Author Topic: parlez vous francais?  (Read 4760 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lipalipa2000

• Jr. Member
  • **
parlez vous francais?
« on: Thursday 17 May 2012, 02:21:29 »
cum ziceam la tacla....
...am ajuns si in franta, ne-am plimbat o saptamana, am si parasit franta... a fost obositor, dar frumos

am poposit pentru inceput la st malo,
am gasit gazduire de pe siteul http://www.homelidays.com/

gazdele, doi batranei, vorbeau cu noi intr-o franceza dezinvolta desi noi am dat de inteles ca singura metoda de conversatie fluenta ar fi prin traducatorul lui google.. in sfarsit, cu oui si non si ceva zambete din partea noastra s-au rezolvat eventualele detalii necesare oricarui inceput de vacanta :)
pana la st malo am ajuns cu trenul, biletele le-am luat de pe siteul http://www.tgv-europe.com/en/... de remarcat silentiozitatea trenului fata de cele din romania

la st malo urma sa ridicam o masina inchiriata din gara (din gama compact).. de aici incep peripetiile, majoritatea legata de masina respectiva.. in primul rand compacta care ne astepta s-a dovedit a fi un mercedes (din cele monovolum, alea care arata ca un minivan) care avea vreo 500km la bord.. toate chestiile astea nu m-au ajutat deloc; masina fiind manuala, s-a dovedit ca totusi mersul pe bicicleta se uita.. am chinuit si m-a chinuit pentru o zi si ceva intr-un mod sadic, eu fiind instruit in ultima decada pe o automata..
asa ca mi s-a oprit in toata giratoriile posibile si imposibile, iar vitezele 1 si 3 s-au dovedit ca doi gemeni identici... mirosul de ambreiaj ars n-a intarziat sa apara.. un sfat pentru cei care conduc automate pentru un timp indelungat, ganditi-va de doua ori cand inchiriati o manuala :)

in sfarsit, dupa ce m-am imprietenit cat de cat cu neimblanzita, a inceput sa ma asculte si ne-a condus in locuri foarte frumoase
mai intai st malo, un loc cu ziduri medievale, un fel de orasel unde te intorci in timp, dar si cu plaje care pot fi infratite cu cele cubaneze,

piticul nostru de 3 ani ne-a surprins intr-un mod placut :)

si va garantez ca o sa printam pozele facute de pitic fara cea mai mica retinere :).. oricum a strans o gramada de zambete din partea trecatorilor, fiindca ipostaza de mai sus s-a repetat de foarte multe ori in calatoria noastra :)

in prima zi piticele s-au bucurat de plaje si noi de oraselul dintre ziduri

dupa o zi plina, va urma dinan si mont st michel
« Last Edit: Thursday 17 May 2012, 02:28:16 by lipalipa2000 »

Offline lipalipa2000

• Jr. Member
  • **
Re: parlez vous francais?
« Reply #1 on: Thursday 17 May 2012, 02:28:26 »
va urma
« Last Edit: Thursday 17 May 2012, 02:29:34 by lipalipa2000 »