Author Topic: adevarul despre canada - sau cum sa ne ferim de integrare  (Read 8956 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nicuprietenos

• Hero Member
Re: adevarul despre canada - sau cum sa ne ferim de integrare
« Reply #20 on: Monday 18 July 2005, 18:15:48 »
neinformat zburlici asta. cu scotch isi repara masinile, casele le repara cu tuburi de silicon si acrilic.
Be the person your dog thinks you are.

Offline luciano

• new users
« Reply #21 on: Tuesday 19 July 2005, 18:28:28 »
Nu puiu , doar putin alergic la smekerii

Offline zzzburlici

• Hero Member
« Reply #22 on: Wednesday 20 July 2005, 07:09:27 »
aceste cuvinte ne doare...   :o

Offline luciano

• new users
« Reply #23 on: Wednesday 20 July 2005, 09:38:21 »
Cine a zis ca aici e totul perfect ? dar nu stiu de ce va place si va atrage sa vedeti numa ce e rau  !
Aia ce ai scris tu e  " adevaru despre CAnada "  vrei sa zici ?? 

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #24 on: Wednesday 20 July 2005, 12:03:00 »
Luciano, ce se intimpla cu tine?
Tu citesti in diagonala sau nu pricepi umorul? Atita ai priceput tu din ce a scris zzzburlici???? "va atrage sa vedeti numai ce e rau"? ia mai citeste o data... incet si cu atentie

Offline zzzburlici

• Hero Member
« Reply #25 on: Wednesday 20 July 2005, 21:58:35 »
macar titlul.. :))

Offline luciano

• new users
« Reply #26 on: Wednesday 20 July 2005, 23:26:27 »
Nu stau sa puric toata povestea iti dau un singur exmplu
Uite afirmatia asta :
"am vrut sa ma angajez la spalat bude, dar mi-au cerut un doctorat in microbiologie; "

e bullshit , cate anunturi am dat aici pe forum sa vina la mine la Burger King sa lucre si au fugit toti de munca desi nu se cere nici un doctorat
 iti spun eu cum e ,
destui romani aici nu vor bani munciti pentru ca vad la canadieni ca ii fac usor si nu inteleg de ce trebuie ei sa isi rupa oasele doar asa pt ca is emigranti ?Nu is canadienii  de vina ca te-ai nascut / format in ro  si nu te conformezi cu sistemu lor
Laso balta cu doctoratu ca e de lucru destul e si bine platit se inchide ochii la negru ,e greu cei drept , numa nu se vrea bani munciti
si cand va aud ca mai si dati vina pe canada ...
« Last Edit: Wednesday 20 July 2005, 23:29:27 by luciano »

I Translate it

Offline luciano

• new users
« Reply #27 on: Wednesday 20 July 2005, 23:38:21 »
Daca ar fi sa spun scurt in 2 cuvinte cum e aici as zice atat : E bine da greu , ca in armata .
E bine ca se pot face multe lucruri bune dar cu greutate si multa rabdare.
Eu cred ca oricat de atent citeste cineva ce ai scris tu ramane cu o impresie f gresita despre canada si pana la urma de aceea am si postat .PLus ca nic nu am nevoie sa recitesc , genu asta de critici le aud mereu la un anumit tip de emigranti , mereu cu gropile din montreal , coada cea mare la -40 din boxing day de craciun ma mir ca ai uitat-o si alte din astea ,aceeasi placa

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #28 on: Wednesday 20 July 2005, 23:48:10 »
A glumit ma omul, ce ai ? Zburlitule, pe viitor baga un warning de ala de FBI ... adica "Atentie, urmeaza moment comic" ... sa nu mai bagi lumea-n ceatza.

A.

Offline zzzburlici

• Hero Member
« Reply #29 on: Thursday 21 July 2005, 06:58:54 »
eu unul, ma dau batut; ma poate ajuta cineva cu un algocalmin?
 ??? ::)

UrsuTm

• Guest
« Reply #30 on: Thursday 21 July 2005, 08:00:25 »
mda....unii se ataca mai mult decat usor...:)
era o gluma pe care mai mult de jumate din cei ce-au postat la topic n-au inteles-o

of doamne.. ::)

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #31 on: Thursday 21 July 2005, 08:17:31 »
Luciano, read my lips:
"Simtul umorului este apanajul inteligentei"

P.S.: da-mi de stire daca fraza de mai sus iti este neclara... o sa incerc in cuvinte mai simple, pe intelesul matale

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #32 on: Thursday 21 July 2005, 10:57:40 »
"Simtul umorului este apanajul inteligentei"

Si spiritul ludic. De aia ma joc toata ziua la calculator  ;D ;D ;D

Offline luciano

• new users
« Reply #33 on: Thursday 21 July 2005, 11:06:11 »
SI ATUNCI CE CAUTA AICI !? pai daca ii umor pune-o la sectinea aia cu bancuri si "descretitu fruntilor"
arata-i agno unde e ca tu esti f activ pe acolo .Singura kestie care trada umorul era numele lui zburlit
Iar tu Nico da Montreal ai grija la fudulie ca ala nui semn de desteptaciune ci nici aiureala sau bagatu nseama sau rasu ca oaia la gard cum vad ca faci tu in avatar

Offline Nico_Montreal

• Hero Member
« Reply #34 on: Thursday 21 July 2005, 11:12:44 »
luciano, fa-mi o favoare....
mai scrie o data...
dar, in romana ca nu am priceput nimic

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #35 on: Thursday 21 July 2005, 11:36:17 »
SI ATUNCI CE CAUTA AICI !? pai daca ii umor pune-o la sectinea aia cu bancuri si "descretitu fruntilor"
arata-i agno unde e ca tu esti f activ pe acolo .Singura kestie care trada umorul era numele lui zburlit

Sa nu fim mai catolici decat Papa ... mi-a placut teribil treaba aia cu "nu vreau sa generalizez experienta mea, dar asa au patit toti emigrantii." .... buna rau ...  ;D

A.

Massther Clinic - Massage therapy

Offline zzzburlici

• Hero Member
« Reply #36 on: Thursday 21 July 2005, 18:11:09 »
hai, atunci, sa schimbam perspectiva;

canada - varianta LM (lapte si miere)

canada se apropie cel mai mult, dintre toate tarile lumii, de viziunea din "turnul de veghere"; si anume, este o tara in care toate vietatile zburda vesele, cainii sunt buni prieteni cu pisicile si ambii ajuta veveritele sa treaca strada; oamenii sunt frumosi, inalti si blonzi, cu ochi albastrii - d-aia sunt asa de multi homosexuali;
verdeata predomina; daca te uiti de sus, vezi o mare de verdeata, cu cateva pete maro presarate pe ici pe colo; pentru cei care sunt tentati sa se gandeasca la stim-noi-ce, specific ca petele sunt reprezentate de casutele invelite cu caramida maroniu - roscata.
masinile sunt foarte mari si frumoase; cand le conduci, nu auzi zgomotul motorului, nu simti trepidatii, nu simti nici macar ca ai facut plinul.
aici nu o sa mai ai niciodata ocazia sa auzi oameni plangandu-se: "s-au dus iernile de altadata..."
quebecosii au nume greu de scris si usor de pronuntat: de pilda, daca pe unul il cheama BEDARD, il strigi simplu: BRRD!
sunt si foarte primitori; daca le suni la usa, te invita indata sa intrii (dupa ce, spre deosebire de americani, au indepartat cainele rau si au aruncat o carpa peste arma aflata la indemana)
ca sa ajungi la unii, urci pe niste scari deosebit de interesante - nu se cade sa va avertizez, dar se cade!
in rest, bla bla bla: bananele sunt ieftine, veveritele sunt niste scumpe, benzina e mai ieftina decat apa plata, apa rece mai ieftina ca braga, de unde rezulta, pentru mine care fac confuzie intre apa plata si cea rece, ca benzina-i mai ieftina ca braga, ceea ce era de demonstrat!

Offline EDI

• Full Member
« Reply #37 on: Thursday 21 July 2005, 21:04:20 »
Pai e bullshit si aia cu datul mainilor pe hublou ca sa aterizeze avionul si sa va explic de ce:   tinicheaua aia are nevoie de cel putin 140 noduri ca sa se mentina in aer, so... ca sa obtii viteza asta, la un numar de vreo 300 pasageri fluturand cu o singura mana in suprafata de 0,0012 mp la un unghi de incidenta de 30 grade ar trebui sa miste mana de vreo 80 ori pe secunda la o amplitudine de 30cm, ceea ce e imposibil. Asa ca domnule zburlici las-o mai moale ca nu se poate.  Zi mai bine ca nu vrei sa muncesti ca e mai bine pe BS.

Offline zzzburlici

• Hero Member
« Reply #38 on: Thursday 21 July 2005, 22:14:32 »
am uitat sa specific ca si avionul dadea din aripi?!  am uitat...
si vreau sa muncesc, dar am fost sfatuit sa am rabdare, da?!

Offline luciano

• new users
« Reply #39 on: Friday 22 July 2005, 10:48:22 »
trebuie sa astepti ce ? pana la urmatoarele alegeri cand se elibereaza postu de prim ministru ?
uite drujba te asteapta la padure , hai la mine sa-ti dau mopu si spalatoarea

deci ca sa fie clar pentru toata lumea cum sta treaba cu lucru in canada !
Ca sa lucri aici calificat nu se poate si pe buna dreptate doar daca ai calificare facuta aici .
Asta ti-o poate plati guvernu la vreun an dupa ce ai facut un curs de limba franceza .Iti da deobicei un curs de un an care se cauta si cu care numa daca nu vrei nu iti gsesti de lucru ca nu  investesc banii astia in tine ca stai degeaba apoi.
Cu ala deobicei intri in categoria medie , sa zicem a tehnicienilor,  cu un 14 pana la 18  $/h si ai perspective de mai mult in timp.
Cu nivelu ala iti permiti tot ce ai nevoie , asa cum ai visat cand erai in ro
Nu vei fi ingineru ca in romania sau arhitect ( cazul meu ) dar asta deocamdata , se mai pune mana pe carte si in mai multi ani ajungem si acolo.
Nu stiu cine te mai ia in tara lui pe tine un prapadit de care rade tot continentu tau si iar pe bune dreptate ca am fost crescuti ca niste coreeni si se ocupa asa cum se ocupa astia cu BS cu munca le nergu tacit acceptata , cursuri de poamana , cetatenie ....
Iti spun eo ca nimeni pe toata planeta !Si acum sa incepi sa bagi nasu in prima groapa si primu rahat care il gasesti in canada si sa strigi :  ioti ie numa rahat peste tot aicea !!! mi se pare  penibil si sunt atatia care o fac , cica in gluma ...scartz.

Sunt intr-adevar si lucruri aiurea destule iar pe alea adevarate nici macar nu le-ai mentionat dar parerea mea ca nu ai nimic de castigat sa fii negativist si sa vezi doar ce e rau cand pe alea rele trebuie sa le eviti si sa tii tot ce e bun ca are tara asta prea mult bine nu destul bine ci prea mult inca.Baga la cap!

ps
Te rog Nico da Montereal abtine-te de la replici ieftine daca n-ai ceva de zis la subiect nu esti obligat sa postezi