Author Topic: "E bine ca ai ramas unde iti e locul..."  (Read 17161 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Agno

• Hero Member
Re: "E bine ca ai ramas unde iti e locul..."
« Reply #120 on: Thursday 21 July 2005, 21:31:03 »
Nasti draga,
te rog eu, nu mai lua in considerare vorbele celor ce nu stiu ce spun...si iarta-i ca sunt saraci cu duhul...

In ce carte putem citi ca sa stim pe viitor ce sa spunem ? Sarac cu duhul se referea la faptul ca sus-numitii nu aveau decat un duh, Sfantul Duh, asa cum Nasti stie foarte bine, nu ca erau guvizi. Stii ce, ia pune mana pe o carte si tu sa stim cu totii ce spunem   ;D ;D ;D

A.

Offline Izabella

• new users
« Reply #121 on: Sunday 24 July 2005, 10:12:22 »
Iata explicatia din DEX:

SÃRÁC, -Ã, sãraci, -ce, adj. 1. (Adesea substantivat) Care nu are avere, care este lipsit de bunurile materiale necesare vieþii; sãrman, nevoiaº. ◊ Expr. Sãrac ºi curat, se spune despre cei care preferã sã rãmânã sãraci (1) decât sã se îmbogãþeascã prin mijloace incorecte. ♦ (Substantivat) Cerºetor. ♦ (Despre lucruri) Care reflectã sãrãcia; sãrãcãcios. 2. (Despre þãri, oraºe) Lipsit de bunuri materiale (mai ales naturale), populat cu oameni puþin avuþi. ♦ (Despre sol, terenuri) Care este puþin productiv; neroditor. 3. (Mai ales cu determinãri introduse p. prep. „de“) Lipsit de..., fãrã... ◊ Loc. adj. Sãrac cu duhul = lipsit de inteligenþã, de spirit; prost. ♦ (Urmat de determinãri introduse prin prep. „în“) Care posedã ceva în cantitate nesatisfãcãtoare. ♦ Care este în cantitate micã, puþin, insuficient. ♦ (Despre limbã) Care are vocabular redus, care posedã insuficiente mijloace de exprimare. ♦ Fig. Lipsit de conþinut; inexpresiv. Stil sãrac. 4. (Despre surse de luminã) Lipsit de intensitate; slab. 5. (Despre plante, vegetaþie) Lipsit de vigoare, pipernicit, firav. 6. Lipsit de fast, modest, simplu; banal, mediocru. 7. (Exprimã compãtimire faþã de cineva sau ceva) Biet, sãrman, nenorocit, sãrãcan. [Var.: (pop.) sireác, -ã adj.] – Din bg., scr. sirak.
Trimis de RACAI, 07/12/2003. Sursa: DEX '98 
Live every day as if it were the last one, but learn as if you were to live forever...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #122 on: Sunday 24 July 2005, 10:48:50 »
Iata explicatia din DEX:
[..]
Ce spui tu e acceptiunea populara, ca si cea cu marul pacatului originar. In practica teologica sensul este cel pe care ti l-am dat eu. Iar in fapt, muscatul marului este primul act sexual din istoria omenirii.  ;D Nastiiiiii ?

A.

Offline Izabella

• new users
« Reply #123 on: Sunday 24 July 2005, 12:54:14 »
Ce sa fac mai Agno, ar trebui pusi la zid toti profesorii care mi-au dat nota maxima la limba romana, chiar si la universitate!
Din pacate, nu toti facem teologia... :P
Live every day as if it were the last one, but learn as if you were to live forever...

Offline Agno

• Hero Member
« Reply #124 on: Sunday 24 July 2005, 14:28:07 »
Ce sa fac mai Agno, ar trebui pusi la zid toti profesorii care mi-au dat nota maxima la limba romana, chiar si la universitate!

Serios acuma. Acceptiunea originala a sintagmei "sarac cu duhul" exact la ce spun eu se referea. Adica sa ai numai un singur Dzeu. Cu timpul a degenerat in peiorativul consacrat de azi. Disputele nu se rezolva niciodata prin punere la zid  ;)

A.

Offline apaminerala

• Full Member
  • I want, I can.
    • Rencontres Francophones à Bucarest
« Reply #125 on: Friday 19 August 2005, 20:56:24 »

Ma distreaza cu adevarat suficienta...

Intotdeauna avem nevoie de confirmari, si cind le primim sub forma notelor ( notele dau impresia de clasificare evidenta, si sunt puse de obicei pe criterii "stiintifice", nu? ) simtim cum ni se umfla pieptul, si avem o condescendenta asa fata de ceilalti...
Rencontres Francophones à Bucarest

Réunion bimensuelle ( mercredi, une semaine sur deux + un mercredi flottant, a la discretion de Tudor ) pour les francophones, les amoureux de la langue française et leurs amis.