Author Topic: Director: Garaje, mecanici, remorcaj  (Read 1231 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline norocel1962

• Hero Member
Director: Garaje, mecanici, remorcaj
« on: Monday 30 October 2006, 11:14:44 »
Auto Afreen, 6083 rue St. Jacques, Montreal, H4A 2C4, 514-369-5888. Reparatii mecanice, electronica, injectie, tuning, tratamente anti-rugina, pneuri). Proprietar M. Bachir (vorbeste si romaneste). Cu punctualitatea are el ceva probleme, in rest eu sunt multumit.

Un alt garaj de la care am plecat satisfacut (si cu banii luati) a fost Monsieur Muffler, 6800 Hochelaga, 514-256-6800. Dai 20 CAD, iti spune ce are si cat costa sa repari la ei; pretul pe care ti-l spun la inceput ramane asa. Eu am schimbat cam acum 14 luni la ei franele pe fata (tamburi, placute, lichid plus verificarea, curatarea si reglarea celor de pe spate, plus echilibrarea celor 4 roti). M-a costat 175 de dolari cu piesele lor. Garantie 1 an sau 20.000 km.

Pavel Towing, 514-927-4669 (remorcaje 24/24, cumparari auto vechi pentru scrap). Pavel are si un prieten (Dragos) care are un garaj, dar nu stiu unde (ori pe La Jeunesse, ori pe Marcel Laurin).

Bran - asa-l cheama pe omul ala, vorbiti in engleza - 514-942-2533. Remorcaje ieftine daca nu va grabiti (adica omul are job-ul lui si, cand are el liber, va tracteaza masina pe bani putini).

danblueangel dixit :
Eu cunosc un mecanic bun roman, care sta in Laval, e vorba de Vasile tel 514-554-9108.

mihaimont dixit :
Incercati forumul urmator:
http://www.montrealracing.com/
Gasiti informatii despre garaje, locuri de unde sa cumparati piesele, etc din Montreal.
Pentru cei cu honda, recomand Autolaminar in lassale:
http://www.autolaminar.com/

Pentru verificari de rutina si intretinere curenta am mai apelat la Walmart (schimbat cauciucuri, baterie, ulei; la orice interventie iti verifica nivelele lichidelor si, daca e nevoie le completeaza, verifica starea bateriei, a emisiilor de gaze, a cauciucurilor si inca niste chestii pe care ti le dau sub forma unui raport scris) si Costco (schimb de ulei cu rotatia cauciucurilor si echilibrarea rotilor inclusa in pret). La Costco am inteles ca s-a schimbat halimaua si daca schimbi uleiul doar...schimbi uleiul, dar nu e verificata).

Pentru diagnosticarea problemelor si reparatii la instalatia de aer conditionat, cel mai ieftin garaj peste care am dat a fost undeva pe Hochelaga Est (cred ca la intersectia cu Taillon, da' nu-s sigur) ), o sa caut factura si daca o gasesc o sa scriu si adresa. Apropo de asta: cel mai bine este sa va reparati aerul conditionat iarna...

Nu am fost multumit de calitatea serviciului (si nici de tarife) la garajul Marcel Breton (chiar daca se vorbeste romaneste) de pe rue Charland. Poate sunt eu pretentios caci am prieteni care s-au declarat extrem de multumiti de calitate si pret.

Cand s-a bulit motorul la Caravan, cel mai ieftin garaj pe care l-am gasit ca sa-l schimbe (reparatia ar fi costat de cel putin doua ori mai mult...) a fost la Mascouche (la vreo 30 de km de Montreal), e in lista cu scrap-uri, ceva cu Christian Pieces Auto, 875 de dolari cu garantie de 3 luni, remorcajul si adusul masinii inapoi incluse, in vreme ce "pe locul doi" venea un garaj din Boucherville cu 1200.

In general, aveti grija cu garajele (nu e chestie romaneasca...), daca aveti probleme mergeti in mai multe locuri si cereti evaluarea reparatiei; diferentele vor fi semnificative. Ca experienta personala, acum vreun an am avut un accident cu o Toyota, rezultatul fiind indoirea portierei si aripii din spate stanga. Am umblat pe la vreo 10 garaje si costul estimat al reparatiei a variat intre 1800 si...400 de dolari (400 la un garaj undeva pe St. Michel, nu mai stiu exact unde, locatia am primit-o tot de la un forumist). Vezi si AICI pe aceasta tema.

Pana se rezolva (daca se rezolva) cu posibilitatea ca si alti useri sa posteze replici aici, discutia se muta in ALTA PARTE.
« Last Edit: Monday 30 October 2006, 15:24:27 by norocel1962 »
„Nu sunt deștept, dar când privesc în jur prind curaj.” Ion Creangă

Offline andreica

• new users
Re: Director: Garaje, mecanici, remorcaj
« Reply #1 on: Tuesday 31 October 2006, 21:02:10 »

Pavel Towing, 514-927-4669 (remorcaje 24/24, cumparari auto vechi pentru scrap). Pavel are si un prieten (Dragos) care are un garaj, dar nu stiu unde (ori pe La Jeunesse, ori pe Marcel Laurin).

Dragos are garaj in Laval pe Laurentides, vis a vis de cinema Guzo.

Offline Carolina

• new users
Re: Director: Garaje, mecanici, remorcaj
« Reply #2 on: Wednesday 01 November 2006, 15:10:51 »
Dragos are garaj in Laval pe Laurentides, vis a vis de cinema Guzo.

Numarul lui Dragos - garaj Laval 450 669 0070 ( sper sa mai fie bun ... numarul)
Carola