Author Topic: ADEVARUL DESPRE CANADA..  (Read 11401 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline maripor

• new users
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #20 on: Thursday 07 October 2004, 20:43:19 »
Quote from: shugharitza
Tipic! Cineva da de inteles ca are necazuri mari si se gasesc destui voinici care sa-i spuna ca de fapt a fost vina ei. Pana acum n-am auzit nici o voce care sa incerce sa o incurajeze pe biata femeie. Cu atat mai putin sa-i dea o mana de ajutor.
Mie mi se pare ca un cosmar tot ce i s-a intamplat celei care a scris mesajul. Si incerc sa ma gandesc cu ce as putea s-o ajut. Din pacate nu-mi vine nici un fel de idee...

Multumesc! Sa stii ca si eu mi-am spus tot timpul ca numai eu  sunt vinovata pentru pierderea actelor, pina cind un angajat de la SAAQ mi-a spus ca nu e vina mea, pentru ca sigur am trecut cel putin pe linga o masina in care am vazut niste acte uitate insa nu am spart geamul sa le fur.

Offline mihaimont

• Hero Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #21 on: Thursday 07 October 2004, 22:55:37 »
Quote from: shugharitza
Tipic! Cineva da de inteles ca are necazuri mari si se gasesc destui voinici care sa-i spuna ca de fapt a fost vina ei. Pana acum n-am auzit nici o voce care sa incerce sa o incurajeze pe biata femeie. Cu atat mai putin sa-i dea o mana de ajutor.
Mie mi se pare ca un cosmar tot ce i s-a intamplat celei care a scris mesajul. Si incerc sa ma gandesc cu ce as putea s-o ajut. Din pacate nu-mi vine nici un fel de idee...

Cind e vina altuia atunci e de inteles..cind incsa ti le faci singur inseamna ca e vina ta si nu exista nici o scuza!
Mama prostilor e mereu gravida.

Offline scufita cu 2 fani

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #22 on: Thursday 07 October 2004, 23:13:45 »
Mihaimont, eu cred ca este normal sa fim un pic mai indulgenti, este clar ca au existat si multe greseli, dar....nu a fost numai vina ei....

Ceace e greu, insa, de explicat pt. mine, este existenta gandacilor in blocurile montrealeze. Eu pana acum nu am vazut asa ceva (am umblat prin destule blocuri si apartamente) si nici nu am auzit povesti cu gandaci de la prieteni  :D . In schimb, in blocul meu din Ro, unde erau numai proprietari, si nu oricum, doctori, avocati, etc, era plin de tot felul de asemenea specimene, ai fi putut sa-ti faci insectar de scoala, lejer, in doar cateva zile. Ba chiar intr-o buna zi am avut un vizitator mai special, care mi-a mancat sapunul si buretele din cada  :D . Era gri si avea codita  :D . Si nu era veverita. Dar sunt convinsa ca exista si pe aici gandaci, desi......tre` sa fii taaaaaare baftos sa-i intalnesti.

Offline tornado_old

• Hero Member
    • "Sunt inofensiv da' gandu' meu e criminal"
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #23 on: Thursday 07 October 2004, 23:30:46 »
Quote from: foreveryoung

Ceace e greu, insa, de explicat pt. mine, este existenta gandacilor in blocurile montrealeze. Eu pana acum nu am vazut asa ceva (am umblat prin destule blocuri si apartamente) si nici nu am auzit povesti cu gandaci de la prieteni  :D . In schimb, in blocul meu din Ro, unde erau numai proprietari, si nu oricum, doctori, avocati, etc, era plin de tot felul de asemenea specimene, ai fi putut sa-ti faci insectar de scoala, lejer, in doar cateva zile. Ba chiar intr-o buna zi am avut un vizitator mai special, care mi-a mancat sapunul si buretele din cada  :D . Era gri si avea codita  :D . Si nu era veverita. Dar sunt convinsa ca exista si pe aici gandaci, desi......tre` sa fii taaaaaare baftos sa-i intalnesti.

Deci pt. tine din punctul asta de vedere este mai bine in Canada, uite, bifeaza acolo sa se adune...eu am avut urechelnitze, paianjeni...dar si bondari sa fii avut si nu ma gandeam sa fac o comparatie din asta miriapodica cu romania!?!
 De exemplu in romania ma simteam extraordinar la herculane..dar nu m-am gandit acolo sa numar viperele sau drosofilele melanogaster!!!
 Mai, mai...
PS . imi place aici...
no solo son palabras que se dicen al azar,
por un momento y sin pensar.
Son esas otras cosas que se sienten sin

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #24 on: Thursday 07 October 2004, 23:40:45 »
:D

Ok, trebuie sa recunosc ca am gasit o furnica in living, fi-r-ar a dracu` de Canada sa fie !  :D

Dar legatura dintre Baile Herculane si masa mea de bucatarie este fix nula  :D .

Offline maripor

• new users
punct final
« Reply #25 on: Friday 08 October 2004, 02:03:08 »
Au patit-o altii mai rau, numai ca nu toti au "prieteni" in Romania, viitori cetateni ai Canadei, care sa inpartaseasca acest lucru pe forum. Nu in asta consta adevarul despre Canada, ci in numarul mereu crescind al celor "care o duc bine in Romania" si care fac cerere de emigrare in Canada de atita bine

marieta

• Guest
gindaci
« Reply #26 on: Friday 08 October 2004, 08:07:11 »
din pacate sint gindaci in montreal, si multa mizerie in anumite zone. exista intotdeauna "o natie" care vrea sa faca bani din nimic. acestia cumpara blocuri vechi, tare vechi si le inchiriaza unor amariti de imigranti! sfat, incercati sa apelati la un prieten ce o sa va ajute sa evitati asemenea zone cind ajungeti aici. ca fapt divers organizatiile civele sau cum sa le zic, oamenii normali incearca sa lupte pentru demolarea acestor mizerabile cladiri dar proprietarii au si ei BANII LOR!

I Translate it

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #27 on: Friday 08 October 2004, 09:19:31 »
Eu cred ca si mai bine ar fi sa mentionam direct pe forum cladirile si zonele cu pricina, ca sa stie toata lumea de ce sa se fereasca, nu toti cei care stau in Montreal au vazut gandaci sau au auzit vorbindu-se de asta.

Offline dunarel

• new users
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #28 on: Friday 08 October 2004, 14:52:27 »
Si noi (in Romania) aveam gandaci garla.

Tata zicea: sunteti de vina: nu duceti gunoiul, lasati mancare pe masa, nu maturati nu spalati- sunteti niste jegosi, de aia aveti gandaci.
Si avea dreptate oarecum, nu suntem chiar asa de atenti cu curatenia.

Dar a venit clipa cand am descoperit un insecticid: REGENT.
E o chestie industriala, pt. gandacii de colorado din culturi.
Am dat cu ala si 6 luni nici picior de gandac, si asta pastrand acelas comportament.

Acum au mai aparut, am mai dat, si mai exista din cand in cand unul noaptea cand deschizi usa la bucatatie, fuge de se ascunde.
Nici nu ma grabesc sa-l omor ca nu e o problema, numarul e mic si nu mai creste.

Oricum substanta este singura, si capabila. Celelalte au fost si scumpe si apa de ploie. La noi se gaseste la farmaciile veterinare.

REGENT RULES.

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #29 on: Friday 08 October 2004, 21:00:50 »
Sa stii ca de aia nu am gandaci acum....., sunt o harnicutaaaaaa :lol: !!!!

Si mi-e un drag de bucatarie, de mor. Zace mancarea pe masa de dimineata pana seara, dar gandaci tot nu sunt !!!

A propos de gandacii din Ro, am avut intotdeauna o mare enigma, nu pot sa-mi imaginez de unde ieseau noaptea, erau unii din aia de colectie, maaari si negri  (brrrrrrr !!! ), la un moment dat imi era si frica sa ma duc la baie noaptea (veneau numai dupa ora 23), ca erau cu toata familia in vacanta la mine in baie, mama tata, puii si, optional, mai venea si unchiul cu matusa. Reuseam sa-i starpesc cu papucul si sa-i las orfani pe bietii BB-i, care erau, de altfel, f rapizi, dupa care imi chemam sotul sa-i ia cu hartie igienica, ca mie imi era frica de ei si morti. Erau absolut infioratori, fugeau de lumina si intrau rapid pe sub covor, totusi, nici acum nu m-am lamurit pe unde intrau, nu aveam orificii de la canalizare neastupate, poate prin scurgerea de la chiuveta.......brrrrrrrrrrrr, un adevarat cosmar, bine ca am scapat !

Offline nelutut

• new users
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #30 on: Friday 08 October 2004, 21:40:48 »
Pai daca ati locuit in asemenea conditii in Ro este normal sa fiti incantati de Canada !!

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #31 on: Friday 08 October 2004, 22:11:47 »
Pai am zi eu altceva ?

Am locuit in conditii deosebite in Ro  :D , era bloc de betoooooooon :lol: , in centrul orasului, 3 camere, decomandat.

Acum stau in bloc de lemn, in cartier de emigranti, si e de 1000 ori mai bine.

Offline tornado_old

• Hero Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #32 on: Friday 08 October 2004, 23:16:46 »
Quote from: nelutut
Pai daca ati locuit in asemenea conditii in Ro este normal sa fiti incantati de Canada !!

ai aparut?chiar imi era dor de tine..ce mai faci?

Offline ioana

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #33 on: Saturday 09 October 2004, 06:16:05 »
Ajunge cu gandacii. Pliiiz.

Tornado, eu te credeam in Ro. :)  :???:
i can and i will

Offline tornado_old

• Hero Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #34 on: Saturday 09 October 2004, 10:55:58 »
Quote from: ioana
Ajunge cu gandacii. Pliiiz.

Tornado, eu te credeam in Ro. :)  :???:

Si eu ma mai cred cateodata :lol:

Offline ioana

• Sr. Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #35 on: Saturday 09 October 2004, 12:51:42 »
Si de cand esti acolo? Sau nu e treaba mea? :-D
Si ce cauta subiectul asta pe emigrare? :???:
i can and i will

Massther Clinic - Massage therapy

Offline tornado_old

• Hero Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #36 on: Saturday 09 October 2004, 15:25:40 »
Quote from: ioana
Si de cand esti acolo? Sau nu e treaba mea? :-D
? :???:

PAi tu nu vezi ca nu mai am lesa???De aia nu ai vazut cand m-am indepartat de romania..la inceputul lunii septembrie..sunt proaspat..

Offline nasti

• Hero Member
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #37 on: Sunday 10 October 2004, 03:30:36 »
Vedeti, pt mine a cazut mitul ala in care se spune ca in Canada poti sa iti lasi masina fara grija in parcare, dupa ce am citit, inainte de a fi editata scrisoarea de catre admin, ca un nemernic i-a furat portofelul cu acte din masina fostei colege. O fi un caz singular, poate, dar constat cu tristete ca nemernici sint peste tot.
Acum tre sa recunosc totusi ca problema nu consta in nemernicii aia gainari, care sparg si ei o masina pt un portofel, ci nemernicii aia de la virf, care fura totul si nu patesc nimic, ceea ce in Ro avem din abundenta, iar in Ca, sint convins ca nu se pune problema.

Ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele, iar El, ... zimbeste ...
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall...

Offline nelutut

• new users
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #38 on: Sunday 10 October 2004, 05:09:02 »
,,... ci nemernicii aia de la virf, care fura totul
si nu patesc nimic, ceea ce in Ro avem din abundenta,
iar in Ca, sint convins ca nu se pune problema."

Absolut sigur, aici aia de la varf nu fura totul, nu -
ei doar delapideaza si mai lasa cate ceva pentru cei
cu ajutor social.
Romanasii au o scuza, ei or trait saracii saraci 50 de ani iar acum vor vile cu piscine care se invart dupa soare cum or vazut la sasalai si asta repede nu in 20 de ani cum o zis guru Brucan.
Ciorditorii de aici nu au insa scuze pentru ca nu au ce face cu piscinele altceva decat patinoar.

Ma romani habar nu aveti cat de fericiti sunteti in saracia si nimicnicia voastra, nu aveti bani da nici griji, stati acasa ca-i mai bine, in cacanada nu primesti bani DECAT DACA II MERITI ADICA DACA ,,PRODUCI" CEVA UTIL, intelegeti ? fiecare cent trebuie muncit iar daca ai datorii de genul rata la casa + masina ii bai mare de tot iar pana le platesti ajung epave de tot impreuna cu voi, NU MERITA EFORTUL, asa ca nu mai visati cu felinarele aprinse.
Da io tot va urez noapte buna si vise placute !

pisi. daca in Ro nu ati reusit sa ,,produceti" bani, in tara unde frecatul de menta este platit, aici nici atat, parca va vad deja pe banda, cot la cot cu chinezii la tricotat ciorapi sau la injectat plastic (va spun numai voua - dar numai spuneti nimanui - ca acolo ii plin de romani ,,REALIZATI" care posteaza pe aici laudandu-se cu ,,jooooburile" lor - eu ii inteleg - dupa asemenea munca si efort numai sunt lucizi)

Offline ade777

• Hero Member
    • [move][b][glow=#C8BBBE,2,300][color=blue]Hai [/color][color=yellow]Rom[/color][color=red]ania![/color][/glow][/b][/move]
ADEVARUL DESPRE CANADA..
« Reply #39 on: Sunday 10 October 2004, 07:16:57 »
eu cand v-am spus ca in cazul bietului nelutut sunt probleme grave de sanatate, voi nu ma credeati.... :cool:
Speranta nu moare NICIODATA. Sau, daca va trebui vreodata sa moara,atunci cu siguranta va muri dupa moartea mea...SUNT CONDAMNAT SA INVING