiu cel putin 3 familii in Canada a caror venit era in RO cu multisor peste mia aia de euro de care se vorbeste. Stii ce e culmea? Au ajuns in Canada cand recesiunea era in toi si s-au descurcat mai mult decat bine, o duc peste medie si in Canada ca si in Romania si culmea culmilor nici unul din ei nu s-ar intoarce nici macar ca turist in RO.

Nu te contrazic, cunosc si eu o asemenea familie, insa nu poti spune ca sunt reprezentativi pentru coada aia mare de la usa ambasadei Canadei. Acuma poate-s subiectiv, insa cred ca grosul celor care emigreaza sunt inginerii/economisti/TCM-isti care adesea nici n-au practicat in meseria lor, dar au reusit la interviu sa mai aduca din condei una, alta. Zic de masa mare de oameni. Si care evident ajung la salariul ala de peste 20/ora dupa multa munca, multa vointa si/sau scoala aici. Care au stofa.

A.

Offline baricada

• new users
« Reply #28 on: Tuesday 29 November 2005, 09:48:52 »
In clipa de fata scriu din RO. Sincer? Oricat ai face in RO, daca stii o meserie de la bine in sus, sterge-o frate ca nu se merita, e cu muuuuuuuult mai bine in Canada.
Asa e! si noua ne plac foarte mult conditiile puse de unii si de altii pentru a veni in Canada,cineva dadea chiar un sfat foarte bun cum ca daca ai doua urechi sa vii sigur in canada,altul ca daca ai un nasture in buzunar altfel sa nu vii pe aici. Asa e.

In rest nimic nouin Ro (de fapt mint) preturile sunt cu mult mai mari decat acum 4 ani si la prea putine produse sunt mai mici decat in Canada (Ex. tigarile).
Da,da,nimic nou imi spun si prietenii mei de acolo,ehh unu doua loganuri noi,altul o toyota mai medie asa,termopane,lcd-uri si prostii din astea de oameni care mor de foame. Dar e greu si n-au bani,sa se stie peste mari si tari. Tareee greu. Ne e mila de dansii.

Offline baricada

• new users
« Reply #29 on: Tuesday 29 November 2005, 09:50:41 »
Nu te contrazic, cunosc si eu o asemenea familie, insa nu poti spune ca sunt reprezentativi pentru coada aia mare de la usa ambasadei Canadei. Acuma poate-s subiectiv, insa cred ca grosul celor care emigreaza sunt inginerii/economisti/TCM-isti care adesea nici n-au practicat in meseria lor, dar au reusit la interviu sa mai aduca din condei una, alta. Zic de masa mare de oameni. Si care evident ajung la salariul ala de peste 20/ora dupa multa munca, multa vointa si/sau scoala aici. Care au stofa.

A.

Asa-i,multa multa munca,multa multa scoala,tabela mea zice vreo 6 ani...ia stai...cum 30 de dolari din a doua saptamana? Pai nu vezi domn'le care e regula? N-auzi multa multa munca...da..si ce daca-mi arati cecul..uite regula aici deja facuta. :-*

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #30 on: Tuesday 29 November 2005, 13:58:24 »
baricada vorbeste mult si fara rost.

Offline vacaru

• Full Member
« Reply #31 on: Tuesday 29 November 2005, 15:20:59 »
Imi pare rau,Nico,in general ai dreptate,dar acum te contrazic:

baricada vorbeste fara rost si mult.

Dar citeodata, cind ii patrund meandrele,e simpatica...doar citeodata.
Altfel,are multi prieteni.

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #32 on: Tuesday 29 November 2005, 15:30:13 »
mda... ca de "mistocari de doi lei" duceam noi lipsa...

Agnos

• Guest
« Reply #33 on: Tuesday 29 November 2005, 15:50:27 »
baricada vorbeste fara rost si mult.
Dar citeodata, cind ii patrund meandrele,e simpatica...doar citeodata.
Altfel,are multi prieteni.

Scary ...

Offline old

• Sr. Member
  • It's a miracle that curiosity survives education
« Reply #34 on: Sunday 04 December 2005, 20:22:12 »
Si unde vroiam sa ajung, ca sfat : asuma din start o marja de relativitate la tot ce citesti : nu e vorba ca ai citi minciuni!!!! Dar accepta ca aspectul cutare, desi real si  neplacut, nu e obligatoriu sa te atinga direct. Au contraire, aspectul cutare, desi frumos si promitator, nu e litera de lege si nu inseamna ca ai dreptul si tu la el

DJ, asta e sfatul care se poate da cuiva ... si ca sa mearga both ways: nu e litera de lege ca orice bine/rau se intampla cuiva trebuie sa ti se intample tie. Si ca sa fiu cabotin, il parafrazez pe JFK:
Nu te intreba ce poate sa-ti dea Canada, ci daca ce vrei tu de la Canada poti ...
« Last Edit: Sunday 04 December 2005, 20:24:28 by old »
When forty million people believe in a dumb idea, it's still a dumb idea

Offline xKrokus

• new users
« Reply #35 on: Monday 05 December 2005, 09:24:55 »
baricada vorbeste mult si fara rost.

Nico, fara suparare, dar pe topicul asta prima ta postare este sa te leagi de un alt user. Crezi ca e normal ?

Massther Clinic - Massage therapy

Offline baricada

• new users
« Reply #36 on: Monday 05 December 2005, 09:35:54 »
Nico, fara suparare, dar pe topicul asta prima ta postare este sa te leagi de un alt user. Crezi ca e normal ?
Eh nu ca eu nu cred ca romanii sunt rai si se leaga de tine,de unde ai scos-o? Cred ca din context. Suntem convinsi ca in seninatatea lor realizata ei n-ar putea face una ca asta. Ii pupam. :-*

Offline casamede

• new users
« Reply #37 on: Monday 05 December 2005, 14:45:08 »
Soma , Nicaieri nu exista viata Normala, asta este o timpenie injectata in capul Romanilor creduli de uriasa masina de propaganda Canadiana, Vest Europeana, si Americana.

Offline casamede

• new users
« Reply #38 on: Monday 05 December 2005, 14:53:23 »
Daca vrei sa vezi care este fata reala a Canadei, atunci citeste situl de mai jos:

www.geocities.com/casamede2005

Mai bine injuri acum, decit dupa ce ai aterizat la Montreal sau altundeva.

Offline BUJ-BUJ

• new users
« Reply #39 on: Monday 05 December 2005, 16:55:02 »
 Nicaieri nu exista viata Normala...... Vest Europeana

Hopa, ai fost si pe aici ? Atunci zi repede ce si cum !